Co se nevešlo do průvodce po Belgii

Cestování / 11.1.2013

Vydejte se s námi do míst, která si zaslouží pozornost, leč v průvodcích se o nich příliš nezmiňují.

Po stopách válek

Belgie by se dala označit za bojiště Evropy. Střed kontinentu byl strategickým místem pro poměřování sil nejrůznějších armád. Jedna z nejznámějších bitev se odehrála na polích nedaleko městečka Waterloo. Dnes ji připomíná 45 metrů vysoký kopec s obrovskou železnou sochou lva na vrcholu, jenž cení zuby směrem k Francii. V nedaleké budově dokonce můžete díky panoramatickému kruhovému obrazu o délce 110 metrů a zvukovým efektům zažít pocit, že jste se ocitli přímo v bitevní vřavě. V centru města se nachází i Wellingtonovo muzeum s bohatou sbírkou zbraní a dobových předmětů.

pomník waterloo a the tyne cot hřbitov

Socha železného lva u Waterloo a největší britský vojenský hřbitov na světě The Tyne Cot ve městě Yper. Zdroj: Klára Lipowská,Generace21.cz a freephoto.com

Během první světové války se ve Flandrech odehrávaly krvavé zákopové boje, při kterých přišlo o život více než půl miliónu vojáků. Ve městě Yper určitě navštivte největší britský vojenský hřbitov na světě a muzeum 1. světové války. Mimochodem, během války zde byl poprvé v historii lidstva použit chemický bojový plyn, který dostal jméno právě podle tohoto města – yperit.

Belgické pláže navštivte klidně i v zimě

Belgie je na severozápadě omývána Severním mořem. Nenechte se zviklat názorem místních, že výlet k moři za nic nestojí, protože je tam chladno, deštivo a voda je studená. Jste-li suchozemci jako já, budete nadšeni. Moře má zvláště na podzim a v zimě úplně jinou atmosféru. Přímořská města jako Oostende nebo Neuwepoort nabízejí nekonečné písečné pláže, majáky a pobřežní promenády. Můžete se tu kochat pohledem na plující lodní giganty na obzoru, jen se tak procházet nebo ochutnávat speciality z mořských plodů.

Oostende a Neuwepoort

Vychutnejte si prázdné promenády, útulné kavárničky na pobřeží a čistý vzdcuh. Zdroj: Klára Lipowská, Generace21.cz

Zapomenuté pamětihodnosti Lieru

Město Lier leží v provincii Antverpy a ačkoli nepatří mezi nejvyhledávanější turistické cíle, rozhodně má co nabídnout. Za návštěvu stojí takzvané Beguinage, jež je zapsáno na seznamu světového dědictví Unesco. Jedná se o obezděné město ve městě, které sloužilo od 12. století společenství žen, často vdov, které se rozhodly uchýlit do ústraní a sloužit po zbytek života Bohu. Město je známé i pro svou věž Zimmertoren, která před sedmi stoletími sloužila na obranu města. V roce 1928 na ni hodinář Louis Zimmer nainstaloval hodiny zobrazující čas na všech kontinentech, fáze měsíce, zvěrokruh, časy přílivů a další pravidelné jevy.

Zimmertoren, Beguinage

Zimmertoren ukazuje pravidelné astronomické jevy. Beguinage sloužilo ve 14. století ženám, které se rozhodly žít mimo společnost. Zdroj: Daniel Andrášik

Turisty potkáte v Belgii na každém kroku, ale na těchto místech jich je přece jen o něco méně a díky tomu si můžete vychutnat tyto zajímavosti bez přeplněných ulic a skutečně zažít pravou atmosféru místa.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Klára Lipowská

Klára Lipowská

Zanechte komentář