Jaké problémy potkávají člověka 21. století

V obraze / 25.10.2013

Co negativního nám dnešní doba přinesla?

Dnešní 21. století přináší, oproti tomu předešlému, spoustu výhod; možnost lepšího vzdělání, větší možnosti cestování apod. Co s sebou ale, mimo tyto pozitivní věci, přineslo dalšího? Jakými problémy dnešní svět oplývá? Shrňme si to v 5 bodech!

Obezita

Klasika. K modernímu světu to prostě patří. S nadváhou a obezitou se samozřejmě lidé potýkali odjakživa, v posledních letech tento problém ale narůstá rapidní rychlostí. Věděli jste, že v České republice je každý pátý člověk obézní?

Co všechno nás k těm tukům navíc přivádí? Může to být nedostatek pohybu, spánku, dědičností i nemocí, ale s tím se svět opravdu narodil. S jeho vývojem ovšem došlo k velkému vývoji v oblasti jídla – chutnější, ale o to více nezdravější. Samozřejmě zdravá a přitom chutná jídla ze světa nezmizela, ale proč si kupovat kvalitní zdravý oběd, když si můžu koupit dva cheeseburgery za třikrát levnější cenu, že?

Nezdravé jídlo jakožto hlavní zdroj obezity. Zdroj fotografie: www.photl.com

Nezdravé jídlo jakožto hlavní zdroj obezity. Zdroj fotografie: www.photl.com

Stres

 „Ach, ta dnešní uspěchaná doba,“ můžeme slyšet od důchodců, kteří si často stěžují, že dnes ti lidé pořád někam spěchají. A je tomu tak. Čas v našem životě hraje hlavní roli a dnešní doba je nastavená tak, že je ho ve skutečnosti na všechno hrozně málo. Umět si svůj život uspořádat tak, aby se nám stres obloukem vyhnul, je dnes už skoro nesplnitelný ideál.

Závislosti

Mimo stres a obezitu dnešní doba přináší širokou škálu způsobů, jak přeměnit člověka v maniakálního závisláka. Vývoj medicíny, technologie a dalších oborů je velmi pokrokový a užitečný, ale uznejte, že drogově závislípočítačoví maniaci využili pokroku naprosto špatným způsobem. A že je takovýchto „vedlejších účinků pokroku“ opravdu spousta.

Psychické nemoci

Ať je má na svědomí stres či něco jiného, počet duševních onemocnění narůstá po celém světě. Vždyť na počátku 20. století svět rozlišoval jen pár desítek duševních poruch. Čísla od té doby narostla až na 374 duševních onemocnění. To může mít za následek samozřejmě efektivnější diagnostika, nebo také opravdu zvyšující se počet psychicky nemocných.

Tlak na dokonalost

Všichni chtějí být dokonalí a pořád na sobě něco vylepšovat. Samo o sobě – rozvíjet se k lepšímu je určitě dobrá věc, dnes už jsou ale tato rozvíjení značně za čárou přijatelnosti. Lidé chtěli být krásní odjakživa. V dnešní době je ale díky mnohým faktorům honba za dokonalostí dalším nesplnitelným ideálem. V tomto případě navíc nesmyslným. Kdyby byli všichni geniální, nádherní a dokonalí, o čem by ten svět vlastně byl? A kde se v nás tato touha stále více bere? Za nejvlivnější faktor bych označila média. Když v reklamě uvidíme mladou slečnu s postavou hvězdné modelky a andělským obličejem, hned na nás jdou chmury a deprese, proč nejsme taky takoví. Minimálně ženská populace ví, o čem mluvím. Co si ale neuvědomujeme je, že bez několikerých vylepšováků, jako jsou photoshop, make-up a dalších tisícero kosmetických přípravků a podobných, by kolem nás přesně tito lidé prošli na ulici a nevěnovali bychom jim jediný pohled.

Snaha "být dokonalým" ve výsledku k ničemu dobrému nevede. Zdroj fotografie: www.photl.com

Snaha „být dokonalým“ ve výsledku k ničemu dobrému nevede. Zdroj fotografie: www.photl.com

O tom, zda je tato doba horší nebo lepší než ta předešlá, a ta než ta předešlejší, se dá mezi generacemi polemizovat do nekonečna. Lidé se době přizpůsobují a doba se přizpůsobuje jim. Stejně tak jako k pozitivnímu vývoji dochází i k negativním úpadkům, nezbývá nic než ty negativní neignorovat a bojovat proti nim.

 Zdroj perexové fotografie: www.photl.com

Daniela Kaminská

Daniela Kaminská

Člověk, který chce vědět všechno o všem a lenost je pro něj kamenem úrazu. Milovník fauny, kterému naopak flóra nic neříká. Člověk s věčným zájmem o lidi, společenské jak dění, tak chování a na neposledním místě kočky.

Zanechte komentář