Moje střevíčky jsou jako ze zlata…

Krása a móda / 26.10.2013

Nosíte rády boty na vysokém podpatku? Pozor na zdravotní rizika, která mohou tuto parádu doprovázet!

Snad každá žena si alespoň jednou nazula lodičky, taneční boty nebo jinou obuv na podpatcích. Ženskou postavu vytáhnou, takže něžné pohlaví menšího vzrůstu se může z větší výšky podívat na svět, a zvýrazní i krásu našich nohou. Boty na podpatcích jsou považovány za nádhernou obuv, která k ženě bezpochyby patří.

Většinou si ale neuvědomujeme, že momentální či brzy nastupující bolestí nohou to nekončí. Myslíme si, že za pár hodin to přejde. Opak ale může být pravdou. Boty na podpatku mohou způsobovat zdravotní rizika a ne každá dámská postava se s těmito typy bot vyrovná. I když se říká, že je někdy lepší radši nevědět, v tomto případě se radši zamyslete nad tím, kdy a zda vůbec je vhodné zkrášlit své nožky.

Správné držení těla  

Mezi nejzákladnější věc, na kterou byste si měly dávat neustále pozor, pokud chcete chodit v botách na vysokém podpatku, patří správné držení těla. Když stojíte na podpatcích, noha se přetěžuje a těžiště vašeho těla se posouvá dopředu, čímž dochází k zakřivení páteře.

ČTĚTE TAKÉ: Jak vydržet na podpatcích co nejdéle!

Těžko by si některá z nás přála chodit ve stáří ohnutá a o berli. Zkuste se tedy při chůzi vyrovnat v ramenou a zasadit lopatky směrem dolů. Tímto postojem odlehčíte pánvi a nohám. Dále je dobré cvičit s prsty, kdy je budete střídavě pokrčovat a propínat nebo je můžete též střídavě roztahovat od sebe a k sobě. Doporučuje se při krocích nejprve došlápnout na prsty a postupně váhu převést na paty.

Boty na podpatcích

Bot na podpatcích je nesčetný výběr. „Jsou krásné, jsou mé.“ Zdroj: foter.com

Obuv je třeba vybírat podle stavby a dispozice nohy

Odborníci varují před častým střídáním plochých bot, jako jsou například baleríny, žabky, mokasíny atd. s botami na podpatku. Představte si, jaký tvar má vaše noha v botě na skoro deseticentimetrové jehle a jak vypadá, když klasicky stojíte patou na zemi. Z vlastní zkušenosti jistě víte, jak je uvolňující si po několikahodinové chůzi v těchto „škrpálech“ na chvíli vlézt do pohodlných pantoflíčků. Ale bohužel je to pro chodidlo i celou nohu velký šok, který jí spíše škodí.

Podle Miroslava Havrdy si ovšem jen některé ženy mohou vysoké podpatky dovolit. Když má žena nohu svislou, vysokou, pevnou a stabilní, může nosit podpatek i vyšší než čtyři centimetry. Pro nohu, která má vysoký nárt a je vysoce klenutá, je dokonce škodlivější bota s plochou podrážkou, než obuv s mírným podpatkem do 4,5 centimetru. Žena s nohou nízkou a robustní ovšem těžko snáší i mírný podpatek, upozornil odborník.

Deformace kostí

Sarah Jessica Parker

Krásná herečka Sarah Jessica Parker je nošením bot na podpatcích proslulá. Také to je na jejich nohách už znát. Zdroj: oficiální Facebook Sarah Jessicy Parker

Ženám, které chodí celé dny na podpatcích, se mohou dokonce nepřirozeně přetvarovat kosti na nohou. Zvláště pak palec, kterému se říká „vybočený palec“. Tato deformace nemá pouze kosmetický charakter, neboť se jedná i o záležitost bolestivou. Ženy s takovým problémem pak končí pod rukama chirurgů, kteří musí palec chirurgicky opravit.

Chůze na vysokých podpatcích posouvá váhu těla na vnitřní stranu kolen. V některých, podpatkům nepříznivých případech se dámy snaží udržovat rovnováhu tím způsobem, že se tak urputně prsty zapírají o podložku boty, že může dojít až k jejich zlomení. Úzké špičky představují také zlo – prsty utlačují a znecitlivují, což může způsobit jejich ochrnutí.

Ovšem snad nejčastěji se setkáváme s podvrtnutými kotníky a poškozenými či přetrhanými vazy. Tyto úrazy mohou působit jako „běžné“, přeci i fotbalista má každou chvíli něco s kotníkem nebo vazy a za chvíli hraje dál, ale opak je pravdou. Jedno podvrtnutí většinou odstartuje často se opakující bolesti v kotníku.

Mentální poruchy

Toto tvrzení se může zdát absurdní, ale švédští vědci nedávno přišli s informací, že chůze na podpatcích nepřirozeně masíruje lýtka, čímž může bránit v sekreci dopaminu v nervových receptorech svaloviny. Vzhledem k důležitosti této látky, která přispívá našemu mentálnímu zdraví a pocitu pohody, si můžeme tímto jednáním dokonce přivodit mentální poruchu, jako je například schizofrenie.

Jak krásně vypadají naše nožičky v sandálcích na jehlách. Radši ale nepřehánějme jejich pravidelnost nošení. Že si připadáte jako ustřelené kecky v keckách? Nejste samy, je nás víc.

Zamyslely jste se někdy nad tím, že si můžete díky takovým botičkám přivodit zdravotní obtíže?

Zdroj perefové fotografie: foter.com

Sandra Svobodová

Sandra Svobodová

Je spoustu věcí, které nám život nabízí. Mě baví se o takových věcech dozvídat - baví mě vzdělávání a četba, studuji vysokou školu. Ráda se směji a snažím se koukat na věci z více úhlů - vše nemusí být tak špatné/skvělé, jak se na první pohled zdá.

Zanechte komentář