Procestovat 196 zemí za 5 let? Proč ne!

Cestování / 1.11.2013

Kdy je člověk dostatečně starý a má dostatek prostředků, aby mohl konečně začít pořádně cestovat všude, kam se mu zachce?

Před nedávnem obletěla svět zpráva o muži, který navštívil během pouhých pěti let neuvěřitelných 196 zemí. Za sekci Cestování doufáme, že jeho příběh, inspiruje, motivuje a možná i nakopne všechny, co by rádi cestovali, ale „nemůžou“. James Asquith je důkazem, že skoro žádný cíl není příliš daleko.

Příklady zemí, které James Asqith navštívil a turisté se tam obvykle z různých důvodů neženou:

Súdán
Severní Korea
Uzbekistán
Východní Timor
Srbsko
Rwanda
Mauru
Fidži
Guyana
Myanmar
Bělorusko

Brit James Asquith se v roce 2008 rozhodl, že by chtěl procestovat svět, ještě než mu bude 25 let. Dnes je mu 24 a hrdě prohlašuje, že je nejmladším člověkem, který navštívil 196 uznaných států. Může vás napadnout, že se to ani nedá stihnout, James to ovšem zvládl ještě během studia na vysoké škole! A kde na to vzal? Využil to, co si od šestnácti našetřilbrigád, a pak během svých cest pracoval za barem nebo jako výpomoc v hostelech.

Myslíte si, že za takových podmínek mohl každou zemí jen projet bez zastavení, udělat si fajfku a pokračovat do další? Omyl, ve Vietnamu, kterým své cestování započal, strávil tři měsíce, v USAKanadě pět a v Africe dohromady dokonce půl roku. Právě během návštěvy válkou zmítaného Egypta se rozhodl, že navštíví všechny země světa, ať už jsou zrovna stabilní nebo ne.

Sám tvrdí, že každou zemi se snažil důkladně poznat, a to i z vnitřní perspektivy. James Asquith měl na svých cestách opravdu štěstí. Nejen, že se mu dařilo v každém státě uprosit někoho z místních, aby ho zemí provedl, ale také do spousty zemí přijel dle jeho slov „v ten nejnevhodnější čas“. Do Libye jel například tři měsíce po pádu Kaddáfího režimu a do Afghánistánu dokonce dva týdny po teroristickém bombardování města Mazar-i-Shariff.

Ne všechno šlo jako po másle, ale nakonec se mu to podařilo. Za cestování dohromady utratil v přepočtu téměř čtyři miliony korun. A přestože se nedávno vrátil zpět na Britské ostrovy, už teď prohlašuje, že ještě zdaleka neskončil – lákají ho například místa jako Tahiti, Velikonoční ostrovy a Antarktida, která má v plánu pro příští rok.  Tato území ještě nejsou mezinárodně uznána, takže na ně si James může založit nový seznam a splnit i ten.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář