Crosby

Začala 96. sezona NHL

Sport / 8.10.2013

Autor:

Ďábel Jaromír Jágr, mladý Tomáš Hertl, nový icing a nové divize, na to všechno se můžeme těšit v nové sezoně NHL.

Další ročník nejprestižnější hokejové ligy je tu a přináší i jednu malou novinku. Třicet týmů v severoamerické lize je nově rozděleno do čtyř divizí namísto dosavadních šesti. Změny proběhly i na úrovni konferencí. Detroit a Columbus jsou přesunuty do Východní konference, zatímco kanadský Winnipeg hraje nově v Západní konferenci. „Pro většinu klubů to je geograficky přijatelnější rozdělení, které navíc přinese ještě větší náboj k zápasům mezi tradičními rivaly,“ komentovali své rozhodnutí funkcionáři NHL pro agenturu Reuters.

Nové divizní rozdělení v NHL

Západní konference

Pacifická divize – Anaheim, Calgary, Edmonton, Los Angeles, Phoenix, San Jose, Vancouver

Centrální divize – Chicago, Colorado, Dallas, Minnesota, Nashville, St. Louis, Winnipeg

Východní konference

Metropolitní divize – Carolina, Columbus, New Jersey, NY Islanders, NY Rangers, Philadelphia, Pittsburgh, Washington

Atlantická divize – Boston, Buffalo, Detroit, Florida, Montreal, Ottawa, Tampa Bay, Toronto

Hybridní icing

Větší novinkou, která bude k vidění přímo na zápasech, je zavedení tzv. hybridního icingu. Od roku 1937 se NHL píská zakázané uvolnění až ve chvíli, kdy puk přejel brankovou čáru a  jako první ho dojel bránící hráč. Narozdíl od evropského způsobu posuzování, kde se píská hned, jakmile přejel puk brankovou čáru. Hybridní icing je mixem obou způsobů a záleží na citu rozhodčího, jak situaci posoudí. Jestliže je přesvědčen, že útočící tým má šanci dojet kotouč jako první, pak hru přerušovat nebude, pokud ne, tak může odpískat hned.

Bezpečnost především

Důvod k zavedení této novinky je především větší bezpečnost hráčů. V honbě za dojetím kotouče totiž často dochází ke zraněním. Náraz na zadní mantinel v plné rychlosti už jich způsobil mnoho. „Pokud hybridní icing ochrání tento rok byť od jednoho zranění, stojí jeho zavedení za to,“ podporuje nové pravidlo trenér Calgary Bob Hartley.

Jágrova poslední sezona?

Jaromír Jágr

Jaromír Jágr

Jednačtyřicetiletý Jágr nakonec podepsal roční smlouvu s New Jersey Devils. Český veterán už ví, jaké je to být Tučňákem či Medvědem, tentokrát jako Ďábel začal svoji možná poslední štaci v NHL. „Chci ukázat, že věk je jen číslo. Rád bych motivoval lidi, nejen hokejisty, že stárnoucí člověk není nepotřebný,“ řekl finalista loňského Stanley Cupu pro MF Dnes.

Supertalent v dresu Žraloků

Jágr se tak potká i s jedním z největších českých hokejových talentů poslední doby Tomášem Hertlem. Sedmnáctka loňského draftu začala sezonu v San Jose Sharks a Hertl už v prvních zápasech ukázal, že jeho volba opustit Slavii a jet zkusit štěstí do zámoří, byla správná. „S Jágrem se samozřejmě vůbec netroufám jakkoliv srovnávat. Je to legenda, můj velký idol,“ řekl český supertalent pro isport.cz.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Jakub Rygel

Jakub Rygel

Filmový fanoušek, seriálový maniak a sportovní nadšenec.

Zanechte komentář