Chystáte se na sjezdovku? Poradíme vám s výběrem lyží.

Jak vybrat správné lyže? Poradíme vám!

Sport / 24.11.2013

Autor:

Chystáte se na sjezdovku? Začínáte? V našem průvodci se dozvíte, jak si vybrat ty správné lyže pro pohodovou jízdu.

V minulém článku jsme si prošli výběr lyžáků, dnes se podíváme na neméně podstatnou část vybavení: na samotné lyže. Podobně jako u bot je výběr těch správných lyží klíčový pro to, abyste si čas strávený na sjezdovce užili na maximum.

TIP Generace 21: Víte, jak si vybrat ty správné lyžáky?

Jak často a kde jezdíte?

Na začátku je třeba si ujasnit nejen svoje představy, ale i ambice. V potaz určitě vezměte, zda jste začátečníci či už zkušení jezdci, velkou roli hraje rovněž výška a hmotnost. V neposlední řadě vybírejte taky podle toho, zda budete jezdit na upravených sjezdovkách či vás víc baví freeride v neupraveném terénu.

Obecně platí, že lehčí a méně zkušený lyžař, který jezdí pomaleji, by měl sáhnout po kratších a lehčích lyžích. A naopak, jste-li spíše těžší nebo máte-li více zkušeností, ideální lyže pro vás budou spíš delší a těžší. Kritériem, dle kterého se dají lyže rozdělit, je šířka lyže v jejím středu.

Ne nadarmo se říká sjezdovému lyžování rovněž alpské lyžování - Alpy patří k nejoblíbenějším destinacím.

Upravené sjezdovky lákají k vyjížďce. Užijete na nich spíš užší lyže nebo některý z allmountain modelů.

 

Základní přehled, ve kterém si vybere každý

Jak si vybrat lyže podle jejich šířky pod úvazem? Platí obecné pravidlo, že čím užší lyže, tím upravenější/tvrdší by měl být terén a tím zkušenější by měl být lyžař. Širší lyže jsou stabilnější.

Do 65 mm – sjezdové lyže určené pro upravené sjezdovky, vyžadují rychlé hranění, a tudíž i trošku zkušeností

Do 70 mm – sportovní lyže na upravené svahy

Do 75 mm – rekreační a sportovní lyže, neztratí se ani na měkčím povrchu

Do cca 80 mm – lyže i do terénu, přesto je více užijete na upravených tratích

Do cca 85 mm – allmountain lyže do libovolného terénu

Do cca 90 mm – allmountainky, které užijete spíše v měkkém a neupraveném terénu

Do cca 100 > mm – sjezdové lyže pro freeride

Allmountain lyže

Univerzální lyže doslova pro každého. Najdete mezi nimi rekreační i sportovní modely, dovolí vám užívat si pohodu na upravené sjezdovce, ale i řádění v horším terénu, ne ovšem na nejvyšší úrovni. Pokud ale netoužíte po vavřínech pro nejrychlejšího sjezdaře sezóny, ale chcete si spíše užít pěkný víkend s přáteli, jsou pro vás tou pravou volbou. Tyto lyže by nikdy neměly být vyšší než vy, ideální délka je cca o 15 cm méně, než vaše výška.

Skicrossové lyže

V podstatě by se daly nazvat sportovnější verzí allmountain modelů. Tyto lyže bývají užší a dovolí tak lyžaři přesnější hranění a o něco vyšší rychlost. Díky tomuto jsou určeny spíše na upravené sjezdovky, v terénu s nimi moc nepočítejte!

Slalomky

Rádi sekáte krátké elegantní obloučky na sjezdovkách? Pak jsou slalomky přímo pro vás. Jedná se o krátké lyže s nízkým konstrukčním rádiem, což vám umožní právě krátké oblouky. Pokud se pro ně rozhodnete, mějte na paměti, že byste lyže měli převyšovat až o 20 cm. Delší lyže si můžou dovolit zkušení jezdci. Se slalomkami se v terénu vůbec nechytáte, tyto lyže jsou určeny v podstatě jen a pouze pro upravené sjezdovky a tvrdší sníh.

Freeride je velký adrenalin a vyžaduje solidní vybavení, které vás nezklame.

Na pořádný freeride v hlubokém sněhu potřebujete široké a stabilní lyže.

Obřačky

Další z rodinky lyží pro upravené sjezdovky nabízejí jezdci opak toho, co slalomky. Vyšší konstrukční rádius znamená delší oblouky a umožňuje i slušně rychlou jízdu. To pochopitelně vyžaduje už jistou míru zkušeností, je tedy jen na vás, na co vše si troufáte. Tyto lyže byste měli převyšovat cca o 10 cm, jste-li hodně zkušení a chcete si užít vskutku závodní jízdu, pořiďte si „obřačky“ až o 10 cm vyšší, než jste vy sami.

TIP Generace 21: Zimní Itálie zve na lyže.

Freeride/freestyle

Specialita určená pro neupravený terén mimo sjezdovky a pro snowparky. Pokud jste milovníci adrenalinu a zdolávání náročných terénů, pak jsou tyto velmi robustní a kratší lyže určeny právě vám. Lyže jsou velmi stabilní, nicméně díky jejich robustnosti a tím úzkému zaměření si s nimi na sjezdovce moc zábavy neužijete – pokud tedy preferujete upravený terén, vyberte si některý z dříve zmiňovaných modelů.

Už máte jasno v tom, který model vám padne jako ulitý? Pak vzhůru na nákupy. Všechny uvedené modely lyží se dají sehnat cca od 4.000,- Kč výše, je už jen na vás, do čeho se v letošní zimní sezóně pustíte. Tak ahoj na sjezdovce!

 Zdroj fotografií: Wikimedia Commons

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář