Mario Puzo: ten, který stvořil moderního mafiána

Literatura / 18.10.2013

Zavzpomínejme na otce mafiánských románů.

Mario Puzo. Zdroj: biografieonline.it

Mario Puzo. Zdroj: biografieonline.it

Je to již 21 let, co zemřel muž, který napsal jeden z nejznámějších a nejčtenějších románů post-válečné americké literatury; muž, který přivedl k životu množství neuvěřitelných postav; muž, díky kterému se americká odnož italské mafie stala symbolem elegantního zločinu.

Kmotr, kniha, která promlouvá i k naprostým literárním analfabetům. Ono se není čemu divit, když její filmové zpracování, ve kterém se objevily herecké legendy jako Marlon Brando a Al Pacino, posbíralo hned několik Globů. Mario Puzo však není autorem pouze jednoho úspěšného románu, na kontě má celou mafiánskou sérii, několik kratších povídek a filmových scénářů.

Nikdy neříkej nikomu, kdo není z rodiny, co si myslíš

Existuje hned několik důvodů, proč právě Kmotr vystřelil Puza do literární síně slávy. Autorovi se povedlo znázornit publiku mafii z trochu jiného úhlu pohledu. Nepředstavil je čtenářům jen jako nebezpečné chlápky v oblecích a s pistolí za pasem, pro které se násilí stalo denním chlebem. Krev a zbraně sice tvoří významnou část, ale právě to všechno ostatní okolo se stane tím, proč vás kniha, když ji vezmete do ruky, doslova vyplivne až na poslední tečce. A na takový román se pak navazovalo lehce celou řadou dalších na podobné téma. I když se nikdy nedočkaly stejného úspěchu.

Puzovi mafiáni v sobě totiž skrývají mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Spravedlnost a čest pro ně nejsou jen prázdnými pojmy a rodina vždy stojí na prvním místě. Prožíváte s nimi jejich vzestupy i pády, zoufalé snahy o udržení moci a rodiny, zrady či pomsty.

Udělám mu nabídku, kterou nebude moci odmítnout

Život se s jedním z velikánů post-válečné literatury rozhodně nemazlil. Přece jenom být jedním z dvanácti dětí neapolských přistěhovalců a bydlet na té nesprávné straně Manhattanu není žádný med. Zvláště pokud se váš otec rozhodne tak početnou rodinu opustit. Veškeré věci tedy zůstaly na jeho matce, která dělala vše pro to, aby své děti ochránila a zajistila jim relativně dobré živobytí. A je to právě vzpomínka na ni, která se odráží v postavě Dona Corleone, v jeho bezohlednosti vůči těm, kdo se pokusili ohrozit jeho rodinu, stejně jako v jeho úsilí vždy všem zachovat jejich lidskou důstojnost.

Al Pacino a Marlon Brando. Udělali oni z filmu kult nebo on z nich legendy? Zdroj: csfd.cz

Al Pacino a Marlon Brando. Udělali oni z filmu kult, nebo on z nich legendy? Zdroj: filmstarts.de

Přestože se s životem a druhou světovou válkou nějak popral, později zjistil, že se ocitl v nekonečném kolotoči dluhů. A zvláště z této potřeby konečně se dostat z finančních problémů a zaopatřit šestičlennou rodinu, povstal Kmotr. Z chudáka se v podstatě přes noc stal milionář. Budiž pravdou, že k tomu značně přispělo podepsání filmových práv. Vzhledem k Puzově značnému podílu na scénáři můžeme říct, že se jedná o jednu z mála výjimek, kdy film je skoro tak dobrý jako kniha.

To je siciliánský vzkaz. Znamená to, že Luca Brasi spí s rybami.

Originální obálky knih Maria Puza. Zdroj: mariopuzo.com

Originální obálky knih Maria Puza. Zdroj: mariopuzo.com

Autor patří mezi ty, kteří si libují ve spisovném jazyce. Žádné „novo-patvary“ a slangové výrazy v jeho díle nenajdete. Jen občas se v textu objeví italská slova právě z prostředí mafie. U Puza také nehledejte prolínání se několika časových linií, všechno jde pěkně chronologicky za sebou. Byť to ovšem neznamená, že se občas nějaký ten flashback neobjeví. S hlubokými sondami do duší svých hrdinů se příliš nezaobírá, jejich povahy jsou krásně čitelné mezi řádky.

Někteří čtenáři si stěžují na pomalejší až nudnější pasáže v Puzových knihách. Další romány naopak vehementně brání a tvrdí, že v nich nenajdete jediný zádrhel. Inu, tisíc lidí – tisíc chutí. Co ale můžeme s klidem konstatovat je, že většina Puzových knih nasává hustou a zcela specifickou atmosférou, která vtáhne a málokoho pustí.

Celý život jsem se snažil nebýt lehkomyslný. Ženy a děti si to můžou dovolit, ale muži ne.

Někteří tvrdí, že každý zástupce mužského pohlaví by si měl alespoň jednou za život některou z Puzových knih přečíst, zvláště teď, když nefunguje povinná vojenská služba, aby se přiučili respektu a hodnotám. Byť ne u všech postav je žebříček hodnot úplně ideální.

Proto pokud dámy váháte, co své drahé polovičce/bratrovi/dobrému kamarádovi dát pod stromeček, Kmotr nebo jakákoliv kniha z Puzovy mafiánské série bude dobrá volba. A kdo ví, třeba se do nich také zamilujete.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Veronika Mahdalová

Veronika Mahdalová

I'm almost never serious and I'm always too serious. Too deep. Too shallow. Too sensitive, too cold-hearted. I'm like a collection of paradoxes...

Zanechte komentář