Kteří politici se zavázali bojovat proti korupci?

V obraze / 19.10.2013

Chcete mít jistotu, že vámi zvolení politici dodrží své předvolební sliby? Sledujte projekt Rekonstrukce státu.

Myslím, že předvolební období je náročné období, alespoň pro mě. Ze všech stran na nás z billboardů koukají hlavy jednotlivých kandidátů s líbezným úsměvem, jež volají hesla slibující lepší zítřky. Je těžké se v té změti informací, slibů a přesvědčení vyznat, pokud se tedy nerozhodujete podle počtu párků, které vám ta která strana při své kampani nabídne. Tím, že někomu dáme svůj hlas, totiž přebíráme kus zodpovědnosti za to, jak to tady bude následně vypadat, a to není zrovna dvakrát příjemné nosit na svých bedrech. Komu ale můžeme věřit?

Bla bla nevolím…

[one_fourth]

www.blablanevolim.cz

[/one_fourth]

Komu můžeme a nemůžeme věřit jeho sliby se rozhodla řešit iniciativa Rekonstrukce státu s jejich Bla bla kampaní. Jde o projekt, který založilo dvacet protikorupčních organizací spolu s odborníky a lidmi z byznysu. Jejich cílem je prosazení devíti protikorupčních zákonů v České republice, a to tak, že se politici musí zavázat k jejich splnění svým podpisem. Ti politici, kteří rádi mluví o boji s korupcí, ale odmítnou podepsat, budou označeni symbolickou „bla bla“ bublinou. Stejně tak ti politici, jež se zaváží k prosazení zákonu a pak svůj slib nedodrží, budou označeni vykřičníkem a v příštích volbách už nebudou mít šanci. Platforma Rekonstrukce státu vám neříká, koho volit, nezaměřuje se na pravici nebo na levici, pouze zveřejňuje, kdo se zavázal k boji s korupcí a kdo ne.

 

O jaké zákony jde?

Všechny zákony, které jsou politikům předkládány k podpisu, jsou protikorupční. Korupce, jak jsme v posledním roce viděli, náš stát rozežírá ze všech stran, celkově nás každého stojí asi tisíc korun měsíčně a právě proto se Rekonstrukce státu zaměřila na následující zákony.

  1. Politika bez tajných sponzorů
  2. Majetková přiznání politiků
  3. Smlouvy na internetu
  4. Zrušení anonymních akcií
  5. Konec trafik ve státních firmách
  6. Odpolitizování státní správy
  7. Nezávislé vyšetřování korupce
  8. Zákony bez přílepků
  9. Rozšíření pravomocí NKÚ

Kdo podepsal?

O to, aby se každý občan dozvěděl, kteří poslanci podpořili zákony a kteří ne, bude postaráno tak, že před volbami budou všem občanům do schránky doručeny noviny, ve kterých najdou seznam poslanců i s jejich rozhodnutími. Na tyto noviny je také možné přispět libovolnou částkou, za kterou je přislíbena odměna, a to na stránkách hithit.com.

Určitě se před vaší cestou k volebním urnám na tento projekt podívejte, myslím, že stojí za zhlédnutí. I proto, že je to první iniciativa v České republice, která se otevřeně, přímo a bez zbytečných řečí okolo snaží bojovat s korupcí.

Zdroj perexové fotografie: facebook.com/RekonstrukceStatu

Zdroj videa: youtube.com

 

Gabriela Nováková

Gabriela Nováková

Bylo by dobré změnit svět.

Zanechte komentář