Ano, pane učiteli!

Osobní rozvoj Vztahy / 7.10.2013

O tom, že zakázané ovoce nejlíp chutná, ví i studentka Tereza, která nám prozradí, jak může fungovat vztah s učitelem. 

Všichni známe příběh mladé Lolity a jejího pokřiveného vztahu s Humbertem. Situace mladší dívka – starší muž byla jednu dobu opravdu v módě. A podlehla jí i Tereza z Ostravy.

„Umění ztrácet zvládneš bez bolesti. Ztrať něco každý den.“  – Elizabeth Bishop –

Není moc obvyklé, když si učitelé něco začnou se studentem. Kam jsi chodila do školy?

Byl to osmiletý všeobecný gympl. Měla jsem to do školy blízko a šlo tam hodně mých známých. První den, na ten nikdy nezapomenu, bylo to fakt síla (smích). No a co se týče vztahů, aby to bylo k tématu, občas se to tam tak stalo, že vznikl vztah studentka/učitel. Jeden takový pár žije v Anglii a další se dokonce vzali, ale to jsem samozřejmě zjistila až zpětně.

Když se o tom tak trochu vědělo, měla jsi něco podobného v plánu, nebo to byla jen náhoda?

Musím přiznat, že zájem o starší muže jsem měla asi vždycky, ale v té době nebylo moc míst, kde bych je mohla potkat. Pamatuju si, že se mi líbil i jeden táborový vedoucí, ale tak to se asi stalo každému. Takže plán určitě ne, ale asi ani náhoda.

Teď nás bude všechny zajímat, jak jste se vlastně dali dohromady.

No, to je celkem vtipné. Učil výtvarku a já měla hudebku. Jsem na kreslení levá. Naštěstí nás učil ještě základy společenských věd, takže věděl, kdo jsem i díky tomu, že jsem v hodinách vyrušovala. Seděla jsem v poslední lavici, tak to k tomu úplně svádělo a to i v jiných předmětech. Tak to byl asi nějaký první kontakt. Dlouho to bylo jen tak pro srandu. Pak jsme si vyměnili čísla a už bylo vymalováno.

Věděl o vás někdo? Kamarádi, rodina? 

Já teda nevím, jak to je ve školním řádě, ale myslím, že se to nemá, chodit se studenty. Snažili jsme se to tajit. Nikomu jsem to nevykládala, ale s postupem času nás sem tam někdo potkal. Jednou dokonce moje sousedka z lavice a to mě pak trochu mrzelo, že se to musela dozvědět takhle, protože jsme byly dobré kamarádky, ale jinak to prostě nešlo. Bála jsem se, aby se někde někdo nepřeřekl. Ale chvílema jsem se cítila jako srnka, co se schovává v lese. Ne moc hezký pocit, ale stálo to za to.

Jak dlouho se vám podařilo to tajit?

Celé tři roky na střední, co jsme si spolu začali, a pak, když jsem odmaturovala, jsme spolu byli ještě jeden a půl roku, ale to už bylo oficiální. Pak mě přijali na vysokou v Praze, kde jsem moc chtěla studovat a taky jsem šla. On ale zůstal v Ostravě. Měl tady práci a celkové zázemí a to bylo celkem náročné. Ze začátku se to dalo zvládat, jezdila jsem pravidelně domů, ale bylo to náročné. Asi to byl hlavní důvod, proč jsme se rozešli a nezachránila to ani společná dovolená.

Společná dovolená? To vypadá vážně. Kdy jste to řekli okolí?

Myslím, že všichni něco tušili, ale oficiálně jsem s tím přišla až na maturiťáku. Našim jsem to řekla už dříve. No nevím, jestli byly nadšení, ale z domu mě nevyhodili, ani mě nevydědili, tak jim to asi zas tak moc nevadilo. Kamarádi moc překvapení nebyli. Jak říkám, tušili to.

Vzhledem k tomu, že to byl tvůj učitel, jaký byl mezi vámi věkový rozdíl?

Když nastoupil, bylo mu dvacet šest a mě sedmnáct. Myslím, že to není tak velký rozdíl. Navíc žil takový studentským životem, tak si myslím, že i proto jsme k sobě neměli zas až tak daleko.

Zdroj: www.wikimwdia.org (upraveno)

Láska na věky věků? Zdroj: www.wikimedia.org (upraveno)

Nakonec jste spolu nezůstali. Jaký byl rozchod?

Každý rozchod vám něco vezme a nebudu říkat, že to bylo v pohodě. Nebylo, ale jinak to nešlo. Chtěla jsem zůstat v Praze a on v Ostravě, takže jiné řešení nebylo, ale rozešli jsme se v dobrém, žádné drama. Prostě jsme se každý viděli za nějaký čas jinde.

Říkala jsi, že jeden váš učitel se se studentkou dokonce oženil. Čekala jsi něco podobného? Taky takový happy end?

Těm to zrovna vyšlo (smích), ale asi ani ne. Když to vidím teď, byli jsme dost odlišní a každý jsme chtěli jiné věci. Můj život prostě směřoval jinam. Někdy se divím, jaka tak rozdílní lidi, jako jsme byli zrovna my dva, mohli spolu tak dlouho existovat. Kdyby to taky skončilo svatbou, už by to asi bylo trochu divné. Naše střední škola by byla jako továrna na manžely!

Teď s odstupem času, myslíš si, že to byla chyba? Nebo kdybys mohla něco změnit, udělala bys to samé?

Určitě to tady nebudu propagovat – chození s učitelem. Sem tam jsem z toho byla na nervy. Bála jsem se, aby z toho nebyl nějaký problém. Na druhou stranu to byl můj první dlouhý vztah, první láska, takže ať to dopadlo jakkoli, budu na to vždy vzpomínat v dobrém.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu 

Andrea Prokopová

Andrea Prokopová

Slovy pana Kinga: potřeštěnost a hluboce konzervativní světonázor - to jsem celá já. Jednou ze mě bude spisovatel nebo sloupkař, co miluje sýrový popcorn a nefunguje před jedenáctou dopoledne.

Zanechte komentář