Učitel malby: Když se Mickey Mouse staví na panáka Ferneta

Divadlo Kultura / 10.10.2013

Blikání stroboskopu, malování vlasy panenky Barbie, barvy na obličejích herců. Tak se s vypořádalo studio Rubín s novou hrou Petra Kolečka. 

Stačilo přijít třicet minut před začátkem představení a foyer již bylo plné diváků, kteří nedočkavě vyčkávali se skleničkou vína v ruce. Když se otevřely dveře do malého sálu, který má šedesát míst k sezení, návštěvníci se nahrnuli do prostoru obaleného plastem, kde již čekal Ondřej Pavelka ve svém ateliéru. Nerušeně pohlížel na své plátno, na které začal za doprovodu písně Jedním tahem vykreslovat svůj příběh.

Tomáš je učitelem malby na střední umělecké škole. Býval dříve slavným umělcem, nyní je z něho zpustlý padesátník, který navíc propadl alkoholu. Sám si svou závislost ospravedlňuje jako nutnost pro svou tvorbu. Dlouho už nic nevytvořil a je nucen vyrovnat se s okolím, které je neschopné a amatérské. Jak jeho kolegové, tak žáci. Výjimkou je ambiciózní žákyně Němečková v podání Jany Pidrmanové, která je ochotna pro svou přípravu na AVU svého učitele svést.

Využívá této výhody k následnému vydírání a k získání kantorovy pozornosti a současně se snaží zničit vztah Tomáše a slepé ředitelky školy, kterou hraje Dana Batulková. Celá divadelní hra pak graduje i díky skutečnosti, že Tomášova partnerka otěhotní a čeká ji operace zraku. Najednou studentka za podivných okolností umírá. Ve scéně, která se tak trochu podobá knižnímu epilogu, se nakonec dovídáme, že Tomáše nečeká šťastný konec jako otce a milujícího partnera, ale jako vraha ve vězení.

3_big

Jana Pidrmanová ve hře Učitel malby. Zdroj: astudiorubin.cz

Nová tragikomedie Petra Kolečka o bývalém umělci, o kterého bojují dvě ženy, trvá šedesát minut bez přestávky. Herci po sobě malují, prskají barvu a opíjí se Fernetem. Co je ale nemožné rozluštit, je samotné poselství příběhu. V závěru hry je právě zlomový moment, kdy se kontinuální příběh naruší a ze zdárně šťastného happy endu se nakonec vše pro hlavní postavu zvrtne ve špatný konec.

Vysvětlením její smrti je nejen to, že ji Tomáš nejspíše v opilosti zabil, ale také fakt, že byla zabita anilinem. Právě taková forma smrti je v divadelní hře rozebírána dříve, anilin je totiž vysoce jedovatý, jeho účinky se však v kombinaci s alkoholem mohou zmírnit. Závěrem představení je pak řečeno, že problém studentky byl, že nepila a to ji zabilo. Jak si ale máme takový závěr a poučení vyložit? Bylo snad záměrem autora kritizovat současné mladistvé za jejich abstinenci?

Příběh se soustřeďuje více na vzpurnou mladou dívku a jejího kantora, proto je role Dany Batulkové spíše vedlejší i přesto, že se jedná o jakýsi pokřivený milostný trojúhelník. Skvělý výkon předvádí oba hlavní aktéři – Ondřej Pavelka, věčně sarkastický a „opilý“, i jeho protipól, energická Jana Pidrmanová.

2_big

Ondřej Pavelka ve hře Učitel malby. Zdroj: astudiorubin.cz

Scénu navrhl Petr Fořt, který do prostoru umístil starý stůl s židlemi, postel a celý prostor ohraničil igelitem, který umožňuje hercům stříkat a kreslit všude barvami. Starý stůl má ještě jeden význam – autor se k němu v průběhu hry vrací. A tak do hry Petr Kolečko zařadil dokolečka se opakující výkřik o „hnusném stolu po mrtvém školníkovi“. Součástí scény je i blikání stroboskopu a promítání starého dílu příhod Mickeyho Mouse, který dotváří scénu umělcovy opilosti, kdy vidí myši, které požírají paměť.

Závěrem mohu říci, že se jedná o dobrý text, který rubínovský dramaturg a umělecký šéf činohry vytvořil. Možná až na tu velkou závěrečnou změnu, která příliš nešokuje a možná snad takové scény nebylo třeba a hra by obstála i bez špatného konce. O trochu hůře si vedl režisér Jaroslav Fuit, který do realizace textu zařadil až příliš „profláknuté“ prvky – dramatická hudba předcházející obřadnému kreslení hlavou panenky Barbie nebo červené blikání ve spojitosti s alkoholem a umělcovou opilostí. Nápad s použitím tuzemské hudby, především od členů bývalé skupiny Golden Kids, byl hezkým prvkem, který pro jednou vyhnal ze scény oblíbenější písně zahraniční.

 

Inscenace: Učitel malby
Autor: Petr Kolečko
Divadlo: A studio Rubín
Premiéra: 11. září 2013
Režie: Jaroslav Fuit
Herecké obsazení: Ondřej Pavelka, Dana Batulková a Jana Pidrmanová
Cena: 120 Kč /190 Kč

Zdroj perexové fotografie: astudiorubin.cz

Tereza Kosáková

Tereza Kosáková

Milovník divadla, dobrého jídla, ironie, kavárenského povalečství, tance, tulipánů, Pixaru, kvalitní hudby, O. Wildea, dopisů a dalších rozličností.

Zanechte komentář