Navštivte s námi největší světové metropole – 2. díl

Cestování / 7.11.2013

Vydejte se na vzrušující cestu po největších městech světa. Pokud ne ve skutečnosti, tak alespoň prostřednictvím našeho článku.

Svět se mění každým okamžikem. Populace nezadržitelně narůstá a města se neustále zvětšují. Seznamte se s těmi největšími z největších. Následující žebříček je sestaven podle počtu obyvatel.

5. Šanghaj, Čína – 21 000 000 obyvatel

CO JE ZDE K VIDĚNÍ?

 • „Perla Orientu“
 • Šanghajské muzeum
 • Nankingská třída

S populací přes 21 milionů obyvatel se Šanghaj vyšplhala na pátou příčku našeho žebříčku. Jedná se o jedno z nejdůležitějších obchodních center nejen Asie a najdeme zde největší přístav světa, jehož roční obrat nákladu je neuvěřitelných 380 milionů tun.

Centru dominuje bezmála půl kilometru vysoký mrakodrap Shanghai World Financial Center, ovšem známější stavbou je o pár metrů nižší „Perla Orientu“, která byla po třináct nejvyšší budovou Číny. V roce 2010 se Šanghaj stala hostitelským městem světové výstavy Expo.

pohled na Šanghaj

Šanghajský přístav je největší na světě.

4. Dillí, Indie – 22 500 000 obyvatel

CO JE ZDE K VIDĚNÍ?

 • Lotosový chrám
 • Červená pevnost
 • chrámový komplex Akšardham

Čtvrté místo obsadilo Dillí, jehož aglomerace zahrnuje i hlavní město Indie – Nové Dillí. Dillí ukrývá mnoho památek, které zhmotňují dlouhou a bohatou historii města. Najdeme zde například největší indickou mešitu či Lotosový chrám.

Město se nesmírně rychle rozrůstá a čelí problémům s přelidněním a chudobou. Ani to ale nebrání turistům, aby ho navštívili.

Lotosový chrám

Lotosový chrám je otevřen všem věřícím.

3. Soul, Jižní Korea – 22 600 000 obyvatel

CO JE ZDE K VIDĚNÍ?

 • královský palác Kjongbokkung
 • čtvrť Mjong-dong
 • Namsan Tower

Pomyslnou bronzovou medaili obdržel Soul, hlavní město Jižní Koreje. Soul je jedním z nejrychleji rostoucích měst na světě a zároveň jedním z nejčistších měst naší planety. Je jedním ze světových center moderních technologií a sídlí zde světoví velikáni jako Samsung nebo LG.

I když se Soul během své dlouhé historie rozvinul na jedno z nejmodernějších měst, najdeme zde mnoho zajímavých míst, která mají co nabídnout každému návštěvníkovi, který do této pulzující metropole zavítá.

Pohled na Soul

Jihokorejské hlavní město je důležitým světovým centrem.

2. Jakarta, Indonésie – 26 500 000 obyvatel

CO JE ZDE K VIDĚNÍ?

 • Národní muzeum
 • mešita Istiqlal
 • Národní památník Monas

Indonéské hlavní město je domovem bezmála 27 milionů lidí. Exotická Jakarta je vzrušujícím městem, kde se snoubí moderní architektura s prastarou kulturou. Vedle nablýskaných mrakodrapů zde najdeme prosté domky z bambusu.

Stejně jako většina velkoměst, Jakarta se potýká s velkým znečištěním a nadměrným hlukem. To ale není pro turisty žádná překážka, aby se nepodívali do druhého největšího města světa.

mrakodrapy v Jakartě

Jakarta se na našem žebříčku vyšplhala na druhé místo.

1. Tokio, Japonsko – 37 200 000 obyvatel

CO JE ZDE K VIDĚNÍ?

 • Tokijské národní muzezm
 • šintoiský chrám Meidži
 • park Shinjuku Gyoen

Prvenství patří japonské metropoli, jež je téměř dvakrát větší než Mexico City, které se v našem žebříčku umístilo na desátém místě. Přestože po druhé světové válce utrpělo Tokio při bombardování velké škody, během poměrně krátké chvíle se vzchopilo a rozrostlo se na největší město světa. Je důležitou součástí světové ekonomiky a srdcem japonského průmyslu. Problémem města je velké znečištění a fakt, že se nachází v tektonicky aktivní oblasti, což má za následek častá zemětřesení.

Někomu se zdá Tokio příliš rušné a hektické, někdo jej zase může považovat za ráj na zemi. Ať tak či tak, vydejte se do Tokia a nechte se alespoň na chvíli vtáhnout do chaosu největšího města světa.

panorama Tokia

Tokio je domovem téměř 40 milionů obyvatel.

Představili jsme vám deset velikánů mezi světovými metropolemi. A jaké město je podle vás to nej?

Zdroj všech fotografií: foter.com

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář