Hanspaulská liga – pražský fenomén

Sport / 26.10.2013

Autor:

Fotbal na malé brány si vyzkoušel snad každý kluk, jak to ale vypadá, když se malý fotbal hraje organizovaně?

Letos na podzim odstartovala již 83. sezóna Hanspaulské ligy neboli Hanspaulky, což je největší soutěž v malé kopané ve střední Evropě. Hraje se na sedmadvaceti pražských hřištích o velikosti zhruba třetiny klasického fotbalového hřiště.

Tradice již přes 40 let

Název Hanspaulka vznikl podle pražské čtvrti v Dejvicích, kde liga vznikla. Hraje se od roku 1971 a první oficiální zápas mezi sebou svedla družstva z hanspaulských gymnázií Leninova a Arabská. Zvláštností je, že Hanspaulka se hraje ve složení 5 + 1 (pět hráčů v poli a brankář), zatímco drtivá většina republikových i světových soutěží v malém fotbalu se hraje 4 + 1.

Hanspaulská liga

Hanspaulská liga.

Speciální ligy pro starší hráče

V současné době se hraje 8 lig, které se dále dělí do několika skupin. První liga je jen jedna, druhé jsou dvě a s roustoucím pořadím ligy se počet skupin zvyšuje. V poslední osmé lize je skupin osmnáct, tam také začínají všechny nově založené týmy. Kromě toho existuje ještě od roku 1992 veteránská liga pro hráče od 35 let, o devět let později vznikla superveteránská liga pro hráče starší 45 let a od loňského roku dokonce ultraveteránská liga pro hráče nad 55 let. Dohromady v téměř tisíci týmech hraje okolo patnácti tisíc fotbalistů.

Pravidla nejsou žádná věda

Během jednoho kalendářního roku se hrají vždy dvě sezóny, jarní a podzimní. Pravidla jsou – až na malé výjimky – stejná jako v normální kopané, tím největším rozdílem je, že se nepískají ofsajdy. Poločasy trvají 30 minut, přestávka maximálně 5 minut. Na každém zápase jsou přítomni dva rozhodčí, což není nikdo jiný než hráči z ostatní lig. Každý tým má totiž povinnost několikrát za sezónu vyslat dva své hráče pískat zápasy z jiných lig.

Zájem o Hanspaulku je stále velký. V televizní debatě uvedl sekretář Pražského svazu malého fotbalu Karel Filip: „Před každou sezónou se nám hlásí tolik nových týmů, že je nemůžeme ani všechny přijmout. Soutěž totiž nerozšiřujeme, ale nahrazujeme jiné týmy, které z různých důvodů skončily. Ať už proto, že přejdou třeba do veteránské ligy, nebo se prostě rozpadnou a přestanou hrát.“

Zdroj všech fotografií: Michal Čížek

Jakub Rygel

Jakub Rygel

Filmový fanoušek, seriálový maniak a sportovní nadšenec.

Zanechte komentář