Ernani: Příběh lásky, cti a boje o moc!

Divadlo / 21.10.2013

Připomeňte si spolu s námi 200. výročí od narození významného operního skladatele Giuseppe Verdiho.  

Národní divadlo moravskoslezské při této příležitosti připravilo ostravskou premiéru jedné z jeho oper – Ernani. Důvodem, proč vybrali právě tuto hru, která se v České republice hrála naposledy před padesáti lety, je záměr divadla oživovat zapomenuté a nedoceněné hudební skvosty.

Věděli jste, že tato opera měla premiéru již v roce 1844 v benátském divadle La Fenice?

Děj je inspirovaný tragédií Victora Huga Hernani, která se odehrává v šestnáctém století ve Španělsku. Téma si Verdi vybral sám, libreto pro něj napsal benátský básník Francesco Maria Piave, který s ním pak spolupracoval i na slavnějších operách, jako je Rigoletto nebo La traviata.

Připomeňme si významného skladatele Giuseppe Verdiho. Zdroj: wikipedia.org

Připomeňme si významného skladatele Giuseppe Verdiho. Zdroj: wikipedia.org

Jde o boj tří mužů, Silvy, Ernaniho a Don Carla, o moc a také o ruku krásné Elviry, která je zasnoubena se Silvou, ale celým svým srdcem miluje Ernaniho. Jak již jistě předpokládáte, jejich lásce osud staví do cesty další dva muže, kteří se snaží Elviru získat pro sebe. Svou lásku jí vyznává Don Carlo, král Španělska, který jí slibuje, jak se s ním bude mít dobře. Nešťastná Elvira stále dokola opakuje, že její srdce patří Ernanimu. Když se zdá, že dobro zvítězí nad zlem a Ernani získá svou milovanou Elivru, je donucen umřít, neboť dal slib Silvovi, že když zazní zatroubení na roh, zabije se. Hra končí Ernaniho smrtí.

Účinkující předvedli skvělý výkon.

Účinkující předvedli skvělý výkon. Zdroj: Martin Popelář, NDM

Jedná se o příběh, který vyloženě nenadchne, ale ani ničím neurazí. Diváci předem mohou předvídat, co bude následovat. Některé okamžiky působily trochu prvoplánovaně.

Všichni účinkující podali skvělý výkon a byl to opravdu zážitek, který umocňovala také originální italština, která je krásně zvučná. Velmi se mi líbily nápadité kulisy a množství účinkujících ve vedlejších rolích. Oživovali celý průběh představení. Na druhou stranu si myslím, že  celkový dojem trochu rozbíjeli právě tito nepřímí účastníci děje, kteří byli oblečeni v novodobějším oblečení a celkově dle mého názoru nezapadali do koncepce celé opery. A jak se říká: sto lidí, sto chutí, sto názorů. Co na mě působilo rozbíjejícím dojmem, mohlo jiné zaujmout.

Luciano Mastro jako Ernani.

Luciano Mastro jako Ernani. Zdroj: Martin Popelář, NDM

Chválu si zaslouží také krásné dobové  kostýmy, o které se postaral Peter Čanecký, hudební doprovod, který po celou dobu exceloval, a skvělý pěvecký výkon, který předvedla představitelka hlavní hrdinky Elviry, Frédérique Friess. Každopádně velmi oceňuji to, že divadlo připravilo právě tuto méně známou operu. Myslím si, že to nebyl krok vedle, ba naopak. 

Inscenace: Ernani
Autor: Giuseppe Verdi
Divadlo: Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě
Premiéra: 10. a 12.10. 2013
Režie: Marián Chudovský
Scéna: Jaroslav Valek
Kostýmy: Peter Čanecký
Herecké obsazení: Luciano Mastro /Gianluca Zampieri, Martin Gurbal / Bogdan Kurowski, Aleš Jenis / Jakub Kettner, Jana Šrejma Kačírková / Frédérique Friess / Olga Romanko
Cena: 380-240 Kč

Zdroj perexové fotografie: Martin Popelář, NDM, upraveno

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář