Černého fialový prostředníček

V obraze / 8.11.2013

To jsou věci, co? A víte vůbec, co všechno má tenhle David Černý „na svědomí“?

Pár faktů

V pondělí 21. 10. 2013 se v Praze objevil desetimetrový objekt, poklidně si plující na Vltavě. Pozornost si získal nejenom svojí výškou, ale i barvou a hlavně formou. Forma je totiž dost provokativní – fialová ruka se zvednutým prostředníčkem směřujícím na Hrad. Leckoho na Hradčanech by to skoro až rozezlilo.

Jasná zpráva prezidentovi

V Čechách tato událost rozdělila obyvatele na dva tábory.  Jedna část obyvatelstva to bere jako neúctu k prezidentskému postu, ať už jej zastává kdokoli. Říkají, že tím vysíláme do světa zprávu, jak to tady vlastně nemáme zvládnuté. A že si toho svět všiml! Druhá skupina je s tímto výtvorem spokojena, protože to podle nich přesně vystihuje nynější situaci České republiky pod vedením nového prezidenta. Podle nich je dobře, že náladu obyvatelstva někdo vyjádřil takhle jednoduše a trefně a že je to prostě umění, protože umění má vzbuzovat ať už dobré, nebo špatné pocity.

Svět o tom ví taky!

Že je to docela zajímavá věc pro všechny dokazuje fakt, že o naší situaci píše i několik světových periodik. „Je to jasná zpráva levicovému prezidentovi a politické straně založené jeho příznivci,“ napsala britská BBC. The New York Times má zas jako hlavní titulek: „Naštvání v Praze, umělec ukazuje, že on porozuměl.“ V článku je také citován David Černý: „Po dvaceti třech letech jsem zděšen, že je zde možnost návratu komunistů k moci a že jim k tomu pan prezident Zeman dokonce pomáhá.“ 

David Černý a část jeho další tvorby

 Růžový tank

Růžový tank plující po Vltavě. Zdroj: Wikipedia.org

Růžový tank plující po Vltavě. Zdroj: commons.wikimedia.org

Tenhle pán rozhodně není nováčkem v tom, co dělá. Za sebou už má pár „srand“ v tomhle stylu. Jako první můžeme zmínit Růžový tank. V roce 1945, kdy byl umístěn v Praze jako památník osvobození, ještě růžový nebyl. O to se postaral až náš známý umělec v roce 1991, který byl následně zatčen pro výtržnictví. Nejenom u nás to vzbudilo bouřlivé protesty.  Sovětská vláda z toho kupodivu také nebyla nadšená.

Babies

Miminko lezoucí na Žižkovskou věž. Zdroj: commons.wikimedia.org

Miminko lezoucí na Žižkovskou věž. Zdroj: commons.wikimedia.org

Další dílo, které je poměrně známé, jsou „Miminka Babies“. Ta byla umístěna na Žižkovskou věž nejdříve dočasně, později natrvalo. Zajímavé je, že věž byla spolu s miminky označena serverem VirtualTourist.com za druhou nejošklivější stavbu světa.

Entropa

Potom jsme chtěli Evropu asi pobavit svým smyslem pro humor a vytvořili jsme na reprezentaci v bruselské budově Rady EU jakousi mapu všech států připojených k EU s tím, že každý byl zobrazen s určitým stereotypem. Itálie jako fotbalové hřiště s fotbalisty a Bulharsko jako turecké záchody. Prostě klasika. To, že Bulharům toto zobrazení vtipné nepřišlo, je, myslím, zbytečné říkat.

London Booster

Londýnský autobus dělající kliky. Zdroj: commons.wikimedia.org

Londýnský autobus dělající kliky. Zdroj: commons.wikimedia.org

A dostáváme se k jednomu z posledních umělcových počinů. Londýnský šestitunový double-decker dělající kliky byl instalován v Londýně při příležitosti londýnské olympiády. Autobus zvedaly obrovské paže za doprovodu autentického halekání autobusu. A kdo, že tento červený kolos financoval? Budete se možná divit, ale vlastníkem autobusu je Andrej Babiš.

Nebo se nedivíte? 

Zdroj perexové fotografie: Jiří Technik

Zuzana Horáková

Zuzana Horáková

Některé mandarinky smrdí a jiné ne. Sledujte mě i na Instagramu http://instagram.com/zuzanks/

Zanechte komentář