Na co se můžeme těšit o Vánocích aneb to nejlepší z pohádek

Film / 17.12.2012

Všichni je známe. Všichni je máme rádi. A všichni je sledujeme rok co rok už dlouhá léta. O čem je řeč? No přece o pohádkách.

Jen co hodiny každoročně odbijí půlnoc, nastává všemi milovaný 24. prosinec. Někdo tento den miluje kvůli kaprovi s bramborovým salátem, jiný zase kvůli dárkům. Ale všichni se určitě shodneme, že většina z nás – především malé děti, se těší na pohádky, o kterých dnes bude řeč. Sestavila jsem pro Vás TOP 10 nejlepších pohádek, které vysílají různé televizní stanice po dobu vánočních svátků.

1.    Tři oříšky pro Popelku

Země původu: Východní Německo/Československo

Rok: 1973

Režie: Václav Vorlíček

Hrají: Libuše Šafránková, Pavel Trávníček, Carola Braunbock, Rolf Hoppe, Karin Lesch, Vítězslav Jandák, Dana Hlaváčová, Vítězslav Jandák, Vladimír Menšík a další.

Pohádka Tři oříšky pro Popelku je naší chloubou,tradicí. Kdekdo by ji možná i přiřadil k seznamu vánočních obyčejů.

Po smrti svého otce je Popelka (Libuše Šafránková) odkázána na péči jeho druhé ženy a její rozmazlené dcerunky. Obě nemají Popelku zrovna v lásce a snaží se jí znepříjemnit život tím, že ji úkolují všemi možnými i nemožnými domácími pracemi. Vše se změní s příchodem tří kouzelných oříšků, které zavedou Popelku k samotnému princi, její životní lásce.

2.    Šíleně smutná princezna

Země původu: Československo

 

Rok: 1968

Režie: Bořivoj Zeman

Hrají: Helena Vondráčková, Václav Neckář, Bohuš Záhorský, Josef Kemr, Darek Vostřel, Stella Zázvorková, Jaroslav Marvan a další.

 V průběhu celé této pohádky máme možnost jednou jedinkrát zaslechnout jména prince a princezny. Pro jejich jména nemusíme chodit daleko – jmenují se VáclavHelena podle svých představitelů.

Existují dvě sousední země a v každé z nich žije jedno královské dítě – princprincezna, jejichž osud je už dávno zpečetěn. Králové z obou zemí mají v plánu sezdat svoje jediné ratolesti bez ohledu na to, co chtějí ony samy. Může tohle dopadnout jinak, než že se děti svým rodičům víceméně vzepřou a budou si chtít svého partnera vybrat sami bez pomoci druhých?

3.    Princezna ze mlejna

Země původu: Česko

Rok: 1994

Režie: Zdeněk Troška

Hrají: Yvetta Blanarovičová, Andrea Černá, Radek Valenta, Alois Švehlík, Ladislav Županič, Miroslav Zounar, Lucie Bílá, Oto Ševčík a další.

Pohádka s názvem Princezna ze mlejna byla vysílána dokonce i v HongkonguSingapuru.

Pohledný Jindřich je tak trochu snílek. Žije totiž v domnění, že při jeho toulkách po světě narazí na zakletou princeznu. A na důkaz, že se nemýlí, se vydává do světa, kde cestou narazí na mlýn, ve kterém žije mlynář, jeho dcera Eliška a Čert s Vodníkem. Když se Jindřich dozvídá, že v rybníce pobývá zakletá princezna, rozhodne se ve mlýně zůstat jako pomocník a odolává i úsilí Čerta a Vodníka, kteří se jej snaží z mlýna vystrnadit.

Na scéně se coby nový ženich ocitá starý knížepán a Eliška dostává ultimátum: Do úplňku si musí vybrat ženicha nebo se ožení s tím, kdo o její ruku požádá jako první…

4.    S čerty nejsou žerty

Země původu: Československo

Rok: 1984

Režie: Hynek Bočan

Hrají: Ondřej Vetchý, Josef Kemr, Viktor Preiss, Vladimír Dlouhý, Jaroslava Kretschmerová, Petr Nárožný, Václav Vydra nejml., Václav Upír Krejčí a další.

Někteří by si mohli myslet, že peklo, které jsme vídali ve filmu, je součástí ateliérů, ale opak je pravdou. Veškeré scény, ve kterých hrálo hlavní roli peklo, se natáčely nedaleko České Lípy v uměle vyhloubených pískovcových jeskyních. Dnes se na onom místě nachází jistý motorkářský klub.

Petr díky své maceše přišel o veškerý majetek, který doposud měl, a snad aby si urovnal rozvířené myšlenky, vyráží na vyjížďku, při které zachrání knížecí dcerušky a hned se mu zalíbí Angelína. Té je ale někdo takový jako je Petr zcela lhostejný, což se nedá říct o její sestře Adélce. Jeho macecha spolu se svými kumpány nechá Petra poslat do vězení a posléze i na vojnu, odkud utíká a při potulkách světem potkává samotného Čerta

Vánoční pohádky

Nejlepší vánoční pohádky. Zdroj: www.pohadkar.cz, www.yezumanka.estranky.cz, kultura.idnes.cz

5.    Princ a Večernice

Země původu: Československo¨

Rok: 1978

Režie: Václav Vorlíček

Hrají: Libuše Šafránková,  Vladimír Menšík, Radoslav Brzobohatý, Zlata Adamovská, Ivana Andrlová, Oldřich Táborský, Karel Augusta a další.

 Herec Juraj Ďurdiak byl obsazen do role Velena už jen proto, že tvůrci chtěli neokoukanou tvář.

Princ Velen dostane na jednu jedinou noc na starost království a hned se mu to vymkne z rukou. Provdal totiž své sestry a zároveň se zamiloval do Večernice, sestry svých nových švagrů. Po návratu krále dostane princ pěkně vyhubováno a uražen odchází do světa najít své sestry a jejich manželky. Kromě klasických překážek, jako jsou například lapkové, se mu do cesty staví i zrádný Mrakomor, který si Večernici až moc nárokuje.

6.    Princezna se zlatou hvězdou

Země původu: Československo

Rok: 1959

Režie: Martin Frič

Hrají: Marie Kyselková, František Smolík, Josef Zíma, Eduard Kohout, Stanislav Neumann, Josef Vinklář, Theodor Pištěk a další.

 Pro představitelku princezny Lady Marii Kyselkovou byla tohle právě poslední filmová role.

Jednoho hezkého dne vtrhne na hrad proradný král Kazisvět a nejde mu o nic jiného, než o ruku zdejší princezny Lady. Princezna je ovšem chytřejší než kdejaký král a tak utíká z království chráněná myším kožíškem, který ji nemá za žádných okolností prozradit. V království prince Radovana nachází Lada útočiště mezi ostatními kuchtíky, kde umývá nádobí. Její smyšlená identita se zdá být ohroženou, když navštíví zámecký ples a mimo jiné se do ní zamiluje zdejší princ, aniž by tušil, kdo je Lada ve skutečnosti zač…

 7.    Mrazík

Země původu: Sovětský svaz

Rok: 1964

Režie: Alexander Rou

Hrají: Alexandr Chvylja, Natalia Sedych, Inna Čurikova, Georgij Milljar, Michail Janšin, Taťjana Peľtcer a další

Mrazík je další tradiční pohádkou vysílanou v Česku. Dabing této pohádky se považuje za nejlepší v historii naší země.

Nastěnčin otec se oženil za převelice zlou ženu, se kterou ho nepotkalo téměř žádné štěstí. Spolu se sňatkem přibyl do již zaběhnuté rodiny ještě jeden člen – Marfuša, která nepobrala příliš krásy, což byl hlavní důvod, proč macecha vyhnala krásnou Nastěnku z domu a doufala, že se jí stane něco příšerného. V lese ale pobývá Mrazík, který se stará o zasněžené lesy a tak není divu, že pomohl i promrzlé Nastěnce.

Na druhé straně, na úplně jiném místě, vyrazil do světa udatný Ivan, který měl ale jednu chybu: urazil dědečka Hříbečka, který jej proměnil v medvěda a aby Ivan získal zpět lidskou tvář, musí vykonat co nejvíce dobrých skutků.

Pohádky

 8.    Grinch

Země původu: USA/Německo

Rok: 2000

Režie: Ron Howard

Hrají: Jim Carrey, Anthony Hopkins, Taylor Momsen, Christine Baranski, Bryce Dallas Howard, Jeffrey Tambor, Bill Irwin, Molly Shannon a další..

Grinch neodlučitelně patří k americkým Vánocům. Předlohou mu byla útlá kniha od Theodora S. Geisela, který knihu i ilustroval.

Celých osm let byl Grinch pod ochrannými křídly dobromyslných sester Kláry a Růži. Dokud mu nenarostly zelené chluby a vousy a nebyl všem pro smích. Poté na všechny zanevřel, rozhodl se neslavit Vánoce a odstěhoval se do jeskyně vysoko nad městem, kde pobýval do doby, než se u něj objevila Cindy Lou, která se jako jediná odvážná rozhodla pozvat Grinche dolů do města, aby s nimi sdílel vánoční veselí a hlavně po něm chce, aby se usmířil s ostatními. Původní plán se jim vymkne trochu z rukou…

 9.    Anděl páně

Země původu: Česko

Rok: 2005

Režie: Jiří Strach

Hrají: Ivan Trojan, Zuzana Kajnarová, David Švehlík, Oldřich Navrátil, Jiří Bartoška, Josef Kemr, Veronika Žilková, Klára Issová a další..

 Tento film je velmi oblíbenou moderní pohádkou a převážně jej vysílá Česká televize na Štědrý den…

I v nebi se slaví Vánoce, respektive narození Ježíška a tak nikoho z nás nepřekvapí, že přípravy na tuto slavnou událost jsou v plném proudu. Někdo peče cukroví, jiný dort, jiní zase nacvičují vánoční koledy. Jen Petronel si zde připadá jako páté kolo u vozu. Má obě ruce levé a na co sáhne, to pokazí. Jako jediný s ním má trpělivost samotný Bůh, dokud i toho neurazí a je seslán na zem, aby prozřel..

10. Obušku, z pytle ven!

Země původu: Československo

Rok: 1955

Režie: Jaromír Pleskot

Hrají: Ladislav Pešek, František Smolík, Josef Beyvl, Irena Pejšková, Josef Příhoda, Renata Borová, Petra Pleskotová a další..

Pohádka Obušku, z pytle ven! patří k těm klasikám, které pocházejí z pera Karla Jaromíra Erbena.

Hlavním hrdinou je zde chudý muzikant, se srdcem na tom správném místě. Je ochotný se s každým rozdělit, i kdyby on měl hladovět. Za své dobromyslné činy je odměněn kouzelným ubrouskem, který prostírá různá lahodná jídla, oslem, který sype peníze a obuškem. Než si ale stihne muzikant zvyknout na všechny své nové věci, okrade jej chamtivý krčmář, který je ve finále potrestán a muzikantovi se vrátí vše, co mu kdy patřilo…

Na závěr bych chtěla poděkovat kolegům, kteří byli tak ochotní a napsali mi názvy některých pohádek, o kterých si můžete přečíst výše a podotýkám, že je jedno, jakou pohádku si vyberete. Je jedno, jakou pohádku budete sledovat na vašich televizních obrazovkách. A je jedno, jestli se vám budou líbit nebo je budete nesnášet, jedno je jisté: všechny pohádky mají své kouzlo.

 Zdroj perexové fotografie: white-coffee.blog.cz, bontonfilm.cz, ceskyfilm.wz.cz, star-child.blog.cz

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

18tiletá studující slečna na gastronomické škole Adolpha Kolpinga se svými zájmy řadí mezi nadšeného sledovatele filmů, nenapravitelnou čtenářku a věčně píšící dívku, jejíž hlavní zaměření zde na webu je rubrika "Film".

Zanechte komentář