Byl Kain někdo víc než jen bratrovrah?

Literatura / 9.11.2013

Co kdyby se biblické příběhy udály trochu jinak, než jak je všichni dobře známe?

Mladý muž zabil vlastního bratra. Za svůj čin byl potrestán vyhnanstvím s nesmazatelným znamením na čele. Muž se jmenoval Kain a jeho příběh je znám už přes dva tisíce let… Takto uvádí nakladatelství Albatros Média další z knih portugalského spisovatele Josého Saramaga. A jak už bývá u jeho děl dobrým zvykem, trocha kontroverze v ní nechybí.

Jak se opovažuješ říkat, že náš Bůh je šílený?

Česká obalka knihy. Zdroj: kosmas.cz

Česká obalka knihy. Zdroj: kosmas.cz

S příběhem o dvou bratrech, Kainovi a Ábelovi, se většina z nás již setkala alespoň z rychlíku. Bible přece jen stále patří do povinné středoškolské četby. Saramago ovšem původní platformu jenom využil a přetvořil si vyprávění o Kainovi k obrazu svému.

V jeho podání je bratrovrah vlastně docela sympatický chlapík, slušný, zásadový, kterého mají všichni, kdo se s ním setkají, rádi. Za jeho jedinou, poněkud nešťastnou, vlastnost se dá považovat nechuť vůči jakýmkoliv autoritám a hlavně vůči té nejvyšší, božské.

Svůj úděl věčného poutníka bere relativně s chladnou hlavou, přece jenom se nejedná o tak krutý trest za vraždu (byť v ní měla božská zlovůle prsty). A díky Kainovu údělu dostaneme šanci cestovat s ním skrze biblické dějiny a zažívat mnohé významné okamžiky. Připravte se ovšem na to, že události budou popsány trochu jinak, než jak je znáte z Písma svatého.

Ten který ví, jak zaujmout…

Záměrně používá množné číslo my, protože se jedná o jednu z prvních věcí, kterou si při hlubším zamyšlení nad knihou uvědomíte. Saramago totiž patří mezi mistry svého oboru a dobře ví, jak čtenáře vtáhnout do děje a přimět ho, aby se cítil angažovaný. A věřte tomu, že párkrát vhodně použité „my“ v průběhu děje má na pozornost a zaujatost čtenáře účinek přímo magický.

Dále se stylistika knihy nese v klasickém autorově duchu. Interpunkci považuje za přeceňovanou, i když například oproti Slepotě jí výtisk přímo hýří.

[two_third]

José de Sousa Saramago (1922 – 2010) byl portugalský spisovatel, dramatik a novinář. Je jediným portugalským nositelem Nobelovy ceny za literaturu (1998).  Jeho romány psané bohatou portugalštinou, jsou plné alegorií a surrealistických prvků. Interpunkci v nich naopak příliš nehledejte. Saramago si s ní spíše pohrává, než aby ji nějak dodržoval.

[/two_third]

My za to nemůžeme, takhle to v nebi chodí odjakživa

Jak již bylo řečeno, Kain se stává svědkem mnoha biblických událostí a do nemála z nich i sám nějakým způsobem zasáhne. Jednotlivé epizody ale poukazují na to, že Bůh není tak spravedlivý, jak se snaží tvářit, a  mnoho činů koná jen pro uspokojení vlastní pýchy, a aby si dokázal, že má nad lidstvem neomezenou moc. Kain to vše sleduje, kritizuje a glosuje nejen s humorem, ale ještě častěji s ironickým nadhledem.

Když to vše sečtete dohromady, zjistíte, že Stvořitel z toho nevychází zrovna nejlépe a Saramago opět ukazuje, že křesťanská víra opravdu nepatří mezi jeho oblíbené. Ale ani Kain, který se sice zdá jako fajn člověk, to nemá tak jednoduché. Ačkoliv se jedná o postavu žijící před tisící lety, problémům čelí značně moderním způsobem. Trest, který mu byl udělen, se možná zdá jako mírný (kdo z nás by nechtěl žít věčně), ale věčné putování také není žádná sranda. Zvláště, když při tom nikdy nevíte, kam a kdy dojdete (chronologický sled událostí je oproti Písmu zcela přeházený). A právě to, že Kain zcela postrádá jakoukoli moc nad vlastním osudem a je smýkán zleva doprava, ho činí nejen rozčarovaným, ale i osamělým. A jak dlouho se dá takhle žít, než se člověk zlomí a udělá něco, co naprosto změní běh dějin?

Jak bychom nahlíželi na Bibli, kdyby se některé události udály trochu jinak? Zdroj: thetorahinhaiku.com

Jak bychom nahlíželi na Bibli, kdyby se některé události udály trochu jinak? Zdroj: thetorahinhaiku.com

Bůh nemá tak jednoduchý život, jak si vy lidé myslíte

Kain versus Bůh. Lidská touha po svobodné vůli versus vše ovládající prvek. Zásady proti nadutosti. Boj, který možná má a možná nemá vítěze. Faktem ovšem zůstává, že ačkoliv se Saramago v této knize věnuje tématu docela vážnému, bere ho s humorem. A jakožto mistr vypravěč předkládá příběh, který odložíte, teprve až dolistujete na poslední stránku.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Veronika Mahdalová

Veronika Mahdalová

I'm almost never serious and I'm always too serious. Too deep. Too shallow. Too sensitive, too cold-hearted. I'm like a collection of paradoxes...

Zanechte komentář