Aby i ve stáří bylo hezky

V obraze / 20.10.2013

Ke stáří nemusí patřit nutně jen samota a smutek.

Žijeme v době, kdy populace stárne. Podíl seniorů v obyvatelstvu roste a délka života se prodlužuje. Pryč jsou naštěstí doby, kdy staří lidé dožívali v malé místnůstce, o samotě, bez zájmu okolí. Dnes se objevuje stále více aktivitzajímavých akcí určených právě pro seniory.

V domovech seniorů

… už to také nevypadá jako kdysi. Staří lidé tam nejsou vnímání jako cosi nadbytečného a překážejícího a nežijí tam jen osamělí bez rodin a bez přátel. Nepatří tam jen ti, které rodina odložila jako přítěž. Existují možná i výjimky, kde toto ještě přežívá, ale naštěstí jde už většinou opravdu jen o výjimky. Domovy pro seniory nabízejí mnoho aktivit, tématických akcí, výletů, soutěží. Senioři tak mají zajímavý program dne, ve kterém se najde časpro odpočinek. Aktivity jsou běžně různé, přizpůsobené zdravotnímu stavu obyvatel domovů. Lidé jsou mezi svými vrstevníky, mají k dispozici zdravotnický personál i sociální pracovníky. Nejsou tam ale izolováni od okolí, mohou za nimi návštěvy a oni sami se můžou vydat ven.

V jednom malém žila několik let i moje babička. Ta, která milovala být v centru dění, ideálně středem pozornosti, v domově pro seniory úžasně ožila. Ze smutné a naštvané paní, která kvůli bolavému kolenu musela celý den sedět sama v bytě, se zase stala, v rámci možností, paní vitální a veselá. S nadšením se připravovala na olympiádu, těšila se na taneční odpoledne, na grilování, na povídání si s farářem a na programy, které jim jejich „paní na hraní“ připravovaly.

I stáří může být aktivní. Zdroj: Antonio Jiménez Alonso, sxc.hu

I stáří může být aktivní. Zdroj: Antonio Jiménez Alonso, sxc.hu

Centra pro seniory

… jsou možností pro ty, kteří nechtějí odejít ze svého domova, ale chtějí se zapojit do nějakých aktivit. Jedním z takových center je Život 90. Kromě linky pomoci a tísňové péče nabízí právě denní aktivity pro seniory. Cílem centra denních služeb je právě udržení seniorů ve společenském dění, nabízí jim různé akce, aby podpořilo jejich soběstačnost. V případě, že senior nemá možnost být ve svém domově, nabízí Život 90 i krátkodobé pobyty.

Chystáme pro vás také rozhovor s Janem Lormanem, ředitelem občanského sdružení Život 90.

 

Možností pro seniory je v dnešní době velká řada a do budoucna se nabídky budou ještě rozšiřovat. Pro staré lidi je také důležité mít kolem sebe svoje vrstevníky, povídat si s nimi o svých starostech, být stále aktivní. Přestože ten názor ještě tu a tam panuje, rozhodně si nemyslím, že účastní-li se vaše babička nebo dědeček aktivit centra pro seniory, nebo dokonce bydlí v domově důchodců, je to vaše ostuda. I když svoje prarodiče milujeme, nemůžeme se jim jednoduše věnovat dennodenně 24 hodin a určitě jim nevynahradíme kontakt s vrstevníky.

Máte vy kolem sebe seniory, kteří využívají nějakých podobných služeb?

Zdroj perexové fotografie: Michael Helmer, sxc.hu

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář