Kabaretní fraška uvedena v Komorní scéně Aréna

Divadlo / 23.10.2013

V Komorní scéně Aréna byla znovu uvedena jednoaktovka Dezertér z Volšan z dílny proslulého bohéma Emila Artura Longena. 

Komorní scéna Aréna zařadila do svého repertoáru kabaretní frašku Emila Artura Longena už podruhé, poprvé zde byla uvedena v roce 2008. Režie této inscenace se opět ujal Ivan Krejčí a podobné zůstává i herecké obsazení.

O útěku ze hřbitova

Balabis (Josef Kaluža) je prohlášen za mrtvého. A vlastně se není čemu divit. Byl to pijan a nejradši jen flámoval. Jeho manželka pověřila sluhu (René Šmotek) aby ho hlídal a na krok nepouštěl z domu. Až se z toho chudáček usoužil a umřel. Podobně se dají charakterizovat úvodní myšlenky Balabisovy manželky Rosity (Tereza Cisovská), která se vlastně ani moc netrápí nad smrtí manžela, jelikož zdědila jeho obrovské jmění. „Truchlí“ společně s matkou (Alena Sasínová-Polarczyk), kterou kvůli svému zesnulému manželovi nevídala. Snad právě proto, že nebyla zrovna oblíbená tchyně. Kdo ale opravdu truchlí, je hospodyně Balabisových Manča (Petra Kocmanová), která k zesnulému chovala jistý citový vztah i přes to, že hodně pil a flámoval.

Manča plačící nad Balabisovým zdánlivě mrtvým tělem. Zdroj: divadloarena.cz

Manča plačící nad Balabisovým zdánlivě mrtvým tělem.
Zdroj: divadloarena.cz

Leč vše je jinak. Balabis nezemřel, ale pouze to přehnal s alkoholem, a tak byl dlouhou dobu mimo své vědomí a je malinko vyveden z míry tím, že se probouzí v rakvi. Avšak záhy se z rakve vysouká, místo sebe do ní položí těžkou činku a opět vyráží na flám.

Milostpán je pohřben a pro Rositu nastává chvíle, kdy si musí vyhlédnout nového partnera. Naštěstí už delší dobu udržuje více než přátelské vztahy s panem Taussigem (Marek Cisovský). V době, kdy je Taussig na návštěvě u Rosity, se Balabis vrací domů ve značně podnapilém stavu a nastává řada omylů. Manča ho spatří a považuje jej za ducha. To samé si myslí také jeho sluha. A jeho žena? Uvěří, že je Balabis naživu? A jak vysvětlí přítomnost pana Taussiga?

Humorná jednoaktovka zahalená v černém

Jde o kabaretní jednoaktovku, proto se zde zpívá, recituje a občas uvidíme i náznak tance. Celé představení doprovází také hra na klavír a klavírista, který místy i vtipně něco prohodí, skvěle doplňuje atmosféru představení.

Zajímavé jsou kostýmy postav. Rosita se svou matkou jsou si snad k nerozeznání podobny a jejich kostýmy tak trochu připomínají Morticiu ze známé Addamsovy rodiny. Vše doplňuje také líčení jednotlivých postav, které působí trochu ponuře – tedy bledé tváře či kruhy pod očima.

Josef Kaluža v titulní roli. V pozadí můžeme vidět klavíristu Jana Kavku. Zdroj: divadloarena.cz

Josef Kaluža v titulní roli. V pozadí můžeme vidět klavíristu Jana Kavku.
Zdroj: divadloarena.cz

Josef Kaluža v hlavní roli snad nevynechá jediný moment, který role nabízí k tomu, aby diváka pobavil a předvádí velmi dobrý herecký výkon stejně jako jeho kolegové. Velmi výrazný herecký i pěvecký výkon předvedla Alena Sasínova-Polarczyk v roli matky Balabisové a stojí tak na pomyslném vrcholku mezi herci v této hře. Zaujal také René Šmotek coby sluha, komická figurka, která se však snaží také o vážnost.

Můžeme říci, že znovuuvedení této frašky bylo velmi úspěšné. Hra se proměnila a i ti, co ji viděli už v roce 2008, se neméně pobaví.

Inscenace: Dezertér z Volšan
Autor: Emil Artur Longen
Divadlo: Komorní scéna Aréna
Premiéra: 12. 10. 2013
Režie: Ivan Krejčí
Herecké obsazení: Josef Kaluža, Tereza Cisovská, Petra Kocmanová, Alena Sasínová-Polarczyk, Marek Cisovský, René Šmotek, Vladislav Georgiev, Michael Kolář a Vlastimil Šmída/Jan Kavka (klavírista)
Cena: 180 Kč

Zdroj perexové fotografie: divadloarena.cz (upraveno)

Veronika Svobodová

Zanechte komentář