I na barvě vaší kuchyně záleží

Design / 11.10.2013

Schází vám nápady v kuchyni a vaření vás nebaví? Možná za to může špatně zvolená barva kuchyňské linky!

Trendy v kuchyňských interiérech se mění velkou rychlostí a my si můžeme vybírat z několika řad zajímavých nápadů a sestav. V kurzu jsou kontrasty jak v barvách, tak i v materiálech, používají se nejčastěji kombinace světlé vs. tmavé, lesklé vs. matné nebo hladké vs. hrubé. My se ale dnes budeme soustředit obzvláště na barvu interiéru, ať už se jedná o kuchyňskou linku, spotřebiče, obklady, nebo barvy zdí.

Barva lásky a touhy

Pokud jste si prošli několika obchody specializujícími se na kuchyně, určitě jste zaznamenali, že se nejčastěji používá červená  v kombinaci například s černou, bílou nebo šedou barvou. Tato psychologie je vážně trefná. Jak je známo, červená barva jakýmsi způsobem vyvolává pocity hladu nebo chuti k jídlu. Můžeme se o tom přesvědčit, vzpomeneme-li si na fastfoody, jejich loga a vybavení restaurace. Téměř vše je v barvách červené a my se můžeme jenom dohadovat, jestli to skutečně funguje. Mimo jiné je to také barva lásky a ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Červená se dá krásně kombinovat s bílou i černou barvou, a to hned v několika variantách. Pokud zvolíte lesklou červenou kuchyňskou linku, pořiďte si černé, popřípadě chromované spotřebiče či kuchyňskou desku. Na zdi zvolte nenápadnou barvu, doporučujeme bílou či světle šedou. Dekorace volte v dřevěném stylu nebo v čistě bílé barvě.

Červená kuchyň už pohledem láká k vaření

Červená kuchyň už pohledem láká k vaření. Zdroj: G-kuchyne.cz

Nebesky modrá pro klid duše

[two_third]

Psychologie barev

  • Červená znázorňuje náruživost, sílu a touhu po životě. Každé vaše jídlo tak bude originální.
  • Modrá vyzařuje hrdost a důstojnost. S takovým postojem budete i vařit.
  • Zelená na pohled uklidňuje a vytvoří ve vaší kuchyni příjemnou, harmonií nasáklou atmosféru.
  • Fialová je barvou luxusu a estetického cítění. Přinutí vás udělat ze všedního oběda umělecké dílo.

[/two_third]

Patříte-li mezi skupinu lidí, kterým červená přijde až moc agresivní, nevěšte hlavu. Na výběr máte širokou škálu barev, stačí se toho nebát a začít experimentovat, je to taková zábava! Další z možností je modrá barva, která vám může připomínat dřevěný skandinávský styl bydlení. Kuchyň bude působit vzdušným a čistým dojmem. Pozor byste si měli dávat na odstín, který zvolíte. Příliš světle modrá by mohla působit chladně nebo dokonce i dětinsky a pastelově modrá barva by z vaší kuchyně mohla snadno vytvořit retro koutek. Trendy velí lesklé kuchyňské linky a žádné zbytečné ozdoby kolem. Tmavší modrou tedy rozhodně nic nepokazíte. Většinou bývá prokládána pouze bílou barvou, ale můžete použít na obklad zdi například černou mozaiku a krásně tím zacelíte prostor působící prázdným dojmem. Pozor na kombinaci s dřevem, ne vždy se to může vyplatit.

Vzdušnost a čistota na denním pořádku.

Vzdušnost a čistota na denním pořádku. Zdroj: g-kuchyne.cz

Přírodní svěžest

Kde jinde by měla vyzařovat čistota a čerstvost jídla, než právě v kuchyni? Načerpejte sílu a pomozte své vnitřní regeneraci se zelenou barvou. V této kuchyni se budete cítit jako znovuzrození a budete sebejistí. Kuchyně se většinou provádí v hráškově zeleném odstínu, který dokonale sladíte s tmavším dřevem, nejlépe v masivu. Toužíte-li po modernější variantě, zkombinujte zelenou kuchyňskou linku s univerzální černou nebo žlutou barvou. Zkuste ji použít například na dvířka od skříně. Zdi nechte čistě bílé. Špatně neuděláte ani v případě, že jednu stěnu nabarvíte šedě. Nehodláte-li experimentovat, využijte alespoň zelenou mozaiku na obklad kuchyňské linky, uvidíte, že se vám bude v kuchyni lépe dýchat.

Čerpejte inspiraci pomocí síly země.

Čerpejte inspiraci s pomocí síly země. Zdroj: g-kuchyne.cz

Pro recepty se špetkou magie

Na mystickou fialovou v kuchyni nesmíme zapomínat. Tato barva vzniká kontrastem klidné modré a divoké červené. Není potom divu, že působí velmi energicky a může nás mnohdy dovést až do meditativní fáze. V kuchyni vám může být nápomocná pro získání inspirace, což ocení kuchaři, kteří vaří ve spěchu a schází jim nápady. Je jedině na vás, do které varianty se pustíte. Můžete kuchyň stylizovat do tmavých barev, tedy sladěním s černou, stříbrnou nebo dokonce i tmavě hnědou. V tomto případě bude jednodušší pořídit si kuchyňskou linku v lesklé černé barvě a vymalovat například jednu ze stěn vaší kuchyně tmavou nebo světlou fialovou barvou, popřípadě můžete dokoupit fialové dekorace nebo i spotřebiče. Pro jemnější povahy se nabízí kombinace s bílou barvou, často i se světle zelenou. Vytvoří vám v kuchyni nádherný kontrast, který nebudete schopni popsat slovy.

Jemný dotek fialové vám učaruje.

Jemný dotek fialové vám učaruje. Zdroj: g-kuchyne.cz

A jaká barva inspiruje v kuchyni vás? Podělte se s námi o vaše nápady!

Zdroj perexové fotografie: g-kuchyne.cz

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentář