Novinky v kinech: Kterak uživatelé ČSFD zařídili projekci U Konce světa

Film / 24.10.2013

Poslední říjnový týden přináší mimo jiné těžce vydobytou komedii U Konce světa. A co dál?

U Konce světa

Až do dna. A tentokrát nás nic nezastaví. Zdroj: csfd.cz

Až do dna. A tentokrát nás nic nezastaví. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 24. 10. 2013

Sci-fi komedie

Velká Británie, 2013

Režie: Edgar Wright

Hrají: Simon Pegg, Nick Frost, Martin Freeman, Rosamund Pike, Eddie Marsan, Paddy Considine, Pierce Brosnan, David Bradley, Bill Nighy, Mark Heap, Rafe Spall, Michael Smiley, Alice Lowe, Darren Boyd, Julian Seager, Gabriel Constantin

U Konce světa (The World’s End) je závěrečným dílem takzvané cornettové trilogie, série parodických snímků, které se strefují do klišé některých filmových žánrů. Proč cornettové? Každý díl je totiž svázán s jednou příchutí zmrzliny Cornetto, která se v něm objevuje. První díl, Soumrak mrtvých, je, jak už název napovídá, parodií na hororové snímky plné nenasytných zombíků a zazáří zde Cornetto jahodové, červené jako ve filmu prolitá krev. Díl druhý, Jednotka příliš rychlého nasazení, zase kritizuje klasické akčňáky a Cornetto je tentokrát modré jako policejní uniforma. U Konce světa si vzalo na paškál oblíbené sci-fi a postapokalyptické snímky a stalo se velmi úspěšným zakončením celého tria. Zmrzlina je zde mentolová, jasně zelená… co by to asi mohlo znamenat?

Režisér Edward Wright přináší tedy poslední pecku, v jejíž hlavních rolích uvidíte opět známou dvojku – Simona Pegga (Star Trek, Mission: Impossible III) a Nicka Frosta (Piráti na vlnách, Paul). Tahle dvojice se vrací ke svému dávnému cíli, maratonu po dvanácti hospodách, který chtějí zvládnout během jedné noci. Jak už to tak ale bývá, něco se pokazí. A tentokrát to zavání čímsi mimozemským.

Občas se stává, že očekávaný závěr série diváky zklame. Tentokrát to však rozhodně není tento případ. U Konce světa je snad ještě vtipnější a mouchy v něm vychytanější než v předchozích dílech. Nejočekávanější komedie roku však vůbec neměla být v českých kinech k vidění. Až mnohé stížnosti fanoušků na nejfrekventovanějším filmovém portálu u nás, čsfd.cz, obměkčily srdce distributora a snímek se do kin dostal. A za návštěvu rozhodně stojí! Už i proto, že v něm mimo ústřední dvojici lze zahlédnout takové hvězdy, jako je Martin Freeman (Stopařův průvodce po Galaxii, Hobit) nebo Bill Nighy (Underworld, Láska nebeská).

Machete zabíjí

Machete je znovu tady a stejně jako minule, zabíjí. Zdroj: csfd.cz

Machete je znovu tady a stejně jako minule, zabíjí. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 24. 10. 2013

Akční thriller

USA / Rusko, 2013

Režie: Robert Rodriguez

Hrají: Danny Trejo, Michelle Rodriguez, Jessica Alba, Demián Bichir, Mel Gibson, Amber Heard, Sofía Vergara, Charlie Sheen, Lady Gaga, Alexa Vega, Vanessa Anne Hudgens, Cuba Gooding Jr., Edward James Olmos, William Sadler, Tom Savini, Electra Avellán, Elise Avellán, Antonio Banderas, Walton Goggins, Marko Zaror

Ani filmového Machete nevidíme poprvé. Druhý díl Machete zabíjí (Machete Kills) přináší vlastně totéž co díl první – bude tu Danny Trejo (Desperado, xXx) v hlavní roli, po jeho boku Michelle Rodriguez (Resident Evil, Avatar) a Jessica Alba (Honey, Fantastická čtyřka) a spoustu dalších téměř anonymních polonahých krásek a spousty, spousty, spousty akce a střílení. Nic nového pod sluncem, vlastně totéž, co přinesl díl první. Rodriguez si tu prostě oddechuje od snímků jako Sin City. A proč vlastně ne?

V druhém dílu se potvrdí, že Machete je prostě borec nad borce a co by bez něj Amerika dělala, žejo. Bývalý agent je totiž požádán samotným prezidentem, kterého si střihl Charlie Sheen (Scary Movie, Žhavé výstřely), aby se vypořádal s menší prácičkou. To, že se jedná o job, se kterým si neporadí ani speciálně vycvičené elitní jednotky, asi netřeba zmiňovat. Jeho protivníkem je totiž obchodník se zbraněmi, milionář Mel Gibson (Statečné srdce, Po čem ženy touží), který si mimochodem v tomto snímku zahrál svého prvního záporáka. A kvůli jeho touze vypálit jednu maličkou raketku stojí lidstvo před svým zánikem.

Machete zabíjí je zkrátka všechno to, co byl už první díl, snad jen ještě o trochu extrémnější. A samozřejmě, nesmíme zapomínat na bonus v podobě Lady Gaga, která se ve snímku objeví ve vlastnoručně navrženém kostýmu. A jestli alespoň trochu znáte Gagu, je vám jasné, že to nebudou běžné šatičky.

Battle of the Year: The Dream Team

Je čas dostat americký breakdance zase na výsluní. Zdroj: csfd.cz

Je čas dostat americký breakdance zase na výsluní. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 24. 10. 2013

Taneční drama / komedie

USA, 2013

Režie: Benson Lee

Hrají: Josh Holloway, Josh Peck, Chris Brown, Laz Alonso, Weronika Rosati, Giovanni V. Giusti

Už vám chybí klasické taneční filmy, jako je třeba Let’s Dance a jemu podobné? Battle of the Year: The Dream Team by vás rozhodně mohlo zaujmout. Nejedná se sice o žádnou romantiku pod hvězdami, ale tanec zde hraje hlavní roli, takže by si žádný žánrový fanoušek neměl nechat snímek uniknout.

Hlavní hrdina Laz Alonso (Captivity, Rychlí a zběsilí) se rozhodne, že je na čase vytáhnout breakdance ze stoky a zase dostat tento kdysi tak populární styl na výsluní. Svoji kariéru totiž založil právě na nejrůznějších hiphopových kreacích. A ideální příležitostí k tomuto vzkříšení se zdá být právě Battle of the Year, obrovská taneční akce. Spolu se svým přítelem Joshem Hollowayem (Ztraceni, Šepot) se tedy pokusí dát dohromady tým tanečníků, který by mohl na blížící se akci uspět. Najít schopné lidi však není to nejobtížnější. Nejhorší je přinutit rozené individualisty ke spolupráci.

Už z prostého nástřelu zápletky je každému jasné, jak se film vyvíjí: dojde k nějakému rozkolu, skupina se vlastně rozpadne, ale nakonec se dá dohromady přesně tak, aby se mohla soutěže účastnit. K tomu si přidejme několik osobních problémů některých postav a je hotovo. Faktem zůstává, že hlavní devízou tanečních filmů není inteligentní příběh, ale právě tanec, kvůli kterému se na něj většina diváků podívá. A na velkém plátně jistě budou nejrůznější kreace vypadat skvěle!

Příběh kmotra

Dva rozdílné pohledy na svět a velká touha po penězích. Zdroj: csfd.cz

Dva rozdílné pohledy na svět a velká touha po penězích. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 24. 10. 2013

Životopisné kriminální drama

Česko, 2013

Režie: Petr Nikolaev

Hrají: Ondřej Vetchý, Lukáš Vaculík, Andrej Hryc, Vica Kerekes, Kryštof Hádek, Filip Kaňkovský, Jan Vondráček, Jiří Dvořák, Jiří Vymětal, Pavel Nečas, Vladimír Brabec, Petr Jeništa, David Ployhar, Zuzana Čapková, Kristýna Frejová a další

Na závěr tu máme něco z české produkce, pro změnu nejde o žádnou komedii bez špetky vtipu, ale zase jednou o něco vážnějšího. Příběh kmotra je životopisný snímek založený na knize investigativního reportéra Jaroslava Kmenty Kmotr Mrázek a přivádí nás všechny do hlubin českého „mafiánského“ podsvětí.

Seznamte se s Kmotrem (Ondřej Vetchý). Tenhle člověk začínal jako obyčejný vekslák prodejem hodinek, ale jeho ambice a touha po penězích a snad i zabezpečení vlastní rodiny ho vybičovala až k výkonům, které ho dostaly úplně na vrchol, do politiky. A seznamte se také s policistou Cajthamlem (Lukáš Vaculík), který sice neexistoval, ale je ztělesněním všech strážců pořádku, kteří stále ještě věří ve spravedlnost. Cajthaml zasvětil celý svůj život právě Kmotrovi, neustále ho sleduje a šedá eminence české politiky se stala jeho posedlostí. Kontrast mezi dvěma postavami je asi nejdůležitějším aspektem celého snímku.

Příběh kmotra je poměrně kontroverzním snímkem, který vyděsil některé osobnosti české politiky tím, že by snad mohl obsahovat jejich příběhy spjaté s Mrázkem. Kvůli určité korektnosti jsou používána falešná jména, například Mrázek se ve filmu jmenuje Vedral, což bylo ve skutečnosti jeho krycí jméno. Poučený divák však ve filmu objeví mnoho náznaků a vodítek, která mu napoví, kdo je vlastně kdo.

Nevybrali jste si? Není proč zoufat, v kinech jsou i další premiérové novinky:

Epizoda ze života sběrače železa – silné drama o životě chudobě, o tom, co člověk musí udělat pro život milovaného

Ticho na moři – válečný snímek o hrdinovi francouzského odporu proti německé okupaci, Guy Môquetovi

Zde na zemi – válečné drama o lásce světské a lásce k Bohu

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: koláž – oficiální plakáty filmů, sxc.hu

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář