Vyrobte si vlastní kabelku! Bez šití!

Krása a móda / 19.10.2013

Nemůžete sehnat, co potřebujete? Nebo chodíte toužebně kolem výloh a doufáte, že už brzo přijde čas, kdy budete moci rozbít prasátko? Pusťte se do tvoření!

Možná jste viděly na ulici někoho, kdo měl skvělý módní doplněk, a vy marně pátráte po tom, kde ho pořídil. Nebo jste zhodnotily stav svých úspor a jen nervózně vyhlížíte Štědrý den (o tom, aby vaše přání Ježíšek vyplnil, se jistě nezapomínáte v pravidelných intervalech zmiňovat svým blízkým). Možná se s přílivem chladnějších dní začínáte doma trochu nudit. Nebo jste kreativní duše, která chce zkusit všechno?

Transparentní kabelky od známých tvůrců

I když je snem snad každé ženy vlastnit kabelku Chanel nebo Prada, musíme často myslet především na finanční stránku věci. Podobné si můžete vytvořit za naprostý zlomek ceny těch značkových… Zdroj: discountdesignersbrands.blogspot.com

Náš dnešní tip je určený všem dámám, které neumí, nechtějí nebo nemůžou šít na stroji, ale rády by si vytvořily vlastní trendy kabelku. A to za příznivou cenu. Navíc si můžete být jisté, že váš kousek je naprostý originál, který nikdo jiný na světě nemá. Procvičení vlastních manuálních schopností už je jen příjemným bonusem a nostalgickým zavzpomínáním na školní předmět „praktické činnosti“.

S průhlednými materiály na kabelkách si pohrávají snad všichni slavní módní návrháři. „Transparentní variace“ najdeme u značek Louis Vuitton, Prada, Chanel, Stella McCartney, Valentino, Dolce a Gabbana a mnoha dalších.

Kabelka Hermes

Ano, i Hermes podlehl kouzlu průhledného plastu. Zdroj: head-toefashion.blogspot.com

Kabelky, které neskrývají svůj obsah, se staly relativně populární, takže je seženete v mnoha běžných módních řetězcích. Nabízely je například obchody jako je H&M, Bershka, New Yorker, Pull&Bear nebo Ann Christine a Tally Weijl.

Jejich výroba je ale jednodušší, než si myslíte, takže pokud nejste nenapravitelné „kabelkové bordelářky“, s výrobou vlastního transparentního psaníčka nebo menší kabelky byste určitě neměly otálet. Zvládne to doopravdy každý. A navíc bude dílko zcela podle vašich přestav. Pokud zapátráte na internetu, objevíte psaníčka, kabelky, plážové i nákupní tašky z plastu snad u všech velkých oděvních řetězců. Ta vaše však bude naprosto jedinečná.

Kabelka Igor Jumbo

Tato kabelka se jmenuje Igor Jumbo a její autorkou je návrhářka Shourouk. Věřily byste, že stojí 825 €? Zdroj: shourouk.fr

Co budete potřebovat?

– vhodnou „látku“ (v našem případě vhodný plast – PVC, vinyl, polyuretan apod., ale použít můžete například i kůži nebo koženku)

TIP: Pokud chcete mít vaši tašku hodně ohebnou, můžete použít například i igelitový ubrus na stůl z metráže – možná najdete i vzory, které se vám budou hodit.

– nůžky nebo ostrý nůž

– pravítko a papír na „střih“ (pokud si netroufáte stříhat rovnou)

– 1) děrovací kleště a nýty či jiné kovové komponenty,  nebo 2) děrovací kleště a polyesterový provázek, stužku, silon apod., nebo 3) lepidlo

Tři základní způsoby

V podstatě existují tři základní způsoby, jakými vytvoříte svoje nové psaníčko či kabelku. První představuje spojování dílů nýty. Druhý je spojování jednotlivých dílů vláknem (např. silonem) a poslední spočívá ve spojování švů lepidlem. Způsob, který si vyberete, je čistě na vás. Záleží na tom, co se vám osobně víc líbí a jaké máte možnosti.

Střih

Střih je naprosto zásadní. Jen díky dobře provedenému střihu se vám nakonec podaří spojit všechny díly správně k sobě. Jistě je proto dobré udělat si nejdřív papírovou maketu a podle ní pak vystřihnout celou kabelku či jednotlivé díly (podle toho, jakou metodu spojování použijete). Jistě zjistíte, že při vytváření střihu není vůbec k zahození pravítko. Aby vám střih na zvoleném materiálu dobře držel, použijte sponky na papír (klasické špendlíky v tomto případě nejdou použít), nebo izolepu.

Střih

V případě, že se rozhodnete psaníčko sešívat, připravte si střih z více dílů. Zdroj: apairandasparediy.com

Nýtování

Pokud se rozhodnete spojovat části psaníčka nýty, musíte na to pamatovat už při vytváření střihu – ten bude z jednoho kusu a jednotlivé části k sobě budete pouze ohýbat.

Nýtování

Nejdříve si pomocí děrovacích nůžek vytvoříte dírky, do kterých kladete nýty, a pomocí nýtovacích kleští spojujete jednotlivé díly. Zdroj: apairandasparediy.com

A takhle nějak by mohl vypadat výsledek. Dohromady bylo použito pouze 5 nýtů. Velikost a tvar psaníčka samozřejmě záleží na vás. Stejně jako barva nýtů, které použijete.

Psaníčko

DIY transparentní psaníčko vytvořené pomocí nýtování. Zdroj: apairandasparediy.com

Lepení

Pokud se rozhodnete pro lepení, ujistěte se, že máte lepidlo, které lze použít na lepení vámi zvoleného materiálu (pokud si nejste jisté, použijte univerzální lepidlo s co nejširší paletou možných použití – například Chemoprén). Co se střihu týče, můžete použít střih z jednoho dílu (jako u nýtování), nebo z více dílů, ale pamatujte, že čím více lepení, tím větší šance, že se někde začne něco odlepovat, takže části, které nemusíte stříhat, raději nestříhejte.

Přidávání dna kabelky

Pomocí lepení můžete udělat psaníčku dno. Na fotce jsou vidět slepené stěny psaníčka (pruh slepený na jednom místě) a umisťování šablony pro dno. Zdroj: blog.boatpeopleboutique.com

Pomocí vhodného střihu a lepení můžete vytvořit psaníčku dno, takže se rázem stane prostornějším. Výhodou lepení je to, že kabelka nebo psaníčko působí velmi kompaktně, což ocení minimalistky, které nemají rády zdobené věci. V neposlední řade je výhodou lepení i to, že můžete ucpat naprosto každou skulinku, takže se nemusíte bát, že přijdete například o jízdenku na tramvaj, kterou do psaníčka volně uložíte.

Kabelka vzniklá pomocí lepení

Přidáním dna získá vaše psaníčko na objemu. Zdroj: blog.boatpeopleboutique.com

Šití

Poslední variantou je šití. Znamená to, že střih složíte z více dílů, které budete následně sešívat (resp. protahovat provázek či silon skrz předpřipravené dírky). Dva díly, které k sobě budete následně spojovat, přiložte na sebe a skrz oba udělejte díry děrovacími kleštěmi.

Šití

Na protahování provázku či silonu skrz dírky můžete použít háček na háčkování. Zdroj: inspirationrealisation.com

Zdobení

Výsledné zdobení už je jen na vás. Máte rády zlaté pyramidy? Nebo kamínky Swarovski? Nebojte se je použít! Nebo vám čiré průhledné psaníčko přijde moc fádní? Zkuste použít i jiné barvy transparentních plastů! Zapojte svoji kreativitu a vytvořte si originál, který vám budou všichni závidět.

Kabelka se zdobením

Jak si vaše psaníčko dozdobíte, je už čistě jenom na vás. Zdroj: www.babesinvelvet.com

Už víte, jak bude vypadat vaše nové psaníčko?

Zdroj perexové fotografie: mnologie.bigcartel.com

Irena Točíková

Irena Točíková

Milovnice adrenalinových sportů a vášnivá pěstitelka dýní Hokaido. Nesnáší výraz "mraŽák".

Zanechte komentářVaše názory

  • Barbora

    Kde sehnat takový materiál? 🙁