Novinky v kinech: Filmově úspěšný začátek října

Film / 4.10.2013

První říjnový týden by se dal označit jako více než různorodý. V kinech najdete animák, sci-fi, hudbu i životopisné vyprávění.

Zataženo, občas trakaře 2

Tohle je Bertík, seznamte se. Zdroj: csfd.cz

Tohle je Bertík, seznamte se. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 3. 10. 2013

Animovaná komedie

USA, 2013

Režie: Cody Cameron, Kris Pearn

Hrají: Anna Faris, Neil Patrick Harris, Terry Crews, Andy Samberg, James Caan, Bill Hader, Benjamin Bratt, Will Forte, Kristen Schaal

Máte rádi jídlo? Máte rádi animáky? Pokud znějí obě odpovědi ano, není o čem přemýšlet a vyrazte do kina – i když budete v sále pravděpodobně nejstarší. Ale nenechte se tím odradit, protože Zataženo, občas trakaře 2 (Cloudy with a Chance of Meatballs 2) za tohle stojí. Trošku si zrekapitulujme, oč vlastně jde.

V prvním díle se seznamujeme s Flintem, který netouží po ničem jiném, než být slavným vědcem. A taky na tom usilovně pracuje, je věčně zavřený ve své tajné laboratoři a bádá. Bohužel, většina jeho vynálezů končí poměrně katastrofálně. Ale pak se mu skutečně něco podaří. Vynalezne přístroj s atraktivním jménem FLDSMDFR, který dokáže přeměnit vodu na libovolný pokrm. Nešťastnou náhodou sice FLDSMDFR (řekněte si to třikrát po sobě) vystřelí do oblak, ale to nevadí. Z nebe totiž začnou padat lahůdky, jedna za druhou. Zdálo by se, že je vše ideální, ale mašinka není tak úplně dotažená a začne se přetěžovat, což vede k tomu, že porce jídla jsou čím dál tím větší… a větší… až dojde ke katastrofě.

Druhý díl začíná tam, kde první skončil. Flintovi a jeho přátelům se podařilo zachránit obyvatele ostrova před špagetovým tornádem a dalšími pochutinovými hrůzami. Vše se zdá být v pořádku, jen ostrov je zaneřáděn hromadou obrovského jídla. Všichni obyvatelé jsou tedy evakuováni skupinou vědců vedených Flintovým dětským idolem, který mu dokonce nabídne práci. Vypadá to, že se všem splní jejich sny, ale není tomu tak – ani po půl roce se totiž Flintovi nepodaří zařadit se do nejelitnějšího týmu vědců. Dostává však jinou šanci – je vyslán na svůj domovský ostrov a pověřen zničením stále fungujícího FLDSMDFR, který teď vyrábí z jídla živoucí organismy.

Co je na filmu nejlákavější? Rozhodně hlášky a kopy roztomile animovaného ovoce a zeleniny a dalších, od jahody Bertíka, který se strachy podžemovává, až po strašidelné tacodýly a burgantule. Ano, je to trochu infantilní, ale budete se dobře bavit.

Rivalové

Chris Hemsworth vs. Daniel Brühl. Zdroj: csfd.cz

Chris Hemsworth vs. Daniel Brühl. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 3. 10. 2013

Životopisný / sportovní

USA / Německo / Velká Británie, 2013

Režie: Ron Howard

Hrají: Daniel Brühl, Chris Hemsworth, Alexandra Maria Lara, Olivia Wilde, Natalie Dormer, Christian McKay, Pierfrancesco Favino, Jamie Sives, Lee Asquith-Coe, Egija Zviedre, Julian Seager, Joséphine de La Baume

Rivalové (Rush) jsou sice snímkem spíše pro pány, ale i dámy, které mají zalíbení v rychlých autech Formule 1 a napětí sportovních událostí, si ho jistě užijí. Jméno Nicki Lauda asi slyšel už každý. V životopisném snímku tohoto úspěšného, precizního závodníka ztvárnil Daniel Brühl, kterého může český divák znát například z filmů Hanebný pancharti nebo Co kdybychom žili společně? Laudovým konkurentem, přítelem i nemesis je James Hunt (Chris Hemsworth – Thor, Sněhurka a lovec), jeho pravý opak. I on je samozřejmě excelentním závodníkem, kromě toho má ale na rozdíl od za každých okolností slušného a disciplinovaného Laudy také nezkrotné charisma, vášeň pro ženy a horkou hlavu.

Film z prostředí automobilových závodů je založen na skutečnosti a vypráví odvěký příběh rivality, která vytváří ten zvláštní druh přátelství, jenž jinak nevzniká. Vysoká očekávání jsou na místě, režisér Ron Howard není žádný nováček a do jeho filmografie patří takové kousky, jako Čistá duše nebo Apollo 13. A kromě motorů nám bude v uších burácet hudba nikoho menšího, než je klasik Hans Zimmer. Kromě toho je možno spolehnout se na faktickou správnost, neboť psaní scénáře se zhostil Peter Morgan, který je dlouholetým Laudovým přítelem a sám Lauda aktivně komunikoval jak s režisérem, tak s Danielem Brühlem.

Sportovní fanoušci by si tak snímek neměli nechat ujít, protože kromě napětí, akce a dramatických momentů, které jsou se závody neodlučitelně spjaty, přináší také množství dobrých dialogů a kvalitně vybudované vztahy mezi hlavními hrdiny. Nejedná se tedy o nijakou sekvenci náhodných obrazů, jak je u sportovních snímků běžné, ale o pohromadě držící, rychle ubíhající film o životě jedné z největších hvězd automobilových závodů.

Gravitace

600 kilometrů nad planetou Země zvuky nemá co nést. Zdroj: csfd.cz

600 kilometrů nad planetou Země zvuky nemá co nést. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 3. 10. 2013

Sci-fi

USA / Velká Británie, 2013

Režie: Alfonso Cuarón

Hrají: Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris

Pamatujete si třetí díl Harryho Pottera, toho, kde se objevuje vězeň z Azkabanu a který má tak nádherně mrazivě hustou atmosféru, že by se dala krájet? Na snovou vyprávěnku Malá princezna? Nebo na silné, dusivé postapo Potomci lidí? Všechny tři snímky spojuje Alfonso Cuarón a kdo je viděl, ten může říci, že Gravitace (Gravity) nemůže dopadnout špatně. A minimalistický snímek s pouhými třemi herci zatím naplňuje očekávání a válcuje jedno kino za druhým.

Seznamte se s Ryan Stoneovou (Sandra Bullock – Slečna Drsňák, Zrození šampióna), skvělou doktorkou a inženýrkou, které se konečně splnil sen a poprvé v životě se podívá do vesmíru. A také s Mattem Kowalskym (George Clooney – Lítám v tom, Děti moje), zkušeným stárnoucím astronautem, který je na své poslední misi. Všechno má samozřejmě proběhnout velmi poklidně a rutinně a také se tak děje… dokud nedojde k nehodě. Raketoplán skončí jako puzzlíky, což sledujeme v naprostém vesmírném tichu, které přerušuje jen Ryanino hysterické přerývané dýchání. A v dalším okamžiku se ztrácí i hlas kontrolora mise (Ed Harris) a Matt s Ryan zůstávají ve vesmíru sami.

Gravitace by se dala nazvat tak trochu jinou vesmírnou odyseou, kde hraje hlavní roli ticho, nedostatek kyslíku, ticho, panika a ještě jednou ticho. Dlouhé záběry jen umocňují pocit neklidu a navozují atmosféru prázdného nekonečného vesmíru, který usilovně dotírá na všechny smysly. Protože jak zůstat v klidu, když vaší největší nadějí je cesta do otevřeného prostoru?

Metallica: Through the Never

Twisting, turning, through the never. Zdroj: csfd.cz

Twisting, turning, through the never. Zdroj: csfd.cz


Premiéra v ČR: 3. 10. 2013

Hudební / akční

USA, 2013

Režie: Nimród Antal

Hrají: Lars Ulrich, James Hetfield, Kirk Hammett, Robert Trujillo, Dane DeHaan, Mackenzie Gray

Absolutní must-see pro všechny ty, kteří mají rádi Metallicu a nevšední filmové projekty. Through the Never je totiž nečekanou kombinací dobré hudby a chytlavého příběhu. Jeho hlavním hrdinou je mladík Trip (Dane DeHaan – Lincoln, Kronika). Ten se dostává na koncert světoznámé Metallicy, ale příliš si ho neužívá – musí totiž splnit jeden velmi riskantní úkol.

To by nebylo nic světoborného ani nosného. Podstata snímku tkví v tom, že se celý příběh odehrává právě během vystoupení, které bylo snímáno 24 kamerami a je označováno za jeden z nejlepších koncertů skupiny. A je tedy jasné, že se na plátně dočkáme mnoha záběrů na pódium, členy kapely a velkolepé pyrotechnické i další kousky, které celé show Metallicy daly její tvář.

Důležité je nečekat víc než záběr z velkolepého koncertu. Filmový příběh je spíše pozadím a ozvláštněním, nemá nijak hlubokou pointu ani velký dopad. Hlavním bodem programu tak zůstává Metallica, která ale rozhodně válí. Pokud si tedy chcete dopřát něco trochu jiného, něco hodně hudebního, velkou show, vyrazte. Na velkém plátně bude tento snímek vypadat nejlépe.

Nevybrali jste si? Není proč zoufat, v kinech jsou i další premiérové novinky:

Skoro úplně vymyšlený film – informace o amatérském snímku najdete v našem článku

Tohle není Kalifornie – dokumentární film o skateboardingu v socialistickém NDR

Operace podzim – portugalská rekonstrukce politického spiknutí

Zázrak – česko-slovenské drama o pobytu patnáctileté dívky v nápravném zařízení

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: koláž – oficiální plakáty filmů, sxc.hu

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář