Jak být dobrým přítelem?

Osobní rozvoj Vztahy / 23.10.2013

Poradíme vám, jak být dobrým přítele, lépe řečeno – alespoň se o to pokusíme.

Svět se točí stále kolem vztahů, ať už těch partnerských nebo přátelských.V dnešní době chce mít každý alespoň jednoho dobrého přítele, se kterým bude moct probrat cokoli a bude vědět, že se na toho člověka může spolehnout. Chcete být jedním z takových lidí, které chce mít každý u sebe?

Poslouchejte a naslouchejte

Co by mělo být základem každého vztahu? Jednoduchý princip, který tkví v tom, že budete nejen poslouchat, co druhý říká, ale hlavně naslouchat. Spousta lidí jen poslouchá a později se diví, že o něco přišli. Pokud sami chcete, aby vás lidé vnímali, pak to ale musí být oboustranné. Nebuďte sobci, kteří myslí jen na sebe a je pro ně důležité, aby je ostatní poslouchali, ale problémy, starosti, povídky a příběhy jiných lidí je už nezajímají.

Důvěřujte

Smějte se a buďte rozpustilí, když chcete. Zdroj: foter.com

Smějte se a buďte rozpustilí, když chcete. Zdroj: foter.com

Vztah bez důvěry ztrácí svou podstatu. Samozřejmě je to velmi individuální, v některých vztazích si člověk důvěru vydobývá velmi dlouho, ale pak je přátelské nebo partnerské pouto velmi silné. U jiných vztahů získáte důvěru toho druhého velmi rychle, ale také ji velmi rychle můžete ztratit. Nebuďte lehkomyslní, ale taky si nehrajte na nedobytnou zeď, kterou neprolomí ani stádo buvolů. Extrémy nejsou dobré.

Buďte starostliví

Zajímejte se o druhé. Nikdy nevíte, kdy vás ten nebo ten bude potřebovat, protože si neví ve svém životě s určitou situací rady a vy budete třeba právě ten, který bude moct pomoct. Navíc – chovejte se tak, jak si přejete, aby se ostatní chovali k vám. Jistě jste tuto větu již mnohokrát slyšeli nebo někde četli, protože je to vcelku osvědčené tvrzení. Držte se ho! (Ale i zde se najdou výjimky.)

Dávejte dostatečně najevo lásku

Někteří si myslí, že slovy se nemá plýtvat, někteří si naopak myslí, že by se slova – mám tě rád/a – měly říkat často. Je jedno, jak často to říkáte, hlavní je, že vůbec a že to tak upřímně cítíte. Překvapte přátele nebo partnera/partnerku, a když to budou nejméně čekat, řekněte jim, jak moc pro vás tyto osoby jsou důležité. Proč? Protože nikdy nevíte, co se může stát a potom byste byli smutní, zklamaní, že jste svou lásku nedali najevo. Popřejte třeba jen dobrou noc nebo dobré ráno, uvidíte, že vykouzlíte tomu druhému minimálně úsměv na tváři, za který ta určitá osoba bude vděčná.

Myslím, že dobrý přítel (v kamarádském vztahu) je především přijímající a chápající, můžeš před ním být od breku opuchlá i počůraná smíchy. Taky by to měl být člověk, co se tě nebojí upozornit na chyby a nebojí se mít jiný názor než ty. Co by neměl mít je neupřímnost. Podle mě v různých fázích života hrají tu „nej“ roli různí lidé. Navždy zůstanou nejdůležitější pro to období a nějakým způsobem osudoví, ale asi bych se vyhýbala nějakému škatulkování,“ řekla Alžběta, redaktorka sekce Vztahy.

Buďte tolerantní a chápající

Udělejte svět barevnějším!Zdroj: foter.com

Udělejte svět barevnějším!Zdroj: foter.com

Myslete na to, že každý z lidí z celého světa je individuum, ke kterému by se takto mělo i přistupovat. Pokud má někdo jiný názor než vy, neznamená to, že je špatný nebo že byste jím měli opovrhovat. Když s přítelem, partnerem/partnerkou nesouhlasíte, snažte se ho/ji alespoň pochopit. Pak vám to bude oplaceno stejným způsobem. Nebuďte hned negativní a arogantní, protože není po vašem. Snažte se přijít na to, jak danou věc váš blízký uchopil a v čem je to jiné než ten váš pohled. Nebuďte hned kritičtí.

Najděte v sobě upřímnost

Tato vlastnost umí ublížit, ale také potěšit. V obou možnostech je ale důležitá. Jednak vám někdo upřímně řekne, že jste něco přehnali, což jste si třeba neuvědomili, a tím vám sundá růžové brýle a pomůže vám k tomu, abyste byli lepším člověkem. A taky vám někdo může říct, jak vám to dnes sluší, což vás mile potěší. Záleží samozřejmě, jak je daná věc podaná – někdo to umí říct takovým způsobem, že se kvůli tomu na místě rozpláčete, jiný vám to řekne naprosto pěkným způsobem, který si vezmete k srdci a budete ještě rádi, že vás na to nebo to upozornil.

• myslete na druhé

• pomáhejte, když můžete

• říkejte lidem okolo sebe, že je máte rádi

• buďte chápaví

• snažte se být pro druhé inspirací

Smějte se a plačte

Pláč je sice na první pohled negativní, ale ne vždy. Vždyť můžete plakat radostí, můžete plakat smíchy nebo proto, že vás někdo dojal. Smích je pak o to radostnější, uvolní se vám svaly ve tváři a cítíte se šťastní a svět je hned barevnější. Obojí je v jakémkoli vztahu povoleno. Užívejte si společnost lidí, které máte rádi a máte možnost se s nimi smát nebo i plakat.

Buďte inspirací pro ostatní. Zdroj: foter.com

Buďte inspirací pro ostatní. Zdroj: foter.com

Někteří chtějí mít spoustu vztahů s přáteli, ale občas si uvědomíte, že méně je více. A hlavně mějte rádi sami sebe, abyste mohli rozdávat lásku i ostatním.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář