Times Square

Navštivte s námi největší světové metropole – 1. díl

Cestování / 3.11.2013

Vydejte se na vzrušující cestu po největších městech světa. Pokud ne ve skutečnosti, tak alespoň prostřednictvím našeho článku.

Svět se mění každým okamžikem. Populace nezadržitelně narůstá a města se neustále zvětšují. Seznamte se s těmi největšími z největších. V tomto díle vám přinášíme výčet těch „menších“ velkoměst. Žebříček je sestaven podle počtu obyvatel.

10. Mexico City, Mexiko – 19 500 000 obyvatel

CO JE ZDE K VIDĚNÍ?

 • sopka Popocatépetl
 • Metropolitní katedrála
 • hrad Chapultepec

Post „nejmenšího“ města našeho žebříčku obsadilo hlavní město stejnojmenné země – Mexico City. Jedná se o finanční, kulturní a politické centrum celého Mexika. Nedaleko města si tyčí známá mexická sopka Popocatépetl, která je stále činná.

Mezi obyvateli jednotlivých čtvrtí jsou patrny velké sociální rozdíly. Město trpí mnoha problémy, například znečištěním ovzduší, nedostatkem pitné vody a kriminalitou. Mexiko se nachází na tektonicky aktivním místě, což přináší častá zemětřesení nejen v hlavním městě.

Mexico City a sopka Popocatepetl

Mexické metropoli vedle mrakodrapů dominuje sopka Popocatépetl. Zdroj: foter.com

9. São Paulo, Brazílie – 20 200 000 obyvatel

CO JE ZDE K VIDĚNÍ?

 • bulvár Avenida Paulista – hlavní finanční centrum
 • Muzeum umění de São Paulo
 • Metropolitní katedrála de Sé

Se svými dvaceti miliony obyvateli je São Paulo nejen největším městem Brazílie a Jižní Ameriky, ale i celé jižní polokoule. São Paulo je důležitým ekonomickým a kulturním centrem a je hnací silou jihoamerické ekonomiky. Podobně jako v New Yorku zde najdeme pestrou směsku imigrantů z celého světa. Stejně tak ale i křiklavé sociální rozdíly – bohaté centrum s mrakodrapy kontrastuje s chudinskými slumy na předměstí.

Dalším mínusem města je vysoká kriminalita, která dělá ze São Paula nejnebezpečnější město Jižní Ameriky. I tak ale São Paulo nabízí mnoho turistických lákadel, která ročně přitáhnou až deset milionů turistů.

pohled na Sao Paolo

São Paulo je nejlidnatějším městem jižní polokoule. Zdroj: foter.com

8. New York, USA – 20 500 000 obyvatel

CO JE ZDE K VIDĚNÍ?

 • Socha Svobody
 • Empire State Building
 • Times Square

Vídáme jej denně ve filmech a reklamách, slýcháme o něm v písničkách. Město, které nikdy nespí, je jednou z nejatraktivnějších metropolí světa. Ročně do „betonové džungle“ zavítá téměř 50 milionů turistů. New York je finančním i kulturním centrem nejen Spojených států, ale celé Severní Ameriky. Zároveň je nejkosmopolitnějším místem na Zemi – žijí zde lidé snad ze všech koutů světa a zaslechneme zde až 800 jazyků. Pokud se někdy vydáte do Spojených států, přidejte si New York na seznam zastávek.

Panorama Manhattanu

Panorama Manhattanu zná pravděpodobně každý. Zdroj: foter

7. Karáčí, Pákistán – 20 700 000 obyvatel

CO JE ZDE K VIDĚNÍ?

 • Hrobka Muhammada Alí Džinnáha
 • Pákistánské národní muzeum
 • ruiny antického města Banhbore

Strategická poloha na břehu Arabského moře přináší největšímu pákistánskému městu skvělé podmínky pro rozvoj hospodářství. Nachází se zde důležitý námořní přístav. V Karáčí sídlí mnoho mezinárodních společností a také je důležitým univerzitním centrem celé Asie.

Přestože Pákistán není příliš vyhledávanou lokalitou, Karáčí vyčnívá nad ostatními městy v této oblasti a rozhodně stojí za návštěvu.

hrobka Muhammada Alího Džinnáha

Hrobka zakladatele Pákistánu Muhammada Alího Džinnáha v Karáčí. Zdroj: Wikimedia Commons

6. Manila, Filipíny – 20 800 000 obyvatel

CO JE ZDE K VIDĚNÍ?

 • pevnost Santiago
 • římskokatolická katedrála
 • Filipínské národní muzeum

Šesté největší město světa najdeme ve stejnojmenné zátoce na největším ostrově Filipín. Přestože zde žije téměř 22 milionů lidí, rozloha města je poměrně malá. To dělá z Manily jedno z nejhustěji zalidněných měst na světě. Navíc má město problémy s chudobou a znečištěním prostředí.

V Manile najdeme mnoho zajímavých míst a historických památek, které ročně přivábí davy návštěvníků. Turisty přitahuje i příjemné klima, které se celoročně pohybuje kolem 30°C.

pohled na Manilu

Z původní osady vyrostlo jedno z největších měst světa. Zdroj: Wikimedia Commons

Představili jsme vám pět světových gigantů mezi městy. V druhém díle si přiblížíme ty největší z největších.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář