Projde tabákový průmysl reformou i u nás?

V obraze / 13.11.2013

Zprávy o škodlivosti kouření na naše zdraví asi nikomu neunikly, valí se na nás skoro ze všech stran. Co pro nás se snaží udělat EU?

Evropská unie si pro nás přichystala další reformu, tentokrát tabákovou. Pokusí se o snížení procenta kuřáků, kteří začínají kouřit před svými osmnáctinami. Nelákat je na mentolové, vanilkové, jahodové a podobné příchutě. Na krabičkách cigaret znázorňovat důsledky kouření. To vše chystá tabáková reforma.

Začněme od nejmladších

Povede se snaha EU zachránit mládež před kouřením? Zdroj: photl.com

Povede se snaha EU zachránit mládež před kouřením? Zdroj: photl.com

Asi každý z nás alespoň jednou potkal dítě, dospívajícího nebo adolescenta, který měl v ruce cigaretu. Ve většině případů jsou příčiny zřejmé. V dnešní době není ani pro školáka na prvním stupni moc velký problém sehnat si cigarety, obzvlášť když kouří někdo z rodiny.

Podle statistik začíná až 75 % kuřáků s kouřením před osmnáctými narozeninami.EU chce tento jev zastavit zákazem prodeje cigaret s příchutí, jelikož se domnívá, že právě tyto mladé lidi lákají ke kouření.  V případě, kdy tabáková reforma přijde v platnost, přestanou se ovocné cigarety prodávat do tří let, mentolové s osmiletým odstupem a také nebude možno prodávat balení, které obsahují méně než 20 kusů cigaret.

Chuť na cigaretu zažene odstrašující obrázek

Na varovné nápisy, které se objevují na krabičkách cigaret letos přesně deset let, jsme si již asi zvykli, a proto reforma upraví i jejich vzhled. Namísto vět typu „Kouření může zabíjet“ budeme možná vídat obrázky důsledků, např. plíce zničené kouřením, na 65 % plochy všech krabiček.

Nové krabičky mohou vypadat třeba takto.

Nové krabičky mohou vypadat třeba takto. Zdroj: foter.com

Koupíme e-cigarety jen v lékárnách?

Europoslanci odmítli návrhy prodeje elektronický cigaret jen v lékárnách. Tudíž nebudou považovány za léčivo. V lékárně budou dostupné jen v případě, že je výrobci označí jako výrobek s léčivými vlastnostmi.

Najdou se ovšem i odpůrci

Odpůrci reformy se obhajují možnými důsledky např. posílení černého trhu, tabákové lobby a v neposlední řadě zmiňují fakt, že stát dostává peníze z daní na tabákových výrobcích.

Sečteno, podtrženo: uvedením tabákové reformy do praxe kuřáci ztratí cigarety s příchutí, na krabičkách budeme vídat místo varovných vět odrazující obrázky a e-cigaretu v lékárně asi nenajdeme. Můžeme za to ale zaplatit zvýšením kriminality v oblasti černého trhu, lobbováním a možná i zvýšením daní.

Hit dnešní doby - elektronické cigarety Zdroj: foter.com,

Hit dnešní doby – elektronické cigarety Zdroj: foter.com

Jaký máte na tabákovou reformu názor vy? Schvalujete ji, či nikoliv? Napište nám do komentářů.

Zdroj perexové fotografie:  Aldon Scott Mc Leod, sxc.hu

Martina Žídková

Martina Žídková

"Rozhodujícím krokem v lidském životě je překročení vlastního stínu." Ernst Ferstl

Zanechte komentář