Když zjistíte, že máte smrtelnou nemoc

Literatura / 26.10.2013

Nebojte se prožít konec života se sedmnáctiletou dívkou s leukémií. Ještě než umřu od Jenny Downham vás rozbrečí, ale i rozesměje.

Zdroj: neoluxor.cz

Zdroj: neoluxor.cz

Plány do budoucna může zahodit

Hlavní hrdinka Tessa Scott se v útlém věku dozvídá o zatím daleké, ale přesto očekávané smrti na leukémii. Zavřete teď na malou chvíli oči a představte si, co byste v moment zjištění vaší pomyslné nemoci dělali.

Představte si, že do několika let umřete, že neprožijete plnohodnotný život, ale zbývá vám už jen pouhých pár roků života . K vaší představě si ještě přimyslete, že vám je pouhých 14 let. Ať už je vaše představa jakákoli, je více než pravděpodobné, že vaše reakce a plány do „krátkého budoucna“ se neshodují s odvážnou, adrenalinem posedlou Tessou Scott.

Tessa Scott je na první pohled slabá, milá dívka. Na ten druhý už není tak milá a po chvíli dokonce zjistíte, že je to ten nejsilnější člověk na celém světě. Leukémie ji zmáhá, ale ona to nedává najevo, nemá ráda lítost a přála by si být jako její vrstevníci.

Statečnosti na rozdávání

Jeden z nejsilnějších činů, které Tessa učinila, bylo napsání seznamu „ještě než umřu“. Kromě typických věcí jako je první sex, ochutnání drogy nebo stát se slavnou, tam taky napsala den, kdy udělá vše možné i nemožné pro svého bratra. Sepsala spoustu nezákonných, nemožných, ale i pár obyčejných věcí s touhou okusit aspoň trochu od každého.

Další z věcí, které dokládají její obrovskou sílu, bylo úplné odmítnutí léčby. Ač měla nárok na více let života, věděla, že by se všichni okolo i ona sama pouze trápili. Bohužel právě po ukončení léčby potká Adama. Kluka, se kterým stráví doslova zbytek života…

[two_third]

Zdroj: goodreads.com

Zdroj: goodreads.com

Jenny Downham

Je britská spisovatelka žijící v Londýně, původně se živila divadelním herectvím. Až v pozdějším věku se začala zabývat psaním a právě tato kniha je její prvotinou. Dále pak napsala Ty proti mně. Téma je opět tragické a vede k zamyšlení. Obě její knihy jsou hodny přečtení.

[/two_third]

Nejen špetka humoru

Říkáte si, co vás na téhle knížce může rozesmát? Rozesměje vás skoro každá Tessina věta nebo její klon, otec. Ať už je to Tessa pod vlivem houbiček nebo Tessa jakožto zlodějka v drogérii. I přes tragické téma dokázala autorka do knihy vložit tolik humoru, až to je k neuvěření.

Ovšem, pokud se chcete v první řadě pobavit a zasmát, tuhle knížku rozhodně neotvírejte. Téma je vážné a v ani jedné sekundě na hlavní dějovou linii nejde zapomenout. Obsah čtenáře donutí se zamyslet nad osudem lidí, kterým se mohlo přihodit něco podobného, zamyslet se sami nad sebou a začít si vážit života, každé jeho vteřiny. A pokud se tak nestane, zřejmě jste nepochopili správný význam knihy. Protože přečíst tento příběh není radost, ale obrovská zkušenost a měl by být s nadsázkou snad i povinností.

Zdroj perexové fotografie: fal-name.com

Lucie Kubiczková

Lucie Kubiczková

Upovídaný člověk studující na gymnáziu v Opavě a až nezákonně milující literaturu a seriál Přátelé.

Zanechte komentářVaše názory

  • lucka

    Knížka, „která rozesměje i rozbrečí“? To už to snad před nedávnem bylo, viz Hvězdy nám nepřály. To je teď nějaký nový trend čtenáře citově vydírat přes téma rakoviny? No nevím… Ta první zmiňovaná byla děsný přeceňovaný hype. Ale přece tam umírali mladí lidé, tak si mu to muselo líbit a musela jsem u toho brečet! Ach jo… Obávám se, aby tohle nebyl ten stejný případ.

  • Pavla Lokajová

    Často se mi stane, že čtu knihu, která je tak vážná a těžká, že když ji autor(ka) odlehčí něčím vtipným, ocením to a zasměju se takovým tím uklidňujícím smíchem. To je podle mě jen přirozené. A téma Ti nikdo nenutí, pokud se ti knihy tohoto typu nelíbí a vyvíjí přílišný „citově-vydíračný“ tlak, nemusíš je přece číst 😉

  • lucka

    vždyť jo, v pohodě 😉 Jenom se docela podivuju nad tímhle novodobým trendem a bojím se, jestli u takových knížek víc nevyhrává obsah (téma smrtelné nemoci) nad konečnou formou. Viz zmiňované Hvězdy nám nepřály toho byly důkazem, protože po literární stránce to opravdu žádné převratné dílo nebylo. Ale jasně, tenhle román může být jiný 😉