Nebojte se nových forem divadla a přijďte na 4xcm!

Divadlo / 11.10.2013

V týdnu od 12. do 19. října proběhne přehlídka novocirkusových představení Čtyřikrát Cirkus Mlejn, zve vás akrobatka Eliška Brtnická.

Co se vám vybaví, když se řekne cirkus? Klauni a ospalá zvířátka v kleci? Ale jděte! V Cirkusu Mlejn žádná zvířata nenajdete, zato objevíte úžasné akrobaty a dechberoucí představení. Ostatně přesvědčit se můžete sami, Cirkus Mlejn pořádá od 12. do 19. října přehlídku 4 představení, během kterých můžete poznat umění nového cirkusu. Nejen o 4xcm jsme si popovídali s akrobatkou Eliškou Brtnickou, která bude jednou z hlavních postav blížící se přehlídky.

Program 4xcm

12. října, 16:00 – Pardon, mám jednání

Improvizace pod širým nebem, která se bude zabývat stylem našich životů. Žijeme jenom prací a na kulturu není čas?

17. října, 19:30 – Sólo pro 2

Ukázka z inscenace, která bude mít premiéru v březnu 2014. Vzdušná i pozemní taneční akrobacie Elišky Brtnické a Jany Klimové.

18. října, 19:30 – Emílie

Ponurá atmosféra,v níž se ženy vznáší. Surrealistické představení inspirované mimo jiné knihou Jindřicha Štýrského „Emílie přichází ke mně ve snu“.

19. října, 19:30 – Postav na čaj! aneb Čaj o páté

Poetická novocirkusová komedie plná sněhu, která vás zavede na sever.

Prozraďte nám úvodem, jak jste se k novému cirkusu dostala a jak dlouho již působíte v Cirkusu Mlejn?

Když nad tím tak v poslední době přemýšlím, dostala jsem se k tomu asi úplně logickým vyústěním mých aktivit z dětství. Moje máma je takový divadelní nadšenec (od jisté doby produkční), a tak jsme byli neustále v divadle a mezi divadelníky. Můj táta je zas nadšený sportovec, takže pohyb byl taky na denním pořádku.

Ukázka z představení Dynamo. Zdroj: archiv Elišky Brtnické

Ukázka z představení Dynamo. Zdroj: Vojtěch Brtnický

A já jsem měla vždycky nízký tlak a stavěla se na hlavu, aby ta krev trošku proudila. Dlouhou dobu jsem závodně dělala akrobatický rokenrol. Později mě někteří divadelníci začali zvát k různým projektům, kde bylo potřeba, aby se někdo třeba zavěsil za nohu, a to všechno vyústilo v moje studium pohybového divadla na HAMU.

Moje spolužačka Janka Klimová se časem taky nadchla pro tyhle věci a spolu jsme absolvovaly školu už novocirkusovou inscenací a tím založily právě Cirkus Mlejn. To bylo v roce 2009. Později se na dalších inscenacích podílelo více lidí, které jsme si přizvaly, ale to jádro jsme vlastně my dvě.

Upřednostňujete některou z disciplín nového cirkusu? Najdeme vás třeba častěji „zamotanou“ do šály než žonglující?

Je pravda, že oproti žonglování se častěji motám do šály, ale víc mě baví visutá hrazda a v poslední době taky párová akrobacie a propojování s tancem. Ale hlavně práce s jakýmkoli běžným objektem, který se dá zavěsit a použít pro akrobacii, třeba teď zavěšuju žebřík.

Blíží se přehlídka cirkusového umění 4xcm, máte mezi chystanými představeními nějakého svého oblíbence?

Oblíbence asi úplně nemám, inscenace tvoříme totiž pokaždé úplně jiným způsobem a v tak jiném stylu, že výsledky jsou pak natolik rozdílné, že to snad ani nejde moc srovnávat. Tentokrát se ale těším na site-specific performanci v sobotu 12. 10., kterou jsme nazvali Pardón, mám jednání a která proběhne poprvé a možná i naposled. Bude to poloimprovizovaná záležitost na dětských prolézačkách na Lužinách, ke které jsme přizvali i spoustu dalších pražských cirkusových performerů jako Long Vehicle Circus, Cink Cink Cirk, Cirkus TeTy, Compagnie des pieds perchés a další.

Eliška Brtnická na hřišti. Zdroj: archiv Elišky Brtnické

Eliška Brtnická na hřišti. Zdroj: Vojtěch Brtnický

Účinkujete snad ve všech představeních, jste taková hvězda programu, těšíte se? Nebojíte se velké únavy?

Námahy se nebojím, spíš doufám, že stihneme všechno připravit tak, aby to klapalo a nedělaly se věci na poslední chvíli…

Diváci jsou pozvaní i na ukázku z chystané inscenace Sólo pro 2, která bude mít premiéru v březnu. Co si slibujete od toho, že necháte diváky nakouknout do rozdělané práce?

Chceme si vyzkoušet, co jak působí na diváka, a chceme se dokopat udělat alespoň kousek z připravované věci, na kterém pak dál můžeme stavět. Nemluvě o tom, že naše  inscenace se obvykle vyvíjí dál i po premiéře, něco technicky vylepšíte, něco vyhodíte a samozřejmě jako všude v divadle si to časem úplně jinak vyhrajete.

Chtěla byste diváky pozvat na představení vlastními slovy?

Chtěla bych divákům říct, ať se nebojí nových forem divadla a neznámých souborů a hlavně cesty do Stodůlek, protože to vůbec není tak daleko, jak se to na první pohled může zdát. Užijte si to a věřte, že není důležité všechno pochopit.

Více informací najdete na stránkách kulturního domu Mlejn či na stránkách Cirkusu Mlejn.

Zdroj perexové fotografie: cirkusmlejn.cz

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář