Na novém CD Arctic Monkeys ubylo drsného zvuku kytar

Hudba Kultura / 30.10.2013

Arctic Monkeys se minulý měsíc vrátili na hudební scénu. Po dvou letech vydali nové CD, které nese název AM.

Indie rocková kapela Arctic Monkeys o sobě dává opět vědět. Po dvouleté odmlce vydala nové CD s názvem AM. Album obsahuje dvanáct skladeb, z nichž několik už má své videoklipy. Jejich poslední deska Suck It and See, která vyšla v roce 2011, nesklidila příliš pozitivních ohlasů, a to jak od fanoušků, tak od hudebních kritiků.

Skladby na nové desce AM jsou docela jiné, než jaké mohli posluchači slyšet na předchozím albu Suck it and See. Melancholii sice už dávno odzvonilo, ale některé skladby si z ní přeci jen vzaly nádech. Samotná hudba je poněkud vyzrálejší a dospělejší, ale neupoutá zřejmě tolik, jako dřívější dominantní zvuk kytar a bicích.   

Všechno se zklidnilo a dostalo se na novou úroveň. Atmosféra alba je mírnější, oproti dřívějšímu drsnému zvuku kytar. Klidným tónem a náladou může AM připomenout sólové album či spíše soundtrackové nahrávky frontmana kapely Alexe Turnera, které byly vytvořené speciálně pro film Jmenuji se Oliver Tate z roku 2010.

Kapela boduje a je oblíbená i díky svému smyslu pro humor, který se projevuje v textech. Ty na nynějším albu jsou převážně o vztazích a citech, nejedná se však o žádnou „slaďárnu”, naopak jsou sarkastické a ironické. Například v jedné pasáži písně I wanna be yours se zpívá „If you like your coffee hot Let me be your coffee pot”. Některé skladby jako Do I wanna know you, One for the road, 2013 či R U mine se už pyšní i videoklipy.

Album bylo nominováno na cenu Mercury Prize, která je udělována ve Velké Británii za nejlepší album. Dalším úspěchem, z kterého se pak kapela může těšit, je dosažení první příčky v britských hitparádách.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Zdroj videa: YouTube

Zdroj informací: last.fm

Alice Muziková

Alice Muziková

Sluchátka a knihy jsou neoddělitelnou součástí mých dnů. Všechny tyto radosti prokládám dobrou kávou. Večer podléhám filmům a britskému přízvuku. Život "kavárenského povaleče" si umím patřičně užít!

Zanechte komentář