Novinky v kinech: Je libo čtvrtý Kameňák?

Film / 13.10.2013

Druhý říjnový týden nám nepřináší moc nového. Můžeme jen doufat, že nebude nutné vyrazit na Kameňák 4.

2 zbraně

Nikdy nesmíš vyloupit banku naproti kavárně s nejlepšími koblihami ve městě. Zdroj: csfd.cz

Nikdy nesmíš vyloupit banku naproti bistra s nejlepšími koblihami v okrese. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 10. 10. 2013

Akční krimi

USA, 2013

Režie: Baltasar Kormákur

Hrají: Denzel Washington, Mark Wahlberg, Paula Patton, Edward James Olmos, James Marsden, Bill Paxton, Patrick Fischler, Evie Thompson, Lucky Johnson, James Rawlings, Philippe Radelet, Christopher Matthew Cook, John McConnell

V první řadě je nutno říci, že 2 zbraně (2 Guns) jsou příjemným překvapením tohoto týdne a i když očekávání nebyla nijak závratná, film pobaví, nevázne a necelé dvě hodinky v kině rychle utečou. Ideální pro deštivé večery!

O co se jedná? Hned v prvních minutách se seznámíte s úvodní dvojkou, která vás okouzlí a potáhne děj po celý zbytek filmu. Bobby (Denzel Washington – Training Day, Let) a Stig (Mark Wahlberg – Skrytá identita, Pot a krev) jsou parťáci, kteří se právě rozhodli vyloupit mafiánský účet v malé provinční bance. A mezitím hláškují, balí servírky, vyhazují kavárny do vzduchu a hodně, hodně jezdí auty a v bugině a vlastně ve všem, co má čtyři kola. Do toho všeho se pak přimotá CIA a tisíc různých vládních organizací, ale to je vlastně nepodstatné, protože to, co vás bude celý film bavit a co budete sledovat, je právě ústřední dvojice, která nemohla být vybrána lépe.

Z toho vyplývá, že člověk nesmí očekávat intelektuální drama, protože toho se fakt nedočká. Ani hlubokomyslných debat a postav s vnitřním dilematem. Nic takového. Je to vlastně buddy komedie, kde dva naspeedovaní cvoci pobíhají po plátně, střílejí a schovávají se a sypou ze sebe poznámky o mexickém Albertu Einsteinovi. Nic víc, nic méně. Vlastně to má ještě něco navíc – skvělý hudební doprovod, který vám v hlavě bude znít ještě dlouho po odchodu z kina, neboť Clinton Shorter ze sebe dostal to nejlepší.

Pokud se zkrátka chcete v kině příjemně pobavit, není nad čím přemýšlet, 2 zbraně svou funkci rozhodně splní.

Zmizení

Co když se splní největší noční můra každého rodiče? Zdroj: csfd.cz

Co když se splní největší noční můra každého rodiče? Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 10. 10. 2013

Thriller, kriminální drama

USA, 2013

Režie: Denis Villeneuve

Hrají: Jake Gyllenhaal, Hugh Jackman, Paul Dano, Maria Bello, Melissa Leo, Viola Davis, Terrence Howard, Lana Yoo, Len Cariou

Keller Dover (Hugh Jackman – Wolverine, Bídníci) je úplně obyčejný chlapík, který si žije svůj poklidný život, jaký všichni známe. Všechno se zvrtne v okamžiku, kdy se jeho šestiletá dcera Anna a její kamarádka ztratí. V tu chvíli se Kellerova existence začne otřásat v základech a on pochopí, že člověk může spoléhat jen sám na sebe.

Zmizení (Prisoners) je napínavý detektivní příběh o hledání a o tom, že nic není takové, jak se zdá. K výše nastolenému případu je přidělen poměrně mladý detektiv Loki (Jack Gyllenhaal – Zdrojový kód, Zodiac), který se hned pouští do akce a zatýká řidiče dodávky, poblíž které si dvojice děvčátek naposledy hrála. Retardovaný řidič se však zdá být slepou uličkou a je po čase propuštěn. S tím se však nechce Keller smířit a když policejní pátrání nenese ovoce, pustí se do akce také on sám.

Denis Villeneuve (Maelström, Polytechnika) tak stojí za kriminálním thrillerem, který můžeme zařadit po bok nesmrtelným počinům, jako je ZodiacSe7en. Chmurná atmosféra je velmi efektně budována napříč celým filmem pomocí dlouhých statických záběrů i hudby, která je jen těžko odlišitelná od běžné kakofonie všedních zvuků. Brilantně vykreslené postavy zuřícího otce, který je dohnán okolnostmi až k zoufalým řešením, a detektiva, jenž řeší zločin bez jasného nepřítele, jsou jedním z mnoha důvodů, proč snímek určitě vidět.

Kameňák 4

Tak je to tady, počtvrté. Zdroj: csfd.cz

Tak je to tady, počtvrté. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 10. 10. 2013

Komedie

Česko, 2013

Režie: Ján Novák

Hrají: Václav Vydra nejml., Dana Morávková, Josef Laufer, Hana Čížková, Lucia Molnárová, Jan Skopeček, Lubomír Lipský st., Václav Glazar, Lenka Vacvalová, Bohumil Klepl, Sára Milfajtová, Milan Pitkin, Zdeněk Srstka, Václav Upír Krejčí, Martin Dejdar, Alice Bendová, Jiří Krampol a další

Kameňák 4 je zkrátka… Kameňák 4. Čili ty samé vtípky opakované počtvrté dokola, tentokrát však s jiným režisérem. Ale i když se už film nedá nazvat „troškovinou“, stále „úspěšně“ pokračuje v nastoleném duchu. Bohužel (či bohudík?) se divák nesetká skoro s žádnou známou tváří, snad kromě Pepana (Václav Vydra), který úspěšně povýšil z policejního náčelníka na starostu. Ale má více starostí než kdykoli předtím – Vilma (Jana Paulová) totiž odjela do Austrálie, takže zůstal doma sám se synem. Je tedy možno předpokládat obrovskou nálož „chlapských“ vtípků o domácnosti.

Těžko říci, co láká známé české tváře k tomu, aby se na tomto projektu podílely. Ale očividně je na Kameňácích cosi lákavého, protože se to zde hvězdami jen hemží – ve čtvrtém pokračování tak uvidíte například Danu Morávkovou, Bohumila Klepla či Martina DejdaraAlici Bendovou. Stačí si jen vybrat.

O kvalitě filmu snad něco říká i fakt, že se natáčel pouhých 16 dní a po celou dobu ho pronásledovaly nepříjemnosti, od hned první den zlikvidované elektronické klapky, až po odřeknutí role několika herci. Těšit nás může alespoň fakt, že celková stopáž je pouhých 88 minut, pokud tedy omylem do kina dorazíte, zážitek budete mít rychle za sebou. Ale snad to ani nebude nutné.

Kapitál

Vítejte ve světě, kde je všechno možné, ve světě peněz. Zdroj: csfd.cz

Vítejte ve světě, kde je všechno možné – ve světě peněz. Zdroj: csfd.cz


Premiéra v ČR: 10. 10. 2013

Drama

Francie, 2012

Režie: Costa-Gavras

Hrají: Gabriel Byrne, Gad Elmaleh, Natacha Régnier, Liya Kebede, Céline Sallette, Hippolyte Girardot, Bernard Le Coq, Olga Grumberg, Daniel Mesguich, Astrid Whettnall

Režisér Costa-Gavras je přesně tím řeckým rebelem, který má na triku například filmy Nezvěstný nebo Amen., oba filmovou kritikou velmi kladně přijaté. A tak se dá očekávat, že publikum se zálibou v intelektuálnějších snímcích pozitivně přijme i jeho nejnovější Kapitál (Le Capital).

Snímek vypráví příběh obyčejného muže, který se během událostí stane hlavním bankéřem banky Phoenix, a tím poodhrne závěs, oddělující svět smrtelníků od světa finančnické smetánky. Nové prostředí má všechny zbraně k tomu, aby ho zcela rozdrtilo, ale Marc Tourneuil (Gad Elmaleh – Půlnoc v Paříži, Pěna dní) se nevzdává a statečně bojuje s americkými klienty, kteří se snaží podpořit propouštění zaměstnanců, a tak firmu postupně převzít, i vlastními kolegy, kterým není po chuti, kdo se dostal ke kormidlu.

V Kapitálu jde zkrátka o peníze, peníze, peníze a možná též trochu o lidskou morálku a o to, kam až je člověk schopen zajít, když se před ním náhle rozevře pohádka nesmírného vlivu a bohatství. Komorní snímek, který sice nepřináší velké hollywoodské hvězdy a dvě hodiny smíchu, ale naopak cosi k pozastavení a zamyšlení se.

Nevybrali jste si? Není proč zoufat, v kinech jsou i další premiérové novinky:

Cosi je ve vzduchu – dramatický příběh z Francie sedmdesátých let, o vzdoru, vztazích a osudových rozhodnutích

Make Your Move – taneční romantika, která se sice odehrává v NY, ale tentokrát pochází z Jižní Koreje

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: koláž – oficiální plakáty filmů, sxc.hu

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář