Chyby v péči o pleť

Krása a móda / 23.10.2013

Čím škodíme svojí pleti?

Jako všude jinde, i v péči o pleť se dá leccos pokazit. Mnoho zlozvyků si leckdy ani neuvědomujeme. Jsme prostě navyklí dělat věci určitým způsobem, a tak je ani nevnímáme. Přitom stačí poupravit i pouhý detail a vaše pleť se může změnit k nepoznání. Akné ustoupí, podráždění zmizí a nepříjemnému šupinatění svrchních vrstev pokožky rychle odzvoní.

Začíná to odlíčením

Stane se vám někdy, že přijdete pozdě večer domů, jste unavení, a tak vlezete do postele neodlíčení? A napadlo vás někdy, jak vaše pleť v tomto případě trpí? Během spánku se pleť regeneruje a zbytky líčidel jí brání v dýchání. To pak snadno vede ke tvorbě pupínků či ucpaných pórů. Pro tento případ je vhodné mít připravené „pohotovostní“ vlhčené ubrousky, se kterými se odlíčíte během chvilky.

Správné odlíčení je základ! Zdroj: polyvore.com

Správné odlíčení je základ! Zdroj: polyvore.com

A jak se vůbec pleť správně očišťuje od líčidel? Pamatujte, že je vhodné pleť nejprve odlíčit a až poté ji omýt vodou, jinak by totiž při mytí zbytky make-upu zbytečně zalézaly do pórů a vrásek. Při odličování jednoduše použijte vatové tamponky, na které naneste pleťové mléko či micelární vodu. Postupujte nejlépe směrem od brady k čelu, póry se tak lépe vyčistí.

Voda živá

Ranní opláchnutí obličeje je pro vás samozřejmostí? Ne každý ale vodu na pleti snese. Na citlivější pokožce se můžou kvůli chloru, který voda z kohoutku obsahuje, začít tvořit šupinky. Pleti rozhodně neprospívá příliš horká voda, protože by ji zbytečně vysušila a mohla způsobit zarudnutí. Naopak hodně studená voda zase zvýrazní nedostatky v podobě načervenalých žilek atd.

Další věcí, které byste se měli vyhnout, je klasické mýdlo. To totiž často obsahuje agresivní látky, které by pokožku vysušily, a ta by pak působila napnutě. Pokud chcete mít krásnou pleť, zapomeňte rovněž na zlozvyk v podobě drhnutí ručníkem. Tím by se do otevřených pórů dostaly bakterie i různé nečistoty, které se v ručníku drží.

obličej sušte opatrně, bez drhnutí. Zdroj: poyvore.com

Obličej sušte opatrně, bez drhnutí. Zdroj: polyvore.com

Když péče škodí

Prvním velkým problémem je užívání kosmetiky pro jiný typ pleti, než který máme. Pokud na mastnou pleť nanesete hutný výživný krém určený pro suchou pleť, moc si tím neprospějete. Stejně tak suché pleti uškodí krém obsahující složky, které potlačují vznik mazu.

Máte jen jeden krém, který používáte na den i noc? To může být velká chyba! Většina denních krémů totiž obsahuje ochranný filtr, takže pokud je budete nanášet i na noc, pleť budete zbytečně přetěžovat. Naopak noční krémy jsou nadopovány výživnými látkami, které jsou určeny pro regeneraci během spánku. Přes den jsou tedy spíše na škodu.

I pleť má žízeň

Už jste se jistě někdy setkali s tvrzením, že mastná pleť nepotřebuje hydrataci. To je velký omyl! Lesk pleti totiž způsobuje maz, který se vytváří bez ohledu na zásoby vody v těle. A hydrataci tedy potřebuje každá pokožka. Krémy určené pro dodání vláhy můžete používat i několikrát za den, dle potřeby.

Vyberte ten správný krém. Zdroj: polyvore.com

Vyberte si ten správný krém. Zdroj: polyvore.com

A jak vybrat správný krém?

Vlastně je to úplně jednoduché. Čím sušší pleť, tím hutnější a mastnější krém si můžete dovolit. Mastné pleti naopak udělají radost lehké emulze či přípravky na bázi gelu. Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří mají tzv. normální pleť, můžete si dovolit téměř cokoliv. Jestli má vaše pokožka sklony k začervenání či podráždění, sáhněte po přípravcích určených na citlivou pleť, které jsou bez zbytečné parfemace a jiných dráždivých složek.

Rovněž si také dávejte pozor na obsah alkoholu. V dezinfekčních toniku, které použijete lokálně na nějaký pupínek, je to úplně v pořádku. Pokud byste ale použili odličovací vodu, která obsahuje nějaký z alkoholů, vaše pokožka by byla přesušená a měla by tendenci se loupat.

Zdroj perexové fotografie: polyvore.com

Zuzana Holmanová

Zuzana Holmanová

Psaní je pro mě skvělým způsobem, jak vyjádřit své názory i pocity. Baví mě jen tak nechat klouzat tužku po papíře (nebo prsty po klávesnici) a těšit se z přibývajících řádků. Mým snem je stát se spisovatelkou literatury pro děti a mládež

Zanechte komentář