V Disku se stylově loučí s létem

Divadlo / 24.10.2013

Divadlo Disk uvádí hru Letovisko, po které zákonitě musí přijít podzim.

Tak jako se přátelé schází na konci léta, aby si povyprávěli zážitky z výletů a dovolených, sešli se po divadelních prázdninách studenti čtvrtého ročníku Katedry činoherního divadla pražské DAMU. Své vlastní příběhy ale nechali stranou a vžili se do konce léta, který ve své knize Měsíc na venkově představil Ivan Sergejevič Turgeněv.

V letním domě Islajevových se v posledních třech letních dnech odehrává množství malých příběhů, s koncem léta tu každý hledá také konec svých problémů, konec trápení, nějaké řešení. Konec se však spíše trpký a nikdo ho nezvládne s úsměvem. Přijde opuštěný podzim bez nálady.

Každý sám se svým problémem

Alexandra a Beljajev, zamilují se? Zdroj: divadlodisk.cz

Věra Beljajev, zamilují se? Zdroj: divadlodisk.cz

Na jevišti, které je ze tří stran ohraničeno dřevěným molem, jednotlivé postavy řeší svá osobní dramata. Většinou ve dvojici či trojici, jen málokdy se zde setkají všichni herci. Ti, co právě nehrají, sedí na židličkách na boku jeviště, upravují své kostýmy či pozorují své hrající kolegy.

A je na co se dívat. Nataša Islajevová bude slavit 30. narozeniny. Je 30 let hodně, nebo málo? A má ještě ráda svého muže? Muže, který si komplexy léčí vypracovaným tělem? Jak dopadne láska Natašiny chráněnky Věry k učiteli Beljajevovi? Najde si Pigasov konečně ženu? Deset postav, deset otázek, deset příběhů.

Hrají a dívají se

A koho miluje Natálie? Zdroj: divadlodisk.cz

A koho miluje Natálie? Zdroj: divadlodisk.cz

Herci si se svými rolemi poradili velmi dobře. Výrazná byla Josefína Voverková v roli Natálie, která ovládla jeviště. Stejně tak jsme nešťastnou a s ženami nekompatibilní povahu vycítili z Pigasova aneb Vojtěcha Bartoše. Profesionalitu a celkový dojem ovšem trochu kazila řada právě nehrajících.

Ti, jak bylo řečeno, seděli na židličkách po straně jeviště. Se zaujetím pozorovali své kolegy, bavili se jejich vtipy a divák snadno mohl při jejich pozorování zjistit, co do role patřilo a co ne. Kdy se na jevišti událo něco nad rámec hry a kdy si hrající kamarád právě něco pokazil. Tenhle detail posunul celé představení z úrovně dobře zvládnuté hry na úroveň zábavného večera s přáteli.

To ovšem nemění nic na tom, že ten večer byl velice příjemný.

Inscenace: Letovisko
Autor: Verecká, Šiktancová a kolektiv podle I. S. Turgeněva
Divadlo: Divadlo Disk
Premiéra: 26. 9. 2013
Režie: Jaroslava Šiktancová
Herecké obsazení: Izabela Firlová, Iva Holubová, Michal Necpál, Ondřej Vacke, Tereza Krippnerová, Josefína Voverková, Vojtěch Bartoš, Michal Balcar, Marek Mikulášek, Marie Radová
Cena: 120 Kč

Zdroj perexové fotografie: divadlodisk.cz

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář