Nobelova cena za mír: nejkontroverznější z rodiny Nobelovek

V obraze / 27.10.2013

Žádná z ostatních proslulých Nobelových cen nevzbuzuje tolik rozporuplných emocí, jako právě Nobelova cena za mír.  Podívejme se na ni zblízka!

„Nobelova cena je ocenění každoročně udělované za zásadní vědecký výzkum, technické objevy či za přínos lidské společnosti. Uděluje se v následujících oborech: fyzika, chemie, fyziologie nebo lékařství, literatura, mír; dále se také uděluje Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela, běžně označovaná jako „Nobelova cena za ekonomii“, která však není skutečnou Nobelovou cenou. Konkrétně za mír je udělována osobě nebo organizaci (což cenu míru činí výjimečnou), která ´vykonala nejvíce pro bratrství mezi národy, zrušení nebo zmenšení existujících armád či pořádání a propagaci mírových kongresů´.“ Tolik k Nobelově ceně píše Wikipedie.org, nejpoužívanější mainstreamový informační portál.

Jakkoli nejvýznamnějším oceněním Nobelovy ceny jsou, veřejnost jejich udělování nijak zásadně neprožívá, málokdy vůbec ví, který z Čechů některou z Nobelových cen získal. Výjimkou je udělování ceny za mír, zejména několik jejich držitelů z posledních let. Než se na ně podíváme, připomeňme si, jakým způsobem celý systém Nobelovy ceny funguje.

Jak celý proces funguje?

Schéma výběru Nobelovy ceny. Zdroj: nobelprize.org

Schéma výběru Nobelovy ceny. Zdroj: nobelprize.org

Každoroční cyklus výběru kandidátů a udělování cen začíná v září, kdy se výbor připravuje na přijímání nominací. Lhůta pro jejich podání končí prvním únorem.  Do března musí výbor vytvořit stručný seznam a až do října má čas radit se, přemýšlet a vybírat. Na začátku října se úspěšní laureáti vybírají většinovým hlasováním výboru. Proti jeho rozhodnutí není odvolání a zdůvodnění či jména ostatních kandidátů mohou být podle pravidel zveřejněna až po padesátileté odmlce.
Výherci jsou slavnostně vyhlášeni při ceremoniálu v Oslu nebo ve Stockholmu.

Držitelé ceny, kteří stojí za pozornost

Od samého začátku své existence byla cena za mír udělována jak fyzickým osobám, tak organizacím. Bezesporu záslužné je ocenění např. Červeného kříže (1963) či Lékařů bez hranic (1999) ze zdravotnických organizací. Několikrát byly oceněny i zvláštní úřady a výbory.  Pochybnosti a kontroverze se ale vynořily po udělení ceny Evropské unii (2012) a Organizaci pro zákaz chemických zbraní (2013), která na sebe upozornila fakticky až v posledních měsících v souvislosti s chemickými útoky v Sýrii, přičemž rozhodující slovo v dosavadním vývoji neměla.
Ještě více hlasů se zvedlo po udělení ceny Jásiru Arafatovi (1994) či Barracku Obamovi (2009), když první ze jmenovaných byl podezřelý ze spolupráce s teroristy a ani druhý v oné době nemohl být nazván mírotvůrcem. Jisté pozdvižení vyvolala i zpráva, že kandidátem na ocenění je ruský prezident Vladimir Putin, jehož přístup k lidským právům a svobodám je všeobecně znám.

Napětí vyvrcholilo v únoru roku 2012, kdy Nobelův výbor čelil obvinění z porušení kritérií pro udělení ceny míru. Nařčení odmítl.

Záznam z letošního vyhlášení Nobelovy ceny míru:

Čeští držitelé Nobelovy ceny

I mezi Čechy se najdou držitelé Nobelova ocenění. Nejznámějším je Jaroslav Seifert, básník a držitel ceny za literaturu. Méně známým je Nobelův následovník v oblasti chemie Jaroslav Heyrovský, zakladatel oboru polarografie. Další tři (Carl Ferdinand Cori, Gerty Coriová a Bertha von Suttner) mají české kořeny, ale hlásí se k jiné národnosti.

Již tradici má u nás petice za udělení Nobelovy ceny míru siru Nicholasovi Wintonovi, muži, který zachránil před druhou světovou válkou mnohé židovské děti tím, že je doslova propašoval do Velké Británie. Petici letos organizovali studenti gymnázia Open Gate. Přes veškeré úsilí a tisíce nasbíraných podpisů nebyla snaha korunována úspěchem, snad proto, že konkrétní záchrana dětí pod obrovským osobním rizikem nespadá do kategorie zmenšování armád či pořádání mírových kongresů.

O Alfrédu Nobelovi

Švédský chemik Alfred Nobel hovořil čtyřmi jazyky a kromě chemie se  věnoval i literatuře a dalším přírodním vědám.V roce 1867 si nechal patentovat dynamit, výbušninu, která mu vynesla obrovské bohatství. Byť byl zabezpečen on i jeho rodina, ve svých pokusech pokračoval a zapsal si ještě několik chemických úspěchů. Napsal i divadelní hru Nemesis, ovšem na poli dramatickém s ní slávy nedosáhl.
Nobel ve své závěti rozhodl, že jeho majetek (32 mil. švédských korun) bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě.


A perličku na závěr?

Anders Breivik, známý masový vrah, plánoval atentát na Barracka Obamu právě ve chvíli předávání Nobelovy ceny míru v r. 2009, kdy ji americký prezident obdržel.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: nobelprize.org

Anna Jordanová

Anna Jordanová

Profesionální studentka s amatérským zájmem o politologii, historii a filosofii. Fanatický obdivovatel čajoven, podzimních parků a čokolády, naopak zavilý odpůrce umělého ovoce v jogurtech a nestabilních krytů od kanálů.

Zanechte komentář