Co nás zaujalo v září? Politika v zahraničí i abstinenční výzva u nás

V obraze / 5.10.2013

Pravidelný měsíčník je opět tu. Co tentokrát zaujalo naši redakci?

Ačkoliv jsme minulý měsíc bědovali, že léto bylo tak nabité událostmi, že ani nevíme, jak všechny dojmy shrnout do jednoho článku, září na tom není o nic lépe. Co všechno se kolem nás tedy v září odehrávalo?

Facebookové předvolební kampaně

Volby se blíží a všude kolem nás rostou billboardy, dostáváme letáky, pořádají se meetingy a besedy. To se nijak nemění od předchozích let. Novinkou však je, že se stále víc využívají sociální sítě. Jelikož pro vás připravujeme volební seriál, snažíme se sledovat Facebook všech kandidujících politických stran.

Zdroj: facebook.cz/hnutiusvit.cz?fref=ts

Vyjádření T. Okamury. Zdroj: facebook.com/hnutiusvit.cz?fref=ts

Příkladem může být stránka Hnutí Úsvit, která 13. září sdílela stav samotného Tomia Okamury. Ten si stěžoval na upravený rozhovor v médiích a pro úplnost předložil odpovědi, které zaslal redaktorovi a ty, co byly zveřejněny. Neopomněl přidat i mailovou adresu na samotného redaktora, aby rovnou mohli ostatní lidé psát rozzuřené e-maily. Ano, chápu, že člověka naštve, když jeho odpovědi upraví, když z nich vynechají podstatnou část a vše vyzní jinak než má. Rozhodně patřím mezi ty, kteří odesílají rozhovor k autorizaci, ale zaujal mě krok samotného pana Okamury, kterého jsem považovala za člověka řešícího problémy s klidnou hlavou.

Souhlasím s tím, že pokud člověk něco zpacká, měl by chybu napravit a být za ni nějakým způsobem potrestán. Nevím však, jestli je zrovna ten správný způsob ho veřejně proprat na Facebooku, kde se toho může chytnout úplně každý. Otázkou však zůstává, jaký je ten správný způsob, jak upozornit na pravdu?

Počasí na odlehčení

Ale voleb je všude plno, tak pojďme k něčemu všednějšímu. Na úvod je třeba říct, že nemám ráda podzim. I když se snažím užívat si barevné listí, sbírání ořechů a kaštanů, pouštění draků a pečení i pojídání jablečných štrůdlů, stejně mě rozčiluje, že je čím dál tím větší zima a tma.

Předpovědi počasí se často mění, to už je v poslední době normální. Ale v září snad jedli meteorologové vtipnou kaši. Na začátku měsíce se objevilo, že nás čeká 30 dní bez slunce a převážně deštivých. Pršelo snad jeden dva dny. Hned na to se objevují neustále zprávy typu tento víkend bude babí léto, na víkend se zatáhne, ale bude tepleji, tepla se dočkáme v příštím týdnu… A víte co? Nekoukejte na to. Budete jedině mile překvapeni, že vyleze sluníčko. Všichni víme, že na podzim fouká vítr, že mohou přijít i ranní mrazíky, že během hodiny se z nebe bez mráčku může stát obloha zatažená s deštěm. Smiřte se s tím, nestěžujte si, že je ošklivo (zvláště na Facebooku to nikoho nezajímá), prostě je a tropy si užijete zase za třičtvrtě roku.

Proč milujete podzim, jenž je pln hudby, při níž by vaše nenucené chování vázlo...Vítězslav Nezval (Zdroj: pixmac.cz)

Proč milujete podzim, jenž je pln hudby, při níž by vaše nenucené chování vázlo…Vítězslav Nezval (Zdroj: pixmac.cz)

Září ve znamení abstinence

Září bylo měsícem bez alkoholu. Věděli jste to? Mně přišla pozvánka na Facebooku. Mottem bylo: Vždy se najde důvod, proč se napít. Pojďme tedy najít důvod, proč se NENAPÍT! Akce nebyla příliš propagována, protože u nás v redakci o ní nikdo z dotazovaných nevěděl, ale rok od roku se jí účastní více lidí. Za celým nápadem stojí Josef Jelínek, kterého můžete znát z ostravského Divadla Petra Bezruče.

„První akci tohoto druhu jsme si dali soukromě s mým spolužákem z DAMU, Petrem Vydareným, kdy jsme po propitém létě roku 2009 došli k závěru, že by bylo fajn si dát měsíční očistu. A tak jsme si ji dali a řekli jsme si, že bychom mohli tuto akci držet každý rok,“ vysvětluje Josef Jelínek. Akce se začala pomalu rozrůstat přes okruh známých, až se minulý rok dostala i na Facebook jako veřejná událost. „Vloni se nás aktivně zúčastnilo asi jen 20, ale letos jsme hranici „účastnících se“ zvýšili na 68. Nevím, zda všichni poctivě drží abstinenční měsíc, ale je sympatické, že mnoho lidí šířilo tuto akci dál a dál, takže letos byli na seznamu i někteří lidé, které vůbec neznáme,“ doplňuje Josef Jelínek.

Prohibici v září jsme už zažili, tak proč si ji nepřipomínat častěji? (Zdroj: pixmac.cz)

Prohibici v září jsme už zažili, tak proč si ji nepřipomínat každý rok? (Zdroj: pixmac.cz)

Měli byste problém vydržet měsíc bez alkoholu nebo by se to vašeho životního stylu nijak nedotklo? Josef Jelínek s odpíráním problém nemá: „Ale jde o to, odpírat si ho za každou cenu. Žádné pivo k obědu, ani panáka na stres. Prostě nic.“

Tentokrát jsme pro vás napsaly shrnutí ve dvou. Zatímco mně stačil Facebook a celkem obyčejné záležitosti, redaktorka Jana Brouková sledovala zahraniční situaci. A co ji zaujalo?

Moskvané potvrdili ve funkci starosty Sergeje Sobjanina

Po deseti letech proběhly volby, ve kterých zvítězil dosavadní starosta Moskvy. Přesto je tento výsledek svým způsobem vítězstvím opozice, která podle oficiálních zpráv získala 27 %. Alexej Navalnyj, opoziční kandidát, ovšem výsledky voleb napadl. Podle něho jsou zmanipulované ve prospěch Sobjanina tak, aby ten vyhrál už v prvním kole. Volby doprovázela také velmi nízká volební účast, která právě opozici pomohla. Vítězství Sobjanina se předpokládalo, vysoké procento hlasů pro opozici bylo ale překvapením. Teď vyvstává otázka, jak toto ovlivní budoucí prezidentské volby. K situaci se v Hydeparku 9. září vyjádřil ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl. Podle něho se Navalnyj nedá považovat za reprezentanta ruské opozice, jediným spojujícím bodem je protiputinovský postoj.

Keňská metropole se stala cílem teroristického útoku

Somálská islamistická skupina zaútočila 21. září na obchodní centrum v Nairobi. Po obklíčení umožnili teroristé odchod muslimům. První zprávy udávaly téměř 40 mrtvých a přes sto zraněných, postupně se čísla vyšplhala výše. Teroristé drželi rukojmí 4 dny, pak zvítězila keňská armáda. Mezi oběťmi jsou i děti, v době útoku se totiž konal v nákupním centru dětský den. O luxusním obchodním centru se mluvilo již dříve v souvislosti s možností teroristických útoků, zavedená opatření ale nestačila. Tento teroristický čin nebyl v Keni prvním od doby, kdy Keňa vyslala posily somálské vládě do boje proti islamistické skupině Šabáb. Tento útok byl tak odvetou za keňské vojenské jednotky, které bojují v Somálsku.

Ne CDU, ale Angela Merkel vyhrála volby v Německu

Zdroj: Ralf Roletschek, wikipedia.org

Angela Merkel. Zdroj: Ralf Roletschek, wikipedia.org

Unie CDU/CSU, v jejímž čele současná německá kancléřka stojí, vyhrála opět volby v Německu. Jenže ne absolutní většinou, jak se očekávalo, a navíc ztratila tradičního partnera, liberální stranu FDP. Ta se totiž propadla pod pětiprocentní hranici a nedostala se tak do Bundestagu. Angela Merkel tak bude muset hledat nového koaličního partnera mezi ostatními stranami. Plány socialistů (SPD) na ukončení „éry merkelismu“ selhaly, skončila ale tradiční konzervativní koalice CDU/CSU s FDP.

Otázkou, která se přímo nabízí, je to, jaká by byla CDU bez Angely Merkel. Měla by strana vůbec šanci na úspěch, kdyby v jejím čele nestála oblíbená kancléřka? Podle řady názorů nevyhrála letošní volby strana, ale její představitelka. Angela Merkel je velmi výraznou osobností a řada voličů volí CDU jen kvůli ní. Každopádně pokud se Angela Merkel stane potřetí německou kancléřkou, zařadí se vedle Konrada Adenauera a Helmuta Kohla. Žádný další německý kancléř neobhájil svůj post na potřetí.

Zdroj perexové fotografie: picmax.cz

Zdroj videa: youtube.com

Alice Jendelová

Alice Jendelová

Jsem holka plná protikladů. Ačkoliv už věkem přes 20, stejně milovnice pohádek, Hello Kitty a hlavně Harryho Pottera. Ačkoliv už ne studentka, stejně sběratelka lepíků, notýsků, zvýrazňovačů a všelijakých dalších roztomilostí a nutností z papírnictví. Ačkoliv milovnice domova a svého klidu, stejně cestovatelka celým srdcem s mnoha cestovatelskými sny. A ačkoliv kuchtička, co mnohokrát něco připálí a zaneřádí celou kuchyň, stejně redaktorka sekce Na talíři. ♥

Zanechte komentář