Dragonboating

Dračí lodě: pádlujte za zvuku bubnů

Sport / 10.11.2013

Posádka pádluje, tempo řídí bubeník a vzadu vše kontroluje kormidelník. Dva tisíce let stará čínská tradice ožívá. Představujeme vám dračí lodě.

Jak vypadá dračí loď

Dračí loď je dvanáct a půl metru dlouhá a přes metr široká. Tradičně je plavidlo zdobeno na špici dračí hlavou, na zádi ocasem a boky pokrývají obrazce z šupin. Pádla závodníků pak symbolizují dračí drápy. Včetně posádky loď váží někdy i přes dvě tuny. Vpředu sedí bubeník, který udává tempo pádlování skrz dřevěný buben. Ten je potažen plátnem z kůže vodního buvola. Na zádi najdete kormidelníka určujícího směr. Jeho dřevěné kormidlo měří čtyři metry. Zbývající posádka lodi se skládá minimálně z šestnácti pádlujících, maximálně z dvaceti. Využívají se pádla z různých materiálů, často dřevěná.

dragon boat

Přes 12 metrů dlouhá loď má na špici dračí hlavu a na zádi dračí ocas. Zdroj: Wikipedia Commons

Moderní závody na dračích lodích

Nejčastěji se závodí na tratích dlouhých 200 metrů, půl kilometru a dva kilometry. První moderní dračí festival se uskutečnil v Hongkongu v sedmdesátých letech minulého století. V současnosti se tomuto týmovému sportu věnuje přes padesát milionů sportovců šedesáti národností. Od roku 1995 pořádá Mezinárodní federace dračích lodí mistrovství Evropy i světa. V České republice se tato disciplína objevila o tři roky později a nyní naši závodníci patří k elitě. Přímo v centru Prahy mezi Karlovým a Mánesovým mostem se každoročně koná Pražský festival dračích lodí a v příštím roce by měla Brněnská přehrada hostit dokonce mistrovství Evropy.

Chci závodit!

Pokud vás dračí lodě zaujaly, můžete se zapojit. Účastnit se mohou posádky jakkoli pokročilé. Stačí si jen vybrat vhodnou kategorii.

Existuje několik závodních kategorií:

  • Fun – Určena novým posádkám, které vznikly třeba i pro účel jednoho závodu.
  • Hobby – Vhodná pro týmy, které mají již nějakou zkušenost a čas od času si chodí zajezdit. Kategorii je určena série závodů pod názvem Dragon Boat Grand Prix.
  • Elite – Pro zkušené týmy, které pravidelně trénují. Nutnost registrace v sérii Českého poháru.

Kompletní rozpis všech závodů dračích lodí naleznete ZDE.

Dračí lodě jako teambuilding

Dračí lodě prověří skupinovou spolupráci a bývají označovány jako nejkolektivnější sport, neboť jinde nepotkáte 22 spolupracujících sportovců. Mnohé firmy je využívají ke stmelování kolektivu, tzv. teambuildingu. Členové posádky mají stejný společný cíl. Dohromady zasedají jak muži, tak ženy, snaží se ukázat, že jako tým zvládnou více než jako pouhý jednotlivec. Nejde pouze o sportovní, ale hlavně o společenskou aktivitu, díky které prožijete neobvyklé chvíle. Společný úspěch potom znamená společnou radost, která se skupinou dokáže divy.

Spolupráce na dračích lodích.

Na jedné dračí lodi spolupracuje 22 lidí. Zdroj: Wikipedia Commons

Z historie dragonboatingu

Kde se vzaly dračí lodě

Dragonboating, dračí lodě a pádlování na nich, má přes dva tisíce let starou tradici. Pochází z Číny a pojí se ke jménu básníka Qu Yuana. Tradiční podoba dračích lodí, jak je známe dnes, se váže právě k legendě o zmíněném básníkovi.

Qu Yuan byl rádcem panovníka v království Chu. Byl to vzdělaný a uznávaný muž, který se těšil oblibě, což se ale nelíbilo ostatním rádcům. Kvůli intrikám byl sesazen z funkce a uvězněn. Tehdy napsal své nejvýznamnější dílo, Li Sao, česky Žalozpěv. Obsah ale rozzuřil nového panovníka a Qu Yuan byl vyhoštěn do exilu. Tehdy se rozhodl ukončit svůj život v řece. Na pomoc mu sice spěchali rybáři, ale nepodařilo se jim ho zachránit. Údery do bubnů alespoň jeho tělo bránili od hladových ryb. Příběh putoval po Číně a vnikly tak každoroční oslavy jeho památky. Každý pátý den pátého měsíce v čínském lunárním kalendáři vyjížděly čluny na vodu, aby uctily vzpomínku na Qu Yuana. Aby si jezdci naklonili Draka, boha vodstva, propůjčovali svým lodím dračí podobu.

Uvádí se, že historie ale může sahat ještě o tři tisíce let hlouběji, kdy se plavidla využívala při rituálním uctívání Draka, boha řek, a také při oslavách, kde se přivolával déšť pro dobrou úrodu.

Ať je to jakkoli, drak v Číně symbolizuje sílu a vítězství. Podoba lodi by tedy měla posádce dodat jeho vlastnosti.

Jízda na dračích lodích

Drak symbolizuje sílu a vítězství. Zdroj: Wikipedia Commons

Vznik závodů

Jak se šířila obliba dračího festivalu, tradiční klání získala sportovní charakter. Součástí každého festivalu je rituál probouzení draka, který je zároveň uctěním památky básníka z legendy. Nejprve probíhají rituální tance s modely draků za doprovodu čínské hudby. Samotné probuzení je doprovázeno házením rýže nebo rýžových knedlíčků do vody a otřením očí draka, který má dohlížet na chod soutěží. Měl by zajistit závodníkům sílu k vítězství a dosažení úspěchu.

Zdroj perexové fotografie: Wikipedia Commons

Monika Hrušková

Monika Hrušková

Studentka žurnalistiky, fotbalový maniak, seriálový závislák, hudební fanda a především velký jedlík. Miluje pohlednice, gramofonové desky a ráda si čte klasické knížky, protože ji baví obracet stránky. Životní motto: Den se střídá s nocí, úspěch s neúspěchem, radost se smutkem a láska s nenávistí, ale nejde-li o život, jde o ho*no.

Zanechte komentář