Brněnské i olomoucké divadlo již mají nového ředitele

Divadlo Kultura / 9.10.2013

Posty ředitele Národního divadla v Brně i Moravského divadla v Olomouci byly v září obsazeny. Koho nakonec odborné komise vybraly?

Brněnské Národní si může oddechnout

V pátek 25. září vybrala brněnská městská rada nového ředitele tamějšího Národního divadla. Stalo se tak po více než roce neúspěšných snah o obsazení prestižního postu. Od prvního února tak do této funkce nastoupí dosavadní umělecký šéf činohry českobudějovického Jihočeského divadla, Martin Glaser.

Martin Glaser tehdy ještě v Jihočeském divadle. Zdroj: www.jihoceskedivadlo.cz

Martin Glaser (vlevo) – tehdy ještě v Jihočeském divadle. Zdroj: jihoceskedivadlo.cz

Sázka na odbornost

Martina Glasera navrhla jako nového ředitele vzhledem k jeho zkušenostem a zajímavým vizím týden před jmenováním odborná komise, takže bylo jeho následné zvolení očekáváno. Glaser se nechal slyšet, že hodlá dosadit na volné pozice uměleckých šéfů – tedy na místa vedoucího činohry, opery a baletu – nové lidi a hodlá posunout úroveň brněnského Národního divadla na jedno z nejlepších v zemi.

A koho tedy obsadí Glaser do čela jednotlivých sekcí?

„Pro činohru se mi podařilo získat Martina Františáka, do loňské sezóny uměleckého šéfa Divadla Petra Bezruče. Baletní soubor dostane na starosti Mário Radačovský, skvělý slovenský choreograf, nějakou dobu pracoval jako šéf baletu Slovenského Národního divadla, a součástí té mé koncepce je samozřejmě i nový člověk na postu šéfa opery. Přivedu sem Jiřího Heřmana, který má zkušenost z pražského Národního divadla, a spolu s ním přijde i nový šéfdirigent Marko Ivanovič, skvělý dirigent a skvělý hudební skladatel,“ řekl Martin Glaser v rozhovoru pro Českou televizi.

Zdroj: www.jihoceskedivadlo.cz

Zdroj: jihoceskedivadlo.cz

Martin Glaser se narodil v roce 1974 v Sokolově. Byť se nejprve vydal na dráhu přírodovědeckou, přeběhl nakonec na obor činoherní režie a dramaturgie na DAMU a studium úspěšně ukončil inscenací Alarcónovy podezřelé pravdy. Už během studií kývnul na angažmá v Jihočeském divadle, kde působil od roku 1998 jako režisér, později umělecký šéf činoherního souboru. Doposud pravidelně hostoval v divadlech v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Liberci, Pardubicích a Plzni, má za sebou řadu úspěšných inscenací a patří bez debat mezi uznávané osobnosti českého divadelního světa.

Zdroj: jihoceskedivadlo.cz

 

 

Olomouc nezahálela

Jak jsme informovali v našem článku teprve začátkem září, odešel poměrně narychlo dnes již bývalý ředitel Josef Podstata, který kývnul na nabídku stát se ředitelem ostravského a olomouckého studia Českého rozhlasu. Odborná komise rozhodla překvapivě již 16. září o tom, že jeho zástupcem se stane Pavel Hekela, který je naopak bývalým ředitelem olomouckého Českého rozhlasu. Hekelu oslovila s nabídkou sama odborná komise.

Moravské divadlo

Moravské divadlo, nové působiště Pavla Hekely. Zdroj: Lehotsky, commons.wikimedia.com

Bývalý člen souboru

Během několika dnů musel Pavel Hekela vypracovat svou vizi dalšího fungování divadla na 5 let, což se mu i přes značnou časovou tíseň podařilo, a tak jeho jmenování nestálo nic v cestě. Hekela pochází z Olomoucka, v Moravském divadle dříve působil, tamní divadlo tedy dobře zná a má k němu velmi blízký vztah. Do nedávno započaté divadelní sezóny již nijak razantně zasahovat nehodlá, stejně tak se šéfy všech uměleckých souborů je spokojen a nemá v plánu je měnit. Svůj koncept přiblížil v rozhovoru zveřejněném na stránkách Moravského divadla.

Divadelní prostředí znám, mám ho rád a mám pro něj porozumění. Divadlo je velmi specifická firma, která se nedá řídit z kanceláře. Musí se vést od lidí. Člověk, který ho chce řídit dobře, musí znát už potenciální problémy, aby je mohl začít řešit. Olomoucké divadlo je pro mě srdeční záležitost a dostal jsem se do něj hned po promoci na DAMU v roce 1977. Působil jsem i v angažmá v dalších pěti divadlech, ale nakonec jsem se do Olomouce opět vrátil. Měl jsem zde štěstí na velké role, jednou z posledních byla postava Antonia Salieriho v Amadeovi. Velkou zkušeností byla i divadelní režie v Maďarsku.

Zdroj: www.operaplus.cz

Zdroj: www.operaplus.cz

Pavel Hekela se narodil v roce 1954 v Přerově. Vystudoval herectví na Divadelní fakultě AMU v Praze a ihned po ukončení studia dostal angažmá v Moravském divadle v Olomouci, kde pracoval jako herec a režisér, poté působil i v divadlech v Českých Budějovicích, Šumperku, Brně nebo Uherském Hradišti a jakožto režisér i v zahraničí. Od roku 2000 byl ředitelem Českého rozhlasu v Olomouci, kde nabyl mimo jiné i manažerskou praxi v oblasti kultury.

Zdroj: www.rozhlas.cz

 

Zdroj perexové fotografie: Milenium 187, commons.wikimedia.org

Michaela Kotásková

Michaela Kotásková

Studentka se zájmem o cestování, divadlo, dobrou literaturu a se slabostí pro dobrou kávu a ještě lepší kuchyni.

Zanechte komentář