Co se děje na malé scéně? (2. část kabaretního seriálu)

Divadlo Kultura / 29.11.2013

Kabaretní vystoupení, kde dámy tančí kankán, nebo literárně dramatický kabaret plný humoru?

V prvním díle tohoto kabaretního seriálu jsem vám malinko osvětlila historii. Nyní bych ráda představila současné kabaretní dění.

Záliba v zabíjení alias Caligula

Jako první zmíním pražský Kabaret Caligula. I když z mého pohledu nejde o kabaret v pravém slova smyslu, musela jsem jej sem zařadit právě proto, že jejich hry jsou autorské a především jde o amatéry, kteří dosáhli opravdu obdivuhodného výsledku. V poslední době se proslavili svou inscenací PanzerFaust. Při tvorbě spolupracovali s profesionály, například s režisérem Jakubem Sommerem či s hudebním skladatelem Petrem Wajsarem a samozřejmě také s herečkou Klárou Issovou, která ztvárnila roli Markétky.

PanzerFaust v podání Kabaretu Caligula. zdroj: facebook.com/KabaretCaligula

PanzerFaust v podání Kabaretu Caligula.
Zdroj: facebook.com/KabaretCaligula

Odskok z velké na malou a naopak…

[one_fourth]

Kabaretní aktovku Emila Artura Longena Dezertér z Volšan můžete zhlédnou nejen v Olomouci, ale také v ostravské Komorní scéně Aréna. Recenzi této inscenace najdete zde.

[/one_fourth]

Velmi odvážný krok učinil Milan Šotek, jeden ze zakládajících členů pražského Cabaretu Calembour. On a jeho kolegové nazývají své kabaretní působení jako „odskok z velké na malou“, Milan Šotek se však ještě jako dramaturg Moravského divadla Olomouc rozhodl toto motto převrátit a převést malou formu do sálu velkého divadla. Jako zkušený kabaretiér nazkoušel se souborem činohry dvě aktovky Emila Artura Longena. Povedlo se mu to? Nebo kabaret patří striktně na malou scénu?

Když hovořím o Milanu Šotkovi je na místě uvést také jeho práci v už zmíněném Cabaretu Calembour, který založil společně se svými spolužáky z DAMU Jiřím Suchým z Tábora a Igorem Orozovičem. Autorský kabaret, kterému vévodí především slovní hříčky, chytrý humor a skvělé písně. Za jejich poslední uvedenou aktovku s názvem Plejtvák, kterou uvádí ve Studiu Ypsilon, získal jeho autor a také režisér Milan Šotek 2. místo ceny Evalda Schorma.

Fotografie z aktovky Minist a jeho dítě Moravského divadla Olomouc. Zdoj: moravskedivadlo.cz

Fotografie z aktovky Ministr a jeho dítě Moravského divadla Olomouc.
Zdoj: moravskedivadlo.cz

Také Divadlo v Dlouhé přišlo na scénu s určitou formou kabaretu. Inscenace se nazývá Kabaret Kainar. Máte možnost setkat se s tvorbou Josefa Kainara, jeho básněmi i jinými texty. Hudební doprovod tvoří původní Kainarovy písně. 

Když vyjedete za Prahu

Forma kabaretu je v dnešní době opět velmi populární a na naší scéně jich vzniká stále víc a víc. V Praze jich naleznete mnoho. I velká divadla se pokouší zpracovat kabaretní formu a spousta profesionálních herců v takovýchto vystoupeních účinkuje. Upusťme ale od tohoto pragocentrismu a vydejme se jinam.

Pravě v menších městech vzniká v posledních letech spousta nových amatérských divadelních souborů, které přijaly kabaretní koncepci a v některých případech mohou snad i konkurovat profesionálním hercům.

Například v Českých Budějovicích se daří Kabaretu Kajbar. V Ostravě můžete navštívit kabaret Zajíc v pytli, kde každý poslední pátek v měsíci předvádějí své skeče, o nichž i samotní protagonisté tvrdí, že jsou na hranici trapnosti. Ovšem i s tímto si dokázali poradit (dalo by se říct, že to využívají ve svůj prospěch) a vytvořili velice odlehčenou kompozici kabaretního včera.

Zdroje perexové fotografie: wikipedie.org

Veronika Svobodová

Zanechte komentář