Lana Del Rey

Ježíšek Generace 21 radí: Jakou desku koupit pod stromeček

Hudba / 20.12.2012

Jak o Vánocích překvapit blízké hudebním dárkem, a přitom se jim trefit do vkusu? Náš průvodce vám v tom pomůže!

Vánoce jsou už za dveřmi a shánění dárků se dostalo do etapy „za pět minut dvanáct“. Zabijte dvě mouchy jednou ranou a kromě obdaření vašich nejmilejších, podpořte uvadající hudební průmysl. Následující výběr o deseti položkách má za úkol vykouzlit úsměv na tváři širokému okruhu rozbalujících. Do balíčku navíc můžete přibalit i něco navíc.

Lana Del Rey – Born To Die (+ příručka pro mladé hospodyňky)

Born To Die (Universal) Zdroj: wikipedia.org

S doporučením pro: nešťastně z(a)bouchlou ségru

Jedno z alb, na které se s příchodem roku 2012 nejvíce čekalo, měla na svědomí šestadvacetiletá Elizabeth Woolridge Grant, známá spíše pod svým pseudonymem Lana Del Rey. Byl jím debut „Born To Die“ a po všech polonahých, auto-tuneových a megalomanských interpretkách (zdravíme Rihannu, Ke$hu a Lady GaGa) je její retro pop skutečně příjemnou změnou.

The Vaccines – Come Of Age (+ džínová vesta)

Come Of Age (Sony Music) Zdroj: last.fm

S doporučením pro: indie bráchu prožívajícího tzv. „krizi dvacátníků“

Dva roky, dvě desky, dvakrát v Top 5 UK Chart. Ne každá kapela se může chlubit s takovou bilancí. Britové The Vaccines ano. Na dvojce „Come Of Age“, která komerčně dopadla ještě lépe než debut, se muzikantům podařilo prokázat, že nejsou jenom hodnými kluky od vedle, na zakázku vyrábějící dvouminutové vypalovačky, a že budoucnost britských kytarovek se bez nich neobejde.

One Direction – Take Me Home (+ předplatné Bravíčka)

Take Me Home (Sony Music) Zdroj: wikipedia.org

S doporučením pro: malou sestřenici, která ví, že Zayn Malik není nadávka

Pokud se v kruhu vámi obdarovávaných nachází osoba ženského pohlaví, s rokem narození kolem začátku druhého tisíciletí, máte vyhráno. S One Direction, britským boybandem objeveným pěveckou soutěží X-Factor, je totiž možnost, že by se záměr minul s účinkem, vyloučená. V letošním roce vydali dvojku „Take Me Home“, na které najdete třináct trackových zářezů včetně rádii milovaného „Live While We’re Young“.

Crystal Castles  – Crystal Castles (+ Satanská bible)

Crystal Castles (Universal) Zdroj: wikipedia.org

S doporučením pro: maniodepresivního bratrance nadějně vzhlížejícího ke konci světa

Kanadské dvojka Crystal Castles se s tím nepáře. Co deska, to stejný titul, to víceméně žádné radikální změny ve zvuku. Komu to ale vadí, když i potřetí se jim to podařilo na výbornou? Milovníci 8-bitových apokalyptických válek, ponurého synthpopu a nesrozumitelného ženského vokálu opět nebudou zklamáni. Rok 2012 už nemohl dostat lepší soundtrack.

Kryštof – Inzerát (+ plakát frontmana)

Inzerát (Universal) Zdroj: last.fm

S doporučením pro: mamku, která ráda, když textům rozumí a může si je zpívat

S novým materiálem se v uplynulých dvanácti měsících vytasila také skupina soustředěná okolo Richarda Krajča. Šestý studiový počin nese název „Inzerát“, stejně jako první vypuštěná skladba, a ke zdařilému výsledku jim tentokrát dopomáhal americký producent Yaron Fuchs. V tracklistu nechybí ani hosté v podobě Jaromíra Nohavici, či Tomáše Kluse.

Robbie Williams – Take The Crown (+ pomáda na vlasy)

Take The Crown (Universal) Zdroj: wikipedia.org

S doporučením pro: taťku s citem pro inteligentní pop

Po třech letech o sobě dala znovu vědět ostrovní stálice Robbie Williams. Jeho devátá deska „Take The Crown“ se poprvé představila rozverným singlem „Candy“, na kterou vznikl i zábavný videoklip. V podobně povznesené náladě si jede i zbytek skladeb, se kterými je zpěvák opět ochoten bořit hitparády. Album je také doplněno o duet s americkou folkovou zpěvačkou Lissie.

Václav Neckář – Dobrý časy (+ DVD Alois Nebel)

Dobrý časy (Supraphon) Zdroj: last.fm

S doporučením pro: prarodiče, klasiky

Také jste už letos zaslechli proslulou „Půlnoční“? Minulý rok se bez ní ve vánočním čase neobešlo žádné české rádio. Na svědomí ji má Václav Neckář společně s kapelou Umakart, a právě prvně jmenovaný v dubnu přišel také s novou deskou „Dobrý časy“. Kolekce deseti písni s texty Jaromíra Švejdíka patří k tomu nejlepšímu, co se v roce 2012 na české scéně urodilo.

Jack White – Blunderbuss (+ černý kloubouk)

Blunderbuss (Sony Music) Zdroj: last.fm

S doporučením pro: přítele, fajnšmekra

Při množství hudebních projektů tohoto rockového mága je skoro nemožné, aby jste jeho tvorbou zůstali absolutně neposkvrněni. Svůj sólový debut Jack White každopádně vydal až dvaadvacet let od startu své kariéry a podle všeho se na něj čekat opravdu vyplatilo. Jeho stylový záběr je široký, od garážového rocku přes blues až po country. Každý kytarově založenější posluchač si na ní tedy jistě najde to své.

Nicki Minaj – Pink Friday: Roman Reloaded (+ cokoliv s Hello Kitty)

Pink Friday: Roman Reloaded (Universal) Zdroj: wikipedia.org

S doporučením pro: ujetou přítelkyni, kterou nejde přesvědčit, že ji ta růžová fakt moc nesluší

Jedni ji milují, druzí zatracují. Co je však nejdůležitější, všichni o ní mluví, a to k úspěchu mnohdy stačí. Americká zpěvačka a raperka Nicki Minaj s velkým pozadím jako svou poznávací značkou, úchylkou na křiklavé oblečky a nezvladatelnou touhou nás neustále zasypávat videoklipy, letos vydala druhou desku „Pink Friday: Roman Reloaded“. A s tou dokáže chvílemi bavit i ty nejzapřísáhlejší hatery.

 

 

Beach House – Bloom (+ láhev vína)

Bloom (Universal) Zdroj: wikipedia.org

S doporučením pro: sebe. Přece byste na svou vlastní osobu o Vánocích nezapomněli!

A protože všichni musíme v první řadě myslet hlavně na sebe, s tím nejlepším z našeho výběru podarujte svou osobu. V pořadí už čtvrtou řadovku si na své konto letos zapsalo baltimorské duo Beach House. Na „Bloom“ pokračují ve svém zasněném indie popu, který se posluchači odhaluje v množství zvukových vrstev, do kterých se můžete labužnicky nořit, a množství nálad a emocí, kterými se můžete nechat volně unášet.

Snad jsme vám tedy s naší desítkou alb vánoční nákupy alespoň trochu usnadnili. Máte-li i vy své tipy, neváhejte se s nimi v komentářích podělit!

Zdroj perexové fotografie: fashiontographers.com

Simona Knotková

Zanechte komentář