Čapkův Krakatit poprvé na divadelních prknech. Je výjimečný a promyšlený

Divadlo Kultura / 19.10.2013

Švandovo divadlo představuje inscenaci Krakatit společně s výbornou scénou, moderní hudbou i krásnými kostýmy. Co dalšího uvidíte?

Plná očekávání se posadím do hlediště Švandova divadla a snažím se v sále nevnímat to napětí, jaká asi bude první adaptace Čapkova Krakatitu. Poslední zvonění konečně ohlásí začátek. Rozhlédnu se a je vidět, že všichni jsou stejně netrpěliví. Opona se zvedá a před námi se otevře jeviště s propracovanou šikmou scénou, nad níž nikdo z nás neskrývá svůj obdiv. Krakatit začíná a již od prvního okamžiku je jasné, že nás čeká něco netradičního a snad i velkolepého.

Krakatit zaujme na první pohled

Inscenaci Krakatit je nutno ocenit ve všech směrech. Již v úvodu zmíněná scéna je velkým překvapením, na kterém je vidět kus pořádné práce. Autor Petr Masopust navrhl cihlovou budovu, která se line šikmo přes celé jeviště. Její okna tak nejsou jen okny, ale mění se ve dveře, únikové cesty i koňské závodiště, každý hercův pohyb na jevišti je tak jedinečným. Divák si nemůže být jist, odkud se herec zjeví, a to inscenaci přidává nejen na originalitě, ale i atraktivitě.

Přesouváme se s inženýrem Prokopem (Tomáš Pavelka) na venkov. V pozadí se objevuje výborně zvolaná projekce, která do celkého dojmu výborně zapadá. Zdroj: svandovodivadlo.cz

Přesouváme se s inženýrem Prokopem (Tomáš Pavelka) na venkov. V pozadí se objevuje výborně zvolená projekce, která do celkého dojmu výborně zapadá. Zdroj: svandovodivadlo.cz

Inscenace je pro oko opravdu lahodivá, krása pochází i z rukou Jozefa Huga Čačka, který vytvořil kostýmy, ty hře výborně sedí. Celou magii, která se na jevišti odehrává, skvěle doprovází i hra se světly a projekcí, která nás přenese na venkov i představí inzerát v novinách. Nad tím vším zní dokonalá hudba Milana Caise, jejíž tóny zasahují do hry opravdu přesně, moderní hudba navíc diváka vtáhne i do méně výraznějších výstupů inscenace.

Krakatit je výborný po vizuální stránce, co ale inscenaci chybí?

Přestože je hra vytvořena výborně a tvůrcům nelze vytknout sebemenší maličkost, tak interpretace textu nevyniká. Snad se dostává do pozadí kvůli již zmíněným výtvarným prvkům, které inscenace nabízí. Ačkoliv jsou herecké výkony dobré, v textu chybí větší vzrušení a napětí. Divák tak není do hry ponořen vší silou a spíše se zaměřuje na jiné, propracovanější složky inscenace.

Princezna (Zuzana Onufráková) oblékne během inscenace několik zajímavých kostýmů. Zdroj: svandovodivadlo.cz

Princezna (Zuzana Onufráková) oblékne během inscenace několik zajímavých kostýmů. Zdroj: svandovodivadlo.cz

Herecky si jsou na jevišti všichni rovni, vyniká snad jen Petr Vaněk v roli profesora Carsona, který je bezprostřední, zábavný a v početném ansámblu opravdu zaujme. Nutno ocenit i Tomáše Pavelku za hlavní roli, herec z jeviště ani na chviličku neodejde, množství textu, které musí zvládnout, je tak ohromné. Svým projevem je navíc taktéž přesvědčivý. Jeho inženýr Prokop je zaujatý vědec, roztříštěná osobnost i komplikovaný jedinec.

Krakatit je zejména příběhem člověka, který chce dokázat velké věci, přesto ale musí být za všechno, co vytvoří, zodpovědný. Hlavním tématem hry je boj o třaskavinu s názvem Krakatit. Inscenace ale sleduje hned několik zápasů, bojuje se také o moc a zodpovědnost, jedinec však svádí ten největší boj sám se sebou.

Profesor Daimon (Robert Jašków) s inženýrem Robertem (Tomáš Pavelka). Zdroj: svandovodivadlo.cz

Profesor Daimon (Robert Jašków) s inženýrem Robertem (Tomáš Pavelka). Zdroj: svandovodivadlo.cz

První zinscenování Krakatitu zaujme, běžte se podívat do Švandova divadla a udělejte si vlastní názor na Čapkův román, který na české jeviště adaptoval Daniel Hrbek společně s dramaturgyní Martinou Kinskou. Jejich práce společně s celým tvůrčím týmem si zaslouží velký potlesk. Na Krakatitu je totiž vidět píle každého z nich.

Inscenace: Krakatit
Autor: Karel Čapek
Divadlo: Švandovo divadlo
Premiéra: 28. září 2013
Režie: Daniel Hrbek
Herecké obsazení: Tomáš Pavelka, Filip Čapka, Stanislav Šárský, David Punčochář, Jaroslav Šmíd, Petr Vaněk, Robert Jašków, Kristýna Frejová, Martina Krátká, Marek Pospíchal, Zuzana Onufráková, Marek Daniel, Mario Čermák ad.
Cena: 200–330 Kč, sleva pro studenty 40 %

Zdroj perexové fotografie: svandovodivadlo.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář