Volby se blíží a strany se snaží – II. díl

V obraze / 17.10.2013

Zbývající dny do voleb se krátí a (nejen mediální) tlak stoupá. Jak si vede druhá polovina politického spektra?

Základním problémem dnešní nejen politické, ale i společenské situace je občanská lhostejnost, apatie, tolerance k projevům korupce či kmotrovství. Jsme líní křičet, že se nám něco nelíbí. Jsme líní zorganizovat (kultivovaný) protest. Jsme líní prosadit společenský konec toho, kdo zradí a zneužije svěřenou důvěru. Síť nezávislých iniciativ, která by kontrolovala jednání politiků, je slabá, nebo spíš žádná. Kolik lidí se o činnost politických stran skutečně začne zajímat až v den voleb? A kolik ani to ne?Jedna z mála příležitostí vyjádřit svůj nesouhlas nebo pochvalu, které jsme se ještě nevzdali, jsou volby.
Světe, div se, ale volbami se řídí politika, od nich se odvíjí a u nich končí. Pokud odmítneme i tento způsob, jak prosadit námi podporované hodnoty, nemůže být divu, že ony hodnoty nejsou v politice k nalezení. Nikdo je tam totiž nepřinesl.

Lídr TOP 09 se těžko prosazuje po svých porážkách v prezidentské volbě. Jak si povede v parlamentní? Zdroj:photl.com

Jak si povede dříve poražený lídr? Zdroj: Top09.cz


TOP 09 + Starostové a Nezávislí

Sotva TOPka pochopila, že její partner ODS je na dně, bez ohlédnutí na něj vystavěla svou kampaň na „jediné slušné pravicové straně, která se postaví korupci/kmotrům/Zemanovi/…“. Je pravdou, že z korupčních afér posledních let se TOP 09 dotýká minimum, což je na dlouhodobě parlamentní stranu obdivuhodné. Výrazný škraloup utrpěla prostřednictvím prohry svého lídra Schwarzenberga v boji o prezidentský post. Méně výrazné, ale za to konstantní škrábance získává neustálými řečnickými excesy Miroslava Kalouska, politika, který se sice upřímně snaží vyspravit si svoji reputaci, ale rétorikou příliš nevládne.
TOP 09 je bezesporu dobrou pravicovou stranou, alespoň jak jí to systém umožňuje, a bude-li mít možnost, dá se od ní očekávat stejný postup jako doposud.

Bude líp?. Zdroj: anobudelip.cz

„Bude líp!“ Zdroj: anobudelip.cz

ANO 2011

Popularita Andreje Babiše se zvedla díky jeho pilné práci na nové image. V předchozích letech, kdy nadával na besedách, by byl vzestup nemyslitelný, ale nyní procenta rostou i přes fakt, který byl osudný např. Karlu Schwarzenbergovi – přes špatnou češtinu a ne tak úplně českou národnost.
ANO 2011 je jako strana nebo přesněji politické hnutí podobné jak Okamurovu Úsvitu, tak Zemanovým Zemanovcům – slovo šéfa platí, nediskutuje se o něm a hlas straně znamená hlas šéfovi. A stejně jako Úsvit stojí jen na osobě šéfa, nemá členskou základnu, nemá buňky, z nichž by se rodila standardní politická strana.
Babiš jde do politiky z rozhořčení ze stávající situace, s pevným odhodláním a také s pevnými averzemi vůči některým stávajícím stranám. Zda to bude stačit, to se uvidí.

Zemanovci nebo Zeman? zdroj: zemanovci.cz

Zemanovci, nebo Zeman? zdroj: spoz.cz

Strana práv občanů – Zemanovci

Je těžké distancovat se od strany, která využívá vaše jméno, vaši tvář, kteréžto jste čestným funkcionářem a deklarujete jí svou podporu. Miloš Zeman to dělá, ať už si o tom kdokoli myslí cokoli. Zemanovci jsou stranou programově levicovou, ale natolik ve vleku prezidenta, že ochotně změní svůj postoj v přímé reakci na jeho přání. Důležitými členy SPOZ jsou prezidentovi nejbližší spolupracovníci, sami straníci se prohlašují za „apoštoly jeho myšlenek“. Její voliči nechtějí volit rozhádanou ČSSD, ale jednotnější a údernější SPOZ, a sdílí postoje prezidenta.

Komunistická strana Čech a Moravy

Komunistická strana v zásadě nezměnila svůj volební program od počátku své existence a dalo by se říci, že je nejstabilnější stranou naší politické scény. Od éry opoziční smlouvy v 90. letech mírně posílila a musí s ní počítat ve svých hlasováních i „velké“ pravicové strany, ať už to přiznají, nebo ne.

Pro seznámení se s KSČM prostřednictvím předsedy jejího ustředního výboru Vojtěcha Filipa doporučuji tento videozáznam. Čest práci na zahájení proslovu je standardní komunistický pozdrav a na konci sjezdu se vždy hraje internacionála.

Dělnická strana sociální spravedlnosti

Zdroj: dsss.cz

Zdroj: dsss.cz

Lze pochopit motivaci činnosti DSSS, tristní situaci v krizových regionech a touhu lidí po efektivních radikálních řešeních. Těžko ovšem omluvit zvolený postup zahrnující burcování dalšího násilí v ulicích. Metody řešení problémů z rukou DSSS jsou jednoduché, efektivní – přesně takové, na jaké deprimované ucho dobře slyší. Taková řešení ale bohužel neexistují.

Promluvu a představení priorit DSSS přednesl v pořadu pro Českou televizi Tomáš Vandas.

Závěrem?

Výběr stran všech zaměření je tak široký, že sebevíc vyhranění voliči si tu svoji najdou. Nové strany (ve vysokém procentu případů) staví kampaň na tváři lídra (a)nebo na heslu „já to rychle vyřeším“. Staré strany jsou programově a personálně natolik vyčerpané, že mají problém sestavit kandidátky či působivý volební program.

Přesto – jsme to my, občané České republiky, kdo drží moc ve státě. Jsme to my, kdo určuje, kdo „tam nahoru“ půjde.
Jsme to my, kdo může říct, že ten či ta už v parlamentu nikdy nezasednou.

Je to na nás!

Pro praktické informace k průběhu voleb vám poslouží stránky ministerstva vnitra.

Zdroj perexové fotografie: pixmac.cz
Zdroj videa: youtube.com

Anna Jordanová

Anna Jordanová

Profesionální studentka s amatérským zájmem o politologii, historii a filosofii. Fanatický obdivovatel čajoven, podzimních parků a čokolády, naopak zavilý odpůrce umělého ovoce v jogurtech a nestabilních krytů od kanálů.

Zanechte komentář