Muž

Jaký je mužský pohled na kosmetiku?

Krása a móda / 10.11.2013

Ať už je to přítel, manžel či příbuzný mužského pohlaví. Pečovat o sebe je základním stavebním kamenem každého. Co si o tématu myslí naši muži?

Mužská péče je v mnoha ohledech celkem opomíjená. Otevřete módní katalog a na co narazíte? Na vesměs dámskou módu. Teprve až na posledních pěti stránkách najdete něco pro muže. A s kosmetikou je to bohužel podobné.

Produkty pro muže zkrátka nejsou tak propagovány jako produkty pro ženy. Samozřejmě, že muž nepoužívá dekorativní kosmetiku (pokud to není „muž ženského pohlaví“), ale i muži mají nárok si vybrat, co by jim sedlo i ze sortimentu kosmetiky pečující.

Ale mají o to vůbec zájem?

Těžká otázka. Záleží hodně na typu muže. Někteří to s péčí přehánějí, jiní se pro změnu nejsou schopni pořádně ani oholit. Ženy si všeobecně velmi často představují péči o opačné pohlaví trochu jinak.

Muži ve světě kosmetiky

Naši pánové myslí i na péči zevnitř, a tak používají různé přípravky k vnitřnímu užívání. Palec nahoru za to!
Zdroj: www.photl.com

Některé by své protějšky nejraději namazaly od hlavy až k patě krémem, aby byli sametově hebcí, druhá by ráda, aby si holil snad i nohy, a jiné zase nevadí, že přijde jejich muž z práce a má ruce od barvy nebo smrdí benzinem. Všechno má ale svou mez a tu si muž pořád ještě určuje sám.

Základní péče

Na něčem se ale shodneme všichni. Pravidelné čištění zubů, používání vody (resp. sprchy), deodorantu a holení jsou základy. Deodorant jsem schválně zvýraznila, protože ač bych si myslela, že jeho ranní použití už je automatické, není tomu často tak.

Zkuste ráno nastoupit do tramvaje nebo metra vedle muže, který se drží horního madla a nepoužil tuto kosmetickou pomůcku. Obzvlášť v létě to nebývá moc příjemné. Takže pozor – tímto na ženy, pánové, opravdu nezapůsobíte!

A jak si péči představují samotní pánové?

Zeptali jsme se a zde jsou zpracované odpovědi. Dotazované jsme vybrali napříč profesemi i věkem. Upřímně nás potěšili – kéž by takoví byli všichni. Nicméně je uchováváme v anonymitě.

Jak o sebe pečujete?

Možná byste se, milé dámy, opravdu divily, jak o sebe i ráno někteří pánové pečují. Žádné opláchnutí vodou a jde se. Dle odpovědí řada z nich používá čisticí gely, peeling, někteří dokonce regenerační kúry nebo krém na oční okolí. Řada mužů zařazuje do své pravidelné ranní hygieny i holení.

Co považujete za důležité v mužském světě kosmetiky?

Zde se odpovědi lišily. Někteří muži uváděli rovnou produkty, a to hlavně deodorant a vodu po holení. Zbytek se shodl na tom, že by měl muž používat hlavně to, co ho udrží v příjemném upraveném vzhledu.

Jaký je váš názor na produkty typu balzámu na rty nebo krému na obličej?

Ptala jsem se záměrně – občas totiž zaslechnu, že použití pomády na rty muže posouvá mezi ženy. Omyl! Pánové sami říkají, že líbat se se suchými rty není vážně ono, a dokonce si zakládají i na kvalitě těchto produktů.

Myslíte, že by měl každý muž opravdu poctivě používat kosmetiku a dodržovat její zásady?

Překvapilo mě, že i muž zná takový výraz, jako je tonizace. Přiznávám svoji určitou nedůvěru vůči jejich znalostem v oblasti kosmetiky, ale opravdu – čištění, tonizace a použití krému dvakrát denně je pro některé pány prý důležité.

Rovněž již několikrát zmiňované oholení, pravidelná sprcha a péče o ruce a nehty jsou prý zásadní. Špína za nehty není nic pěkného. Někteří muži by navíc rádi zpomalili stárnutí pokožky, ale na tom, aby muž nezapáchal, se shodli všichni.

Myslíte, že starání se o sebe posouvá muže na úroveň tzv. šamponků?

Spousta mužů si myslí, že když budou krásní a vyvonění, tak je ženy budou brát jako svou kamarádku a ne „chlapa“. Chtěla jsem tento velmi nesmyslný mýtus vyvrátit. Je však jasné, že nic se nemá přehánět. Aby s sebou tedy „pán tvorstva“ vozil žehličku na vlasy a několik druhů parfémů (ano, i to jsem slyšela) je už opravdu moc.

Pánové, rada od nás žen je celkem prostá:
Nepřehánějte
to, ale dbejte o sebe. Nechceme vedle sebe mužíčka, který bude používat dražší parfém než máme my nebo krém proti vráskám, který nám budete potají krást z koupelnové poličky. Stačí nám pouze pár základních pravidel, která si zvyknete dodržovat, a budeme nadmíru spokojené.

Na tuto výzvu pánové opět odpověděli téměř shodně: každý muž by měl o sebe pečovat a kdo si myslí, že ne jen proto, aby byl víc „chlap“, tak je hloupý.

Jak si myslíte, že si ženy představují ideální kosmetickou péči správného muže?

Holení, deodorant, být čistý, použití parfému prý také neuškodí. Někteří dokonce neměli žádnou představu o tom, co bychom po nich požadovaly. Já se na toto téma zeptala i žen. Jediné, co by chtěly navíc, je větší použití krémů. Pokud ale splňují to, co je uvedeno na začátku tohoto odstavce, tak máme prý ideální péči dospělého muže.

Myslíte, že by se měl muž za nějakou péči o sebe stydět?

Jednoznačná odpověď: NE!

Máte nějakou oblíbenou značku kosmetiky nebo nějaký oblíbený kosmetický výrobek (oblíbený krém, pěna na holení apod.)?

Ano, mají. Uvedli například balzám na holení od L´oréal Paris, gel na holení od Gillete, čisticí gel od Baley, deodoranty od AXE nebo pečující kosmetiku Nivea. Rovněž i méně známé značky jako např. Artisty a její řady jako Time defiance, Youth Extend, Luxory jsou na seznamu používaných.

Jak vidíte, pánové velmi překvapili. Alespoň nás tedy ano. Jsou napříč všem mýtům velmi pečliví. Rozhodně mají na kosmetiku jasné názory a ví toho o ní mnohem více, než si umíme představit.

Jaké máte zkušenosti s muži a kosmetikou?

Zdroj perexové fotografie: www.foter.com

Andrea Mikolášová

Andrea Mikolášová

Ráda zkouším nové kosmetické produkty a sleduji trendy z oblasti vizážistiky. Kontakt: andymikol9@gmail.com

Zanechte komentář