LucLac – móda trochu jinak!

Krása a móda / 11.10.2013

Zahrajte všemi barvami se Slovenkou Luciou a jejím hravým světem módy!

Nejde s hlavním fashion proudem, ale přesto si podmanila nejednoho milovníka módy. LucLac, jak si Lucia Laciaková říká, se ve svém útlém věku rozhodla podnikat v oblasti oděvůdoplňků a jde jí to přímo na výbornou!

Uvolila se zodpovědět několik našich otázek, takže i vy si teď můžete rozšířit obzory v módě poněkud alternativního rázu.


Značka LucLac vznikla roku 2010 jako „vedlejší produkt“ mateřské dovolené mladé začínající učitelky Lucii. Ta si nejprve po večerech hrála s barvami a textilem a když pak o její výrobky začal být stále větší zájem, pustila se do podnikání na plný úvazek.

zdroj: Lucia Laciaková

Značka LucLuc vznikla jako vedlejší produkt mateřské dovolené. Zdroj: Lucia Laciaková

Co nám Lucia na sebeLucLac prozradila?

Vaše tvorba je velmi hravá a ačkoli valné většině vykouzlí úsměv na tváři, seznam praktikujících nositelů se může s ohledem na celkový vkus, životní styl, případně zaměstnání vyžadující určitý dress code poměrně zúžit. Vidíte/vídáte mezi svými zákazníky nějakou konkrétní cílovou skupinu?

Nemyslím si, že naše značka je nějak úzce zacílená. Někdy s údivem sleduji, hlavně u lidí z mého okolí, které znám (resp. jsem si to myslela), jak si bez váhání koupí a nosí naše bláznivé věci. Do práce, na kávu, na dovolené, na svatby – kamkoli. Myslím, že už máme tak širokou nabídku, že si tam každý najde ten „správný“ kousek podle svého gusta a povahy. Nakonec, v každé ženě dříme odvážné „já“, které se chce sem tam ukázat a upoutat pozornost.

Vzděláváte se nějak v módě a současných trendech, nebo jen rozvíjíte svou fantazii a um na vlastní dráze, pramálo ovlivněné současným pohledem na módu?

Nevzdělávám se vůbec. Jednak proto, že tvořím podle toho, jak se mi to právě líbí, a jednak proto, že každé cílené inspirování se nemůže vést k ničemu originálnímu, co tu ještě nebylo. Čím nezkušenější mysl, tím otevřenější a přístupná všemu možnému. Snažím se rozšířit si obzory spíš v technikách šití. Tam je nutné vědět co a jak, když se chci posouvat  dál a zlepšovat kvalitu provedení.

Své návrhy přenášíte přímo na látku nebo pracujete i s grafickými programy a tiskem?

Ručně malované věci dělám přímo, ale v nabídce máme i trička a věci s potiskem. Motivy na potisky si navrhuji sama, buď je kreslím přímo v grafickém programu nebo dodatečně zpracovávám motivy ručně. Kombinuji, skládám a graficky upravuji do „potiskové“ podoby.

Vaše firmička funguje již od roku 2010, toužila jste již předtím takto podnikat, nebo jste se ve věci angažovala až s narůstajícím zájmem o vaše produkty?

Podnikat jsem toužila vždy. Nevěděla jsem však přesně v čem. Je to velmi svobodné povolání, ve kterém je třeba jen disciplína. Krásné na tom je, že si ji určuji sama. Pracovní čas mám šitý přímo na míru. Je velmi flexibilní a přímo závislý na mně a mých blízkých. Pravidla si určuji sama. Žádné od-do jen proto, že to tak někdo chce. Přes víkendy se snažím nepracovat vůbec, ale někdy to nevyjde.

zdroj fotografie: Lucia Laciaková

LucLac vytváří i mnoho romantických motivů.
Zdroj: Lucia Laciaková

Pracujete i na střizích a navrhujete celkový vzhled produktů nebo je vaší parketou pouze výtvarné dokončení?

Nové věci navrhuji sama – nejdřív skica, potom konzultuji s kolegyní, jak to vše technicky zrealizovat. Neděláme komplikované věci – používáme povětšinou elastické látky a úplety, tam je to jednodušší. Hlavně co se internetového prodeje týká. U pevných látek je těžké trefit přesné míry člověka, kterého znáte jen virtuálně. Často dělám věci in medias res – bez přípravy střihu. Naposledy to byla sukně, jejíž první model jsem zbouchla takříkajíc „na koleni“ a kolegyně mne potom málem „přetrhla“, když bylo potřeba ušít další a my neměly střih. Dodělávaly jsme ho dodatečně zpaměti.

Je možné si jako zákazník objednat konkrétní motiv nebo lze vybírat pouze z již vyhotovených kolekcí?

S nápady zákazníků pracuji velmi ráda, takže nejsou omezení jen aktuální nabídkou. Právě naopak. Často komunikujeme se zájemci, kteří mají nějaký požadavek, a já ho potom vyhotovím svým stylem. Kombinace, něčí nápad – moje provedení, vede častokrát k velmi zajímavým výsledkům (někdy i vtipným). Naposledy jsem měla úsměvný požadavek namalovat na tričko „chlapíka, který miluje metal a kulturistiku“. Byla to velmi veselá spolupráce. Jsem otevřená opravdu jakýmkoli nápadům. Pokud mě zadání zákazníka osloví, jdu do toho.

Máte nějaké vzory v oblasti módy (ať již co se týče módních návrhářů nebo veřejně známých osobností a jejich stylu)?

Ne, nemám. Já si dokonce myslím, že ani nemám vkus. Mé chutě pro módu závisí na náladě, počasí a všem možném. Móda je hra. Neměla by se brát příliš vážně. Já si ani nemyslím, že šaty dělají člověka. Šaty jen odráží jeho momentální rozpoložení, názor a postoj. Některé kombinace, ve kterých člověk vyjde na ulici, jsou jen výsledkem časového deficitu, jako je to u mě často, ve shonu dostat malého do školky v rekordním čase, když jsme „přeslechli budík“. Mít něco jako styl se mi zdá omezující. Miluji svobodu a ta by měla být všude. Tedy i v oblékání.

zdroj fotografie: Lucia Laciaková

„Mít něco jako styl se mi zdá omezující.“ Zdroj fotografie: Lucia Laciaková

K vašim specifickým zábavným kouskům se jistě mnozí zákazníci rádi vracejí. Máte nějaké takové, kteří s vámi prošli a prochází celým zrodem firmy a stále žádají nové a nové výrobky?

Ano, takových je už dost a téměř s každým z nich mám už něco jako profesionálně-přátelský vztah. Často je to přátelství jen ve virtuální počítačové dimenzi, se zákazníky z různých koutů Slovenska a Čech, a nikdy jsme se osobně nestřetli (nicméně blízkosti a porozumění to nijak nebrání). Velmi si jich vážím a vždy se těším, když se k nám vracejí. Právě jim děláme nejčastěji věci „na míru“, za „přátelštější“ ceny a přijatelnější doby dodání než běžně.

Lucia nám, svému „publiku“, zkrátka umí dát najevo, že ani móda někdy nemusí být věda s rafinovanými a promyšlenými detaily, ale čistě osobité umění.

Také jste zatoužili po (ne)jednom bláznivě barevném a milém kousku z dílny LucLac?

Zdroj perexové fotografie: Lucia Laciaková

Zuzana Marková

Zuzana Marková

Studentka se stálou snahou zjistit, kam patří. Zajímá ji móda, filmy i divadlo.

Zanechte komentář