notebook, photl.com

Bezplatná charita III – BOINC

V obraze / 10.12.2012

Autor:

Další díl naší série bude trochu techničtější než ten předchozí.

Projekt, který si dnes představíme, není charitou v pravém smyslu slova, nicméně stále jde o způsob, jakým můžete bezplatně a bez velkého úsilí pomáhat lidstvu.

Pod zkratkou BOINC se ukrývá na první pohled složitý název – Berkeley Open Infrastructure for Network Computing, tedy Otevřená infrastruktura univerzity v Berkeley pro síťové výpočty. Jedná se o systém distribuovaných počítačových výpočtů pro vědecké účely, které běží paralelně na milionech počítačů po celém světě, a pomáhají tak vědcům z nejrůznějších oborů řešit výpočetně náročné úlohy. Jako člen této sítě se můžete podílet např. na hledání nových největších prvočísel, skládání bílkovinných molekul pro nové léky proti malárii, či počítání meteorologických modelů pro odhalování klimatických změn a předpovídání počasí.

Satelit (zdroj: freedigitalphotos.net)

Na počátku bylo SETI

Mnozí z vás již určitě alespoň letmo slyšeli pojem SETI@home, případně jen SETI. Jde o pátrání po mimozemských civilizacích (Search for Extra-Terrestrial Intelligency) na základě analýzy elektronických signálů z vesmíru. Taková úloha má gigantické množství vstupních dat a na několika málo (i když supervýkonných) vědeckých počítačích v laboratořích by jejich zpracování trvalo klidně i desítky let. Jelikož má ale v dnešní době počítač prakticky každá moderní domácnost, přímo se nabízí cesta k urychlení výpočtů za použití jejich distribuce právě na tyto stroje. Projekt SETI tak byl pověstnou první vlaštovkou, který stál roku 2002 u zrodu této infrastruktury a její popularizace a rozšíření mezi laickou veřejnost.

Jednoduché zobrazení aplikace (zdroj: autor)

Jak na to?

Pro zapojení do sítě BOINC nemusíte být jaderný inženýr ani světově uznávaná lékařka. Úplně vám postačí průměrně vybavený osobní počítač (případně mobilní zařízení s OS Android) a připojení k Internetu (máte-li novější počítač s moderním grafickým procesorem, aplikace dokáže využít dokonce i ten a tím výpočty ještě více urychlit).

Stačí jen registrace

Z webové stránky http://boinc.berkeley.edu/ si stáhnete bezplatný instalační balíček a pomocí běžného průvodce nainstalujete obslužnou klientskou aplikaci. Následně si ze seznamu vyberete projekty, kterých se chcete účastnit a vytvořením nového účtu za použití e-mailové adresy a hesla se k nim připojíte (BOINC zatím neumožňuje centrální přihlášení, tudíž u každého projektu se musíte registrovat zvlášť).Můžete se také připojit k některé z mnoha skupin sdružujících lokální uživatele.

Aplikace se o vše postará sama

Aplikaci lze poté používat buď v jednoduchém nebo rozšířeném zobrazení, v jejím nastavení můžete určovat pravidla pro výpočty a internetovou komunikaci (např. kolik maximálně paměti, místa na disku a procesorového času se může vyhradit výpočtům nebo kdy se smí používat připojení k internetu). Aplikace se následně spojí se všemi vybranými projekty a vyhledá a stáhne dostupné úkoly. První komunikace s projektem může trvat o něco déle, neboť se kromě vstupních dat většinou stahují ještě malé pomocné aplikace specializované na konkrétní úlohy. Velmi příjemný je fakt, že aplikaci stačí pouze jednorázově nastavit (pomocí pravidel využívání zdrojů) a sama se pak již postará o vše potřebné, včetně odevzdávání výsledků a přijímání nových úkolů. Může tudíž ve vašem počítači běžet na pozadí klidně celý den, aniž by o sobě dala jakkoliv vědět.

První výpočty

Grafické znázornění výpočtů pro ClimatePrediction (zdroj: autor)

Na každou úlohu máte, v závislosti na její náročnosti, stanovený časový limit (ten najdete v rozšířeném zobrazení; zpravidla jde několik dní, ale např. u projektu ClimatePrediction, jehož úlohy jsou opravdu velké a jejich dokončení trvá několik desítek hodin čistého času, se můžete setkat i s měsíci). Počítání samozřejmě nemusí běžet nonstop, můžete jej kdykoliv pozastavit a později se k němu zase vrátit.

Snažte se vše dokončit

Ačkoliv bývají úlohy pro zajištění vyšší návratnosti výsledků rozděleny mezi více uživatelů současně, a tudíž nemusíte mít obavy z jejich případného nedokončení, vždy byste se měli snažit určené termíny pro dokončení a odevzdání výsledků dodržet a získat tak vysoké bodové ohodnocení (které má ale pouze statistický význam a slouži k vyjádření a porovnávání vaší úspěšnosti). V opačném případě by totiž po větším počtu nesplněných úkolů mohlo krajně dojít až k vašemu vyloučení z projektu. Mezi jednotlivými probíhajícími úlohami můžete přepínat, stejně jako některé třeba na nějakou dobu pozastavit nebo se od nich úplně odpojit. Opět záleží jen a jen na vás.

Možná se zasloužíte o něco převratného

Ovládání programu je opravdu velice snadné, proto určitě neváhejte se do této výpočetní sítě zapojit. Na webových stránkách jednotlivých projektů naleznete nejrůznější přehledy a výsledky; čas od času dojde i ke zveřejnění nových studií a poznatků založených na výsledcích uživatelů. A kdo ví, třeba právě váš počítač vyřeší dílčí problém, který bude zásadní součástí nově objeveného léku nebo jiného převratného objevu.

zdroj náhledového obrázku: photl.com

David Eršil

David Eršil

Vystudovaný počítačový grafik se závislostí na internetu a moderních technologiích, momentálním zaměstnáním například vývojář mobilních aplikací pro operační systémy Android a Windows 8 Metro. Vášnivý cestovatel, cyklista, fotograf a příležitostný psavec jednadvacáté generace. --Máte námět na článek? Napište mi na david.ersil@generace21.cz.

Zanechte komentář