Udrží se Krott?

Divadlo Kultura / 15.11.2013

Panstvo, které je třeba obsluhovat, tu bude vždy! 

V pozadí celého jeviště se pne obraz mocných hor, ostrých a ošlehaných skalisek, které dopřejí štěstí jen těm, kterým se podaří je zdolat a udržet se. Udržet se na vrcholu, kde je ovšem tak málo místa, že jsou bratři nuceni střílet sami sebe navzájem.

Někdo to rád husté

Všemocný pan Krott v podání Jana Mazáka

Všemocný pan Krott v podání Jana Mazáka. Zdroj: mdb.cz

Na zápraží horského hotelu, kde stále dožívá všemocný Krott (Jan Mazák), se mrtvoly hromadí jako vlasy v polévce. A tak proč nevypsat stipendium, nenabídnout pracovní příležitost? Paměť lidí slábne a ON si v klidu počká, až přijde ten, který s ním zúčtuje, jelikož vše v životě se musí vyplatit. Čekání je snadné, protože lidé v nejlepším věku se tak snadno zabíjejí navzájem, místo aby zabili jeho samého.

Avšak objeví se hrdina odhodlaný si svou zlost vybít na Krottovi. Všemocnému ovšem klesá tlak, necítí se dobře. V tom okamžiku místo aby geroj udeřil, než se Krott vzpamatuje, „hrdinně“ se mění ve vlásek. Bere na Krotta ohledy, jako by je on bral na nás?

Zaměstnancem horského hotelu je číšník Ludvík (Michal Isteník). Se svou manželkou Rózou (Radka Coufalová) vychovávají dospívajícího Jendu (Vojtěch Blahuta). Za nic na světě se nemohou dohodnout, co by měl Jeník v budoucnu dělat. Matka je pro to, aby Jeník šel studovat hudbu a umění. Otec je ovšem proti tomu a udílí synovi rady do života. „Být číšníkem je to nejlepší povolání, které si můžeš zvolit. Panstvo, které je třeba obsluhovat, tu bude vždy, to si pamatuj!“

Morbidní jednoduchost

"Pečující Elfička (Irena Konvalinová) a Mafalda (Lucie Zedníčková). Zdroj: mdb.cz

„Pečující“ Elfička (Irena Konvalinová) a Mafalda (Lucie Zedníčková). Zdroj: mdb.cz

Hru německého autora Martina Welsera na jeviště brněnského Městského divadla přináší pravidelně hostující režisérka Hana Burešová. Za pomoci scény Tomáše Rusína a kostýmů Zuzany Štefunkové–Rusínové se jí podařilo vytvořit maximálně kompaktní dílo. Nyní velmi aktuální inscenace je zasazena do časově neurčitého prostředí.  Na jevišti jsou pouze tři křesla, ze kterých zpodobený kapitalismus Krott se svou ženou a švagrovou, zároveň milenkou, vše řídí. Hlavním scénickým prostředkem je mocné světlo, dokreslující atmosféru okamžiků hry. Postavy s nabílenými tvářemi a excentrickými účesy působí nepřítomně až mrtvolně. A ve vší této morbidní jednoduchosti je možné položit základ černé komedii překypující současnými tématy. Rozehrát skvělý kus vystavěný na osobitém, vyzrálém, nevtíravém hereckém výkonu.

Pokud si taky myslíte, že se z naší Země pomalu stává místo, kde pokud se tebe nebojí nikdo, tak ty se musíš bát všech, určitě se běžte podívat do Městského divadla Brno a zjistěte, že po spadnutí opony divadlo nekončí.

Inscenace: Všemocný pan Krott
Autor: Martin Walser
Divadlo: Městské divadlo Brno
Premiéra: 5. října 2013
Režie: Hana Burešová
Herecké obsazení: Jan Mazák, Michal Isteník, Irena Konvalinová, Lucie Zedníčková, Radka Coufalová, Vojtěch Blahuta, Viktor Skála, Rastislav Gajdoš
Cena: 290-320 Kč

Zdroj perexové fotografie: mdb.cz

Klára Václavíková

Klára Václavíková

Zanechte komentářVaše názory

  • Jan Václavík

    Moc pěkný článek. Přirovnání “mrtvoly se hromadí jako vlasy v polévce“ mne velice pobavilo. Jen tak dál slečno redaktorko!