Dobré lyžáky jsou důležité.

Vyberte si ty pravé lyžáky na míru

Sport / 11.11.2013

Autor:

Lyžařská sezóna se blíží a už teď je dobré uvažovat nad správnou výbavou, abyste na svahu byli nejen chic, ale hlavně, aby se vám dobře jezdilo.

Sjezdové lyžování patří k nejoblíbenějším zimním sportům hned za vesnickým hokejem na zamrzlé tůni. Proto jsme pro vás připravili praktického průvodce výběrem správných bot. Lyžáky jsou pojítkem mezi vámi a lyžemi, jedná se proto o jednu z nejdůležitějších částí vybavení každého sjezdaře. A podobně jako u aut je třeba krom vzhledu dbát rovněž na vlastnosti takové boty. Ne vždy je to červené s krutě sexy designem to pravé pro vás.

Ujasněte si svoje schopnosti a záměry

Možná už se vidíte, jak letíte střemhlav downhill anebo sekáte na sjezdovce slalom jako Alberto Tomba v nejlepších letech, nicméně – buďte sebekritičtí. Jezdíte spíše rekreačně, nebo jste na sjezdovce jako doma? Jste vysportovaní, nebo vás trápí nějaké to kilo navíc? Těžší lyžař potřebuje jinou botu než drobná slečna. V jakém terénu nejčastěji jezdíte? Jsou to snadné sjezdovky anebo vás občas zláká nějaký ten výsek?

Už jste si na tyto otázky odpověděli? Tak se podívejme, proč jsou pro výběr bot stěžejní.

Tvrdá bota umožňuje větší přenos síly na lyži.

Tvrdší boty jsou vhodné pro těžší nebo zkušenější lyžaře.

Nejsou boty jako boty

Základní rozdělení sjezdových bot je na rekreační, sportovní a závodní. Liší se především tzv. flexí nebo rovněž flexindexem. Ten značí tuhost boty a tudíž její ohebnost. Zatímco rekreační boty mají flexi nízkou a jsou tudíž vhodné i pro začátečníky, závodní boty jsou velmi tvrdé a jsou určené skutečným profesionálům.

Rekreační boty

Obecně se zmiňované druhy bot pohybují v určitém rozmezí flexindexu, vždy je ale potřeba brát v potaz i hmotnost a zkušenosti jezdce.

Rekreční boty = flexe cca 40-100

Sportovní boty = flexe cca 80-120

Závodní boty = flexe cca 130-150

Boty s flexí 150 a více už jsou určené pro profesionální závodníky.

Jsou určeny spíše pro začínající lyžaře. Pokud jste těžší, vybírejte si boty s vyšší flexí, měkké boty by vás na svahu nemusely podržet. Velmi měkké boty jsou určené dětem a lehčím ženám. Co jistě u rekreačních bot oceníte, je větší vystýlka a tudíž i lepší tepelná izolace. Pořídíte je do 4 000 Kč.

Sportovní boty

Tyto boty jsou oproti předchozímu typu už poměrně tvrdé. Ocení je ambiciózní sportovci, přičemž opět platí pravidlo, že čím vyšší flexe, tím vyšší hmotnost anebo schopnosti lyžaře. Sportovní boty pořídíte do 6 000 Kč.

Závodní boty

Boty s vysokou flexí určené pro opravdové závodníky. Bota díky tuhosti umožňuje větší přenesení síly na lyže. Jejich nevýhodou je tenčí skelet a tudíž i menší tepelná izolace. Jsou rovněž z představených typů bot nejdražší, počítejte s investicí cca 6 000-10 000 Kč.

TIP Generace 21: Jak si vybrat ty správné lyže?

Pozor na velikost!

Asi nejčastější chybou při nákupu lyžáků je, že si pořídíte příliš velké. Vyzkoušeli jste si v obchodě botu a seděla vám velmi příjemně? Nebrat! Začněte tím, že sáhnete po velikosti o číslo menší, než máte běžnou obuv. Zkoušejte a zkoušejte. Po zapnutí přezky by se palec měl stále dotýkat stěny skeletu.

Že je to nepohodlné? V obchodě ano. Nicméně sjezdové boty se velmi rychle „prošlápnou“ a brzy byste tak ve svém novém zázraku plavali, což s sebou nese krom silného nepohodlí rovněž slušné riziko pádu. Vybírejte tedy boty zásadně menší a těsné.

Carvingové lyžování vyžaduje více zručnosti. Ale stejně kvalitní boty.

Tohle vám boty, ve kterých budete „plavat“ nedovolí.

Už se po přečtení článku vidíte na sjezdovce? Pak tedy hurá na nákupy, přejeme dobrou ruku a ochotné prodejce, kteří vám s detaily vždy rádi pomohou. I z tohoto důvodu doporučujeme spíše specializované obchody, kde můžete vše vyzkoušet. Už aby začalo sněžit, co?

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář