King představuje království hororu

Kultura Literatura / 30.10.2013

Americký spisovatel Stephen King byl svými čtenáři pasován na Krále hororu. Příběhy popisuje tak skvěle, že ožívají ve čtenářově mysli.

Stephen King  Zdroj: stephenking.com

Stephen King
Zdroj: stephenking.com

Jeden z nejproduktivnějších spisovatelů současnosti publikoval i pod pseudonymem Richard Bachman. Svůj pseudonym si zvolil zejména kvůli tomu, že zvládl sepsat i více románů za rok, ale nakladatelství se vždy chtělo soustředit jenom na jeden, takže si pseudonym vybral, aby mohl vydat i dva romány ročně.

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.

(Zdroj: S. King – Dračí oči)

Dokáže vám způsobit mrazení v zádech a husí kůži

Spisovatelem se stal z jednoduchého důvodu. Nedokáže si sám sebe představit, že by mohl dělat cokoliv jiného. Je neobyčejným autorem, který umí do každé knihy vložit něco jiného. Některé jeho knihy jsou hororové, další spíše psychologické, občas se ale objeví i fantasy příběh naplněný dobrodružstvím. Stal se z něho hororový spisovatel, který dokáže snad v každém čtenáři vzbudit děs a hrůzu, a to zejména tím, jak mistrně dokáže vykreslit charaktery postav a jejich psychické pochody.

Stephen Edwin King se narodil v roce 1947 v Portlandu, Maine. Je vystudovaným profesorem angličtiny pro střední školy. Jeho první spisovatelské zkušenosti sovusisí se školními novinami. Svou první povídku však napsal už v sedmi letech, přičemž se mu ji podařilo publikovat až o jedenáct let později. Román Carrie se stal Kingovým první bestsellerem. Od té doby sepsal už přes čtyřicet románů a věnuje se spisovatelství na plný úvazek. Je ženatý a má tři děti.

Carrie Zdroj: stephenking.com

Carrie
Zdroj: stephenking.com

 Román, který ho proslavil

Román Carrie se odehrává v Maine a celý se točí okolo mladé dospívající dívky Carrie Whiteové.  Žije pouze se svou silně věřící matkou, která má neobvyklé způsoby výchovy.  Jeden den se u Carrie probudí telekinetické schopnosti, a to zrovna ve chvíli, kdy si z ní spolužačky ve sprchách utahují a ponižují ji. Jak se její schopnosti zlepšují, učí se bránit spolužákům a dokonce i své matce.

Náhled na nejznámější příběhy

I pouhý výběr několika jeho nejznámějších příběhů je početný. Jsou to zejména příběhy, které byly filmově zpracovány a někteří lidé si je ani se jménem Stephena Kinga nespojí.

Upozornit bychom mohli na již zmiňovaný román o mladé dívce Carrie, která se naučí používat telekinetické schopnosti. V psychologickém příběhu Prokletí Salemu se ocitnete ve světě, kde existují upíři a budete se děsit každé další oběti; Žhářka je malá nevinná holčička, u které se začnou objevovat pyrokinetické schopnosti; Cujo, aneb když se začnou dít děsivé věci kolem zvířat; série fantasy o pistolníkovi, který se vydal hledat Temnou věž I- VII; klaunské TO; Nespavost; neskutečné věci, které se mohou  dít i za mřížemi v Zelené míli; o nebezpečí, které přináší mobilní signál a může lidi změnit ve vrahy – Puls; Pod kupolí je přepracovaný příběh, který se dříve jmenoval výstižněji Kanibalové, či nejnovější příběh Doktor spánek.

Zelená míle

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey si trest smrti zaslouží víc než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za vraždu dvou děvčátek. Možná byste řekli, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale poznáte, jak se můžete mýlit. (Podle románu byl natočen strhující film s Tomem Hanksem v hlavní roli.)

Zdroj: bux.cz

Vypravěč s nevyčerpatelnou fantazií

Fikce je pravda uvnitř lži a pravda o této fikci je jednoduchá: kouzla existují.

Zdroj: databazeknih.cz

V jeho příbězích se objevuje nespočet charakterů, které si čtenář dokáže zamilovat, ale také se jich může děsit. Nabízí se zde otázka, jak může někdo stvořit tolik otřesných příběhů, ale s takovým talentem a fantazií nejspíš není nic nemožné. Je to autor, kterého by si měl přečíst každý milovník hororů, thrillerů a někdo, kdo si rád užije pár děsivých okamžiků.

Která kniha je vaše nejoblíbenější? Která vám zůstala nejdéle v hlavě? A která vás vyděsila nejvíc?

 Zdroj perexové fotografie: foter.com

Tereza Srbecká

Tereza Srbecká

Nenapravitelná knihomilovnice, která čte cokoliv, co má více jak dvě slova. Současně pisatelka drobných útvarů od podpisu až k povídkám. Studentka Literární akademie Josefa Škvoreckého...

Zanechte komentář