Cartier přichází s novou kolekcí luxusních šperků

Krása a móda / 20.10.2013

Kolekce L’Odyssée de Cartier «Parcours d’un style» nabízí přepychové šperky inspirované krásou Afriky, Indie, ale i velkoměsta.

Značka Cartier je již od roku 1847 synonymem slova luxus a svou jedinečnost nám nepřestává dokazovat i dnes. Po loňském úspěšném módním filmu, v němž Cartier nastínil svou životní cestu, hodnoty a inspirační zdroje, navazuje novou kolekcí plnou honosných šperků. Kolekce «Parcours d’un style» se skládá z více než 100 výtvorů a odráží několik různých stylů a etap. Bude nás provázet nespoutanou Afrikou, bohatství plnou Indií, vírem pulzujícího velkoměsta a na závěr nám představí ojedinělé soliterní drahokamy. Pojďte se na tuto dobrodružnou cestu vydat s námi a my vám budeme průvodcem po světě Cartierových šperků.

Jak to všechno začalo?

Firma Cartier byla založena roku 1847 Louisem-Françoisem Cartierem, nicméně slávu značce přinesli až Louisovi vnukové Pierre, Jacques a Louis mladší. Značka se může pyšnit několika významnými úspěchy, přičemž jeden z těch nejdůležitějších je vynález prvních pánských náramkových hodinek. Kromě tohoto prvenství byl Cartier oblíben i pro tzv. záhadné hodiny, jež měly průhledný ciferník, v němž nebyl vidět žádný strojek, jen ručičky ukazující čas. Kromě hodinek se firma specializovala i na šperky, které zdobily krásu mnohých královen, princezen, hereček a módních ikon.

Cartier představuje luxus a noblesu. Zdroj: press.cartier.com

Cartier představuje luxus a noblesu. Zdroj: press.cartier.com

Divoká Afrika

První zastávkou je Afrika, kontinent nabízející dech beroucí krásy přírody, ale i nemilosrdnou divočinu. Domov prvních lidí a krajina zalitá rudo-oranžovým sluncem – to vše Afrika nabízí a Cartier se rozhodl ji naplno využít ke své inspiraci. V jeho tvorbě se projevuje použitím smyslných forem, teplých barev a syrovou divokostí barevně výrazných drahokamů a diamantů. Nicméně Afrika neslouží jako inspirační zdroj poprvé. Již ve 20., 50. a 90. letech byly Cartierem stvořeny šperky, které se věnovaly africké přírodě.

Šperky inspirované Afrikou. Zdroj: press.cartier.com

Šperky inspirované Afrikou. Zdroj: press.cartier.com

Šperky jsou typické africkou divokostí a surovostí, ale vyzařují i posvátnou energii a radost ze života. Použitými materiály jsou křemen, obsidián, zlatý topaz a turmalíny v teplých zemitých tónech připomínajících africkou půdu a spalující slunce. Typické jsou i vzory srsti divokých zvířat a původní africké umění, například v podobě klasických masajských ozdob.

Indické bohatství

Inspirace Indií není pro Cartiera žádnou novinkou, neboť již počátkem 20. století vznikaly šperky podle ozdob slavných indických mahárádžů a zrodil se tak typický cartierovský styl s názvem Tutti Frutti. Ten je chápán jako protipól k přísným tvarům art deco a přináší nový barevný a hravý pohled v podobě motivů květin, ovoce či palem.

Indická kultura ztělesněná v krásných špercích. Zdroj: cartier.co.uk

Indická kultura ztělesněná v krásných špercích. Zdroj: cartier.co.uk

Letošní kolekce představila sadu skládající se z diamantového náhrdelníku, náramku, koktejlového prstenu a náušnic. Dominujícími materiály jsou mandarín, růžový turmalín, granát tsavorit a žlutý diamant. Drahokamy jsou pak sestaveny do přírodních ornamentů, zejména lístků a kvítků.

Odkaz velkoměsta

Dalším tématem kolekce je moderní metropole, která s sebou nese inspiraci každodenním životem. Příznačné jsou zde pojmy jako urbanita, pohyb či rychlost, které by měly odrážet právě i povahu šperků. Ty jsou typické svou dynamičností a poddajností vůči tělesným křivkám. Nicméně i téma velkoměsta se již ve šperkařském domě objevilo, a to v roce 2012 v souvislosti s kolekcí pro Bienále.

Šperky odrážející pulzující velkoměsto. Zdroj: cartier.com

Šperky odrážející pulzující velkoměsto. Zdroj: cartier.com

«Parcours d’un style» zrcadlí neúnavně pulzující metropoli, která je výjimečná svou architekturou, dynamikou, světlem a energickým životem. Tyto pocity jsou převedeny do podoby šperků, které se následně vyznačují asymetrií, grafickými liniemi, pohyblivostí, přesností a hrou se světlem. Použitými materiály jsou mimo jiné platina, diamanty, turmalíny a perly.

Cartier a drahokamy

Poslední částí kolekce tvoří solitérní drahokamy. A právě ty jsou tím nejdůležitějším zdrojem inspirace, od kterého se pak odvíjí celá kolekce. V souvislosti s «Parcours d’un style» vznikla řada luxusních náramků, které jsou osázeny jedinečnými solitérními drahokamy. Cartier je zastáncem inovativních a moderních přístupů, o čemž svědčí také to, že místo toho, aby tyto kameny použil třeba na koktejlové prsteny či masivní náhrdelníky, upřednostnil netradiční kombinaci s náramky. Skutečnou raritou je pak 88,73 karátů vážící hnědý turmalín, který je posazen do středu náramku z bílého zlata, doplněného o obsidiány, sopečné sklo a brilianty.

Luxusní náramek z řady soliterních drahokamů a jeho výroba. Zdroj: press.cartier.com

Luxusní náramek z řady soliterních drahokamů a jeho výroba. Zdroj: press.cartier.com

Cartier je zkrátka tradiční šperkařská značka, která netvoří jen doplňky, ale přímo skvosty s duší. Zakládá si na vysoce kvalitním provedení, dlouholetém know-how, ale i na moderním přístupu. Díky těmto vlastnostem je Cartier značkou oblíbenou po celém světě a jeho šperky jsou snem leckteré dámy i slečny.

Cartier si potrpí na kvalitní zpracování. Zdroj: press.cartier.com

Cartier si potrpí na kvalitní zpracování. Zdroj: press.cartier.com

Který šperk z nové kolekce byste nejraději vlastnily vy, milé dámy?

Zdroj perexové fotografie: thewhitelipstick.com

Zdroj videa: youtube.com

Aneta Kuchařová

Aneta Kuchařová

Milovnice módy, kavárenský povaleč, studentka práv, nadšená cestovatelka, nenapravitelný labužník, obdivovatelka krásy všeho druhu a věčná naivka...

Zanechte komentář