Šest stupňů odloučení aneb je to přítel mého přítele

V obraze / 5.11.2013

Víte o tom, že když potřebujete najít někoho v Americe, stačí se zeptat kamarádů v Česku?

Jméno ano, adresa ne

Tahle srandička se v angličtině nazývá Six degrees of separation a je to teorie, která říká, že všichni a všechno je od sebe vzdáleno na „6 kroků“ –  jinými slovy, že každý je s každým nějak propojen a jeden krok znamená jeden známý. Tuhle věc si vymyslel maďarský básník a novinář Frigyes Karinthy. Ten věřil, že kdybychom vybrali kohokoli na Zemi, stačí nám k jeho nalezení pouze jméno hledaného a 6 lidí z řetězu známostí, kteří nás na něj odkážou.

Zkuste si to!

Nejprve si najdeme jméno, třeba – Chandra Bahadur Dangi. Potom se zeptáme kamaráda, jestli neví, kde bychom pana Chandru mohli nalézt. Ten, jestliže budeme mít štěstí, řekne:„ Jo, tak to nevím, ale zeptej se ségry, její spolužačka chodila s někým z Indie a tohle jméno zní docela indicky.“ Sestra nás odkáže na kamarádku, ta nás pošle za svým bývalým, a tak dál, a tak dál. A nakonec se, po přibližně šesti lidech, dostaneme k cíli. Samozřejmě, pokud si vybereme třeba jméno Smith Jones, hledání se trochu prodlouží, protože Jonesů po světě běhá moc a moc. Ale zeptáme se plus mínus šesti lidí, protože to pan Frigyes prostě řekl!

Mimochodem, jméno Chandra Bahadur Dangi je jméno nejmenšího muže na světě, takže vás ušetřím pátrání, protože ten by se vám stejně špatně hledal!

Můžeme být s někým spojeni, aniž bychom o tom věděli. Zdroj: freefoto.com

Můžeme být s někým spojeni, aniž bychom o tom věděli. Zdroj: freefoto.com

Fenomén malého světa

Američané nemohli zůstat pozadu, a tak se Stanley Milgram rozhodl, že také přispěje svým malým experimentem. Rozeslal balíčky sto šedesáti náhodným lidem z USA a požádal je, aby se pokusili předat je dále svým známým tak, aby byly nakonec doručeny jednomu makléři z Bostonu. Poslal jim tedy pokyny a sranda mohla začít.

Nejmenší počet předání byly dvě známosti a nejvíce deset – zprůměrováním se tedy dostáváme právě k číslu šest. Člověk by tomu skoro ani nevěřil, ale je to tak!

Takže až nebudete mít co na práci, začnou vám zkoušky nebo tak něco, najděte si někoho s mongolským jménem a zábava může začít.

A třeba se podíváte i do jurty!

Zdroj perexové fotografie: picmac.cz

Zuzana Horáková

Zuzana Horáková

Některé mandarinky smrdí a jiné ne. Sledujte mě i na Instagramu http://instagram.com/zuzanks/

Zanechte komentář