Komu dnes nezáleží na veřejném blahu?

Divadlo / 8.11.2013

Nečekaně aktuální komedie s politickým nádechem Veřejné blaho aneb deskový statek měla premiéru v Divadle Jiřího Myrona den před volbami.

Hru Deskový statek napsal Václav Štech před více než sto lety. Aktuální je však dodnes. Realizátoři se opravdu strefili, když zařadili do repertoáru politickou komedii a premiéru zvolili den před volbami. Lze jen těžko uvěřit tomu, že to nebylo v plánu.

Realitní či sňatková kancelář

Příběh se odehrává ve dvou rovinách. Ta první se týká přímo realitní kanceláře pana Fistra (David Viktora), který je schopen vám prodat jakoukoli barabiznu za neskutečné peníze. Prodávají se zde domy všech kategorií. Ovšem co se stane, když se příchozí zákazník zeptá na deskový statek? Kancelářští pomocníci (Lada Bělašková a Robert Finta) ho okamžitě, bez toho aby cokoli věděli, odešlou za panem vedoucím Fistrem. Jelikož doplňkovou funkcí této realitní kanceláře je kancelář sňatková!

Hlavní roli hraje politika

David Viktora jako pan Fistr a Jan Fišar.

David Viktora (Fistr) a Jan Fišar
foto: Radovan Šťastný

Druhá rovina příběhu nabízí malé nahlédnutí do problematiky voleb, korupce a lobbingu. Pan Fistr nejen že je úspěšný realitní makléř, velmi rád by se také stal starostou. K tomu mu dopomáhá partička zámožných přátel, kteří si ještě před samotnou výhrou ve volbách rozdělují koryta na radnici. Tvůrci této hry v Národním divadle moravskoslezském název pozměnili na Veřejné blaho aneb deskový statek. Snad proto, že jako kandidát na starostu veřejné blaho musíte proklamovat, aby vás vůbec někdo zvolil, ale na druhou stranu, nezáleží také na blahu vlastním?

Příběh je zasazen do období první republiky a právě tento styl vévodí také v krásných kostýmech. Spatříte promítané dobové plakáty, například reklamu na obuvnickou firmu Baťa či na šicí stoj LADA.

Hlavní role ambiciózního a vychytralého realitního makléře se ujal David Viktora, který podal velmi dobrý herecký výkon a působí ve své roli opravdu věrohodně. Ovšem je malinko zastíněn a to především dvěma hlavními ženskými postavami Petrou Lorencovou v roli jeho dcery Julie a Pavlínou Kafkovou, která si zahrála paní Hedviku Hauenštajnovou. Petra Lorencová měla za úkol napodobit hvězdu filmů z třicátých let Natašu Golovou, což se jí více méně povedlo a její výstupy působí expresivně a roztomile. Lada Bělašková jako kancelářská pomocnice Škodová v představení také skvěle zpívá a to právě známé skladby z filmů pro pamětníky. Skvělým klavírním doprovodem jí je Jiří Šimáček.

Hra se spoustou politických narážek (a to i na naši současnou politiku) je vydařená, avšak právě tyto politické narážky mohou celý dojem z představení divákovi, který se o politické dění příliš nezajímá, nemálo kazit. To ovšem vyváží právě aktuálnost tohoto tématu v posledních týdnech.

Inscenace: Veřejné Blaho aneb deskový statek
Autor: Václav Štech
Divadlo: Národní divadlo moravskoslezské (Divadlo Jiřího Myrona)
Režie: Janusz Klimsza
Premiéra: 24. 10. 2013
Herecké obsazení: David Viktora, Petra Lorencová, Pavlína Kafková, Lada Bělašková, Robert Finta, Tomáš Jirman, Vladimír Polák, Libor Olma, Vladimír Čapka, Jan Fišar, Petr Houska, František Strnad, Karel Čepek a Jiří Šimáček
Cena: 320-220 Kč (studentská i seniorská sleva)

Zdroj perexové fotografie: Radovan Šťastný, ndm.cz

 

Veronika Svobodová

Zanechte komentář