Roztoužená tour u Bezručů začíná singles groteskou

Divadlo / 12.10.2013

To, jak těžké je najít si v dnešní době po třicítce partnera, vám ukáže Divadlo Petra Bezruče a jejich romantický příběh.

V Ostravě nastudovali hru mladého skotského dramatika Daniela C. Jacksona Můj romantický příběh, ta nás provede složitou situací dnešních třicátníků, kteří si snaží najít partnera. Jackson hru napsal původně pro edinburský festival, později se hra uváděla v Londýně před vyprodaným hledištěm a momentálně je plánovaná či se už hraje skoro po celém světě. Můj romantický příběh můžete vidět také na prknech brněnského Divadla Burantheatre.

Ocitáme se v prostředí jakési čekárny, v rohu dokonce hraje televize (vysílá se Beverly Hills 902 10). Veškeré scény se odehrávají zde, v pouhém náznaku jiného prostředí. To, kde se zrovna v příběhu nacházíme, se zobrazuje na digitálním ukazateli uprostřed jeviště. Jde o vyprávění, kde obě hlavní postavy líčí jak svůj vzájemný vztah, tak vztahy minulé a hlavně své první lásky. Nechybí zde vtipné historky a také promluvy k publiku.

Zdroj: Tomáš Ruta, bezruci.cz

Amy (Tereza Vilišová) a Tom (Ondřej Brett)
Zdroj: Tomáš Ruta, bezruci.cz

Dva různé pohledy na jednu situaci

Na problematiku vztahů po třicítce se podíváme z pohledu muže i ženy. Ovšem jejich vidění této situace se značně liší. Kde je potom pravda?

Jako první sledujeme vyprávění Toma. Je mu 31 let. Právě nastoupil do nové práce, žije sám a zdá se, že je stále zamilovaný do své lásky z dětství Alison. Na jednom pátečním večírku s novými kolegy potká Amy. Po nespočtu drinků skončí u ní doma. A co teď? Tom se náhle dostal do ne velmi žádaného vztahu. Jak z něj ven?

Pokud si nenajdete nikoho do promoce, nakonec stejně skončíte s nějakou krávou z práce.

Amy je 33 let. Všechny její kamarádky jsou dávno vdané, jen ona stále nenachází toho pravého. Jednou se na páteční stmelovací skleničce s kolegy trochu více opije a skončí s Tomem, který právě začal pracovat u ní ve firmě. Ani se jí moc nelíbí, ale rozhodne se v tomto vztahu dále pokračovat hlavně proto,  aby dokázala své kolegyni Saše, že ona je také schopná s někým chodit.

A je tu problém!!!

Po přestávce se ovšem začíná vše dramatizovat. Ukazatel uprostřed jeviště je mimo provoz a v televizi je místo Beverly Hills jen zrnění. Amy je těhotná. Nastává tedy důležitá otázka: nechat si dítě, nebo jít na potrat? Oba dva hlavní hrdinové opouští od jednostranného vidění a pokouší  se problém vyřešit společně jako pár.

Zdroj: Tomáš Ruta, bezruci.cz

Amy se svěřuje Saše se svým problémem.
Zdroj: Tomáš Ruta, bezruci.cz

Autor skvěle poukazuje na život dnešních třicátníků, tzv. singles. A určitě se nejedná pouze o kariéristy, kteří si nehledí ničeho jiného než vysokého postu ve firmě. Jde také o ty, co si nesou šrámy na duši v podobě zmařených vztahů a nepovedených prvních lásek. O ty, kteří snad vypadají, že hledat přestali, avšak někde v hloubi usilovně pátrají po lásce na zbytek života.

Hra je postavena především na spoustě textu hojně protkaném vtipnými hláškami a komentáři směrem k publiku. Má spád a určitě se u ní nebude nikdo nudit.

Hlavní herecké duo Tereza Vilišová a Ondřej Brett předvedlo opravdu skvělý výkon. Zapůsobil také dynamický Albert Čuba v roli Amyny první lásky Calvina. Hra byla původně napsaná pro více herců. Režisér Daniel Špinar a dramaturgyně Ilona Smejkalová ji však pojali komorněji a pětice herců zvládá skoro dvacet rolí.

Velmi dobrá je práce s osvětlením jeviště, především v druhé polovině, kde výrazně podtrhuje napjatý děj. Zajímavé bylo také zasadit příběh do čekárny, jejíž pravý smysl pořádně pochopíme až v závěru představení.

Odcházejíc z divadla si možná klademe otázku, jak to vlastně dopadlo? Byl to šťastný konec? Nebo to bylo pouze schůdné a logické řešení tohoto krátkého romantického příběhu?

Inscenace: Můj romantický příběh
Autor: Daniel C. Jackson
Divadlo: Divadlo Petra Bezruče
Premiéra: 27. 9. 2013
Režie: Daniel Špinar
Herecké obsazení: Ondřej Brett, Tereza Vilišová, Sylvie Krupanská, Lukáš Melník/Albert Čuba a Markéta Haroková
Cena: 130-190 Kč

Zdroj perexové fotografie: Tomáš Ruta, bezruci.cz (upraveno)

Veronika Svobodová

Zanechte komentář