Ne všechny skvělé knihy musí být ostatními opěvovány

Literatura / 11.11.2013

Na to, aby se nám kniha zalíbila, nemusí být nutně „žhavým bestsellerem“. Pár takových kousků jsme pro vás připravili.

Máte knihu, na kterou byste nikdy nedali dopustit i přesto, že není na každém koutě vychvalovaným bestsellerem? Myslím, že takovou vlastníme snad každý. Ovšemže, když vyjde vážně dobrá kniha, masmédia se jí chytnou, na druhou stranu bychom ale měli dát prostor i ne tolik známým, ale i tak skvělým knihám.

Bohužel jsou i lidé, kteří „výprodejové“ knihy zavrhnou dřív, než k takovému koutku v knihkupectví vůbec dojdou. Když se však pořádně podíváte, naleznete v takových regálech i klenoty, bez kterých by byla vaše knihovnička ochuzena.

Vybrali jsme pár tipů úžasných knih, kterým se komerčního úspěchu tolik nedostalo.

Fantom opery – Gaston Leroux

Pokud patříte meti ty, kteří o slavném, ale ne tak mediálně viditelném díle neslyšeli, musíte to napravit.

Znetvořený fantom Erik a krásou oslňující zpěvačka Christine. Milostný trojúhelník prosetý vraždami žárlivého a chtivého Erika. Ovšem i přes jeho povahu si ho zamilujete. A přesně kvůli tomu je Fantom opery natolik úžasný.

Fantom má i svá filmová a divadelní zpracování,  na knižní předlohu z roku 1910 však už jen málokdo vzpomene.

Fantom opery existoval. Vůbec to nebyla, jak všichni dlouho věřili, jen inspirace umělců, pověra ředitelů a směšný výtvor vzrušených mozků slečen z baletního souboru, jejich matek, šatnářek a vrátné. Ano, existoval, byl to člověk z masa a kostí, ačkoliv vypadal jako skutečný fantom, to znamená jako stín.

Ukázka z knihy Fantom opery – Gaston Leroux

Procesí mrtvých – Darren Shan

Sága pro dospělé od autora Darrena Shana. Málokdo nezná příběhy malého upíra z pera tohoto autoa, ovšem už méně lidí zná právě jeho další ságu.

Procesí mrtvých není o upírech, ale fantastiky si zde užijete dost. Ať už to je strašidelné město se zvláštností náhlých, až moc hustých mlh, nebo schopnosti „vytvářet“ si lidi podle svých představ. Kniha rozhodně není pro slabší povahy, za přečtení ale stojí. Ukáže vám život trochu jiným, drsnějším stylem.

Zdroj: coastviewsmag.com

Zdroj: coastviewsmag.com

Erebos – Ursula Poznanski

Erebos – hra, která zabíjí. Kniha spíše pro děti, ale ani žádnému dospělému její přečtení neuškodí. Vhodně se zaměřuje na závislost na počítačové hře Erebos, což je hra s neuvěřitelnou inteligencí, která nerozdává úkoly pouze na obrazovce počítače, ale také v realitě. Erebos je živá hra, na které se stáváte ze dne na den smrtelně závislým.

Závislí se rázem stanete i na samotné knize. Neodložíte ji, dokud nedočtete poslední stránku.

Odstíny života – Lucie Adamová

Odstíny života od mladé, české autorky Lucie Adamové jsou podle mě celkem známé. Ovšem pouze v České republice. Obsah se váže k  nadpřirozenu a upoutá vás především vědomí, že tuto knihu má na svědomí teprve dvacetiletá dívka. Děj plyne rychlím spádem a nudit se se spoustou fantastických stvoření rozhodně nebudete.

Kde najdeme takové knihy?

Pokud hledáte starší knihy, snad každého napadne antikvariát. Ovšem pro hledání knih novějších doporučuji obchod Levné knihy nebo internetová knihkupectví, kde naleznete nejrůznější oddělení akcí a výprodejů. Pátrat můžete také na sociálních sítích jako je Facebook – dnes už běžně fungují skupiny, kde lidé prodávají často i skvělé kousky za ještě lákavější cenu!

A co vy?

Vzpomněli jste si při čtení tohoto článku na „své“ klenoty? Nebo se s mým malým výběrem shodujete? Každý máme alespoň jednu takovou…

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Lucie Kubiczková

Lucie Kubiczková

Upovídaný člověk studující na gymnáziu v Opavě a až nezákonně milující literaturu a seriál Přátelé.

Zanechte komentářVaše názory

  • Dodo

    Knížku Erebos mi doporučila kamarádka a já ji nyní posílám dál, protože je fakt dobrá 🙂 o ostatních jsem neslyšela, tak si je nechám jako inspiraci do budoucna. Jinak já bych doporučila knížku 15 minus od Tomáše Zářeckého, kterou jsem koupila ve výše zmíněných Levných knihách a naprosto mě uchvátila 🙂